Freemailem van, törik a postafiókom?

Újabb abszurdnak tűnő történettel gazdagodhatott kis hazánk. Tele van a sajtó azzal a hírrel, hogy egy vagyonvédelmi cég állítólag törvénytelen eszközökkel gyűjtött adatokat magánszemélyekről és azok kapcsolatrendszeréről. Ezt úgy érte volna el, hogy hackerei feltörték az Origo freemail rendszerét és ezzel elméletileg három és fél millió felhasználó adataihoz juthattak hozzá. Az Origo illetékesei viszont ma cáfolták, hogy támadás érte volna őket.

2008. szeptember 12., 13:22

Az ügyben a rendőrségen túl a Nemzetbiztonsági Hivatal is nyomozást indított, sőt ma még a kormány nemzetbiztonsági kabinetje is összeül, amire két éve nem volt példa. Azt feltételezik ugyanis, hogy a hackerek az állambiztonságot érintő információkhoz juthattak. A vagyonvédelmi cégnél házkutatást tartottak és szervereket foglaltak le. Érdekes fejlemény, hogy a fő ellenzéki párt hivatlanul is azonnal magára rántotta az ügyet, politikai mindíttatású és célú nyomozásról beszél, miközben még az sem világos, mi is történt valójában.

Mindezek fényében igazán különös a freemail mai közleménye, amelyben cáfolta, hogy az ő felhasználóinak postafiókjait érte volna a tömeges támadás. Mint közölték, idénként előfordulnak ilyen-olyan komolyságú esetek, de a biztonsági megoldásokat folyamatosan frissítik, így nagyobb kárt jóideje nem okozott ilyen akció a 3,4 millió postafiókot tömörítő rendszernek. A cég tehát nem tud semmiről és állítja, hogy a felhasználók adatai biztonságban vannak.

Az egymásnak gyökeresen ellentmondó információk közül egyelőre nem tudni, melyik a hiteles. Az mindenesetre meghökkentő, hogy szokatlan felhajtással folyik a nyomozás egy feltételezett bűncselekményben, amelyről állítólag csak a valószínűsített áldozatnak nincs tudomása. Jó lenne minél hamarabb tiszta képet kapni, mert amíg nem derül ki az igazság, joggal aggódik többmillió ember, hogy levelezése illetéktelen kezekbe kerülhetett.