Fordulópont?

42,8 százalékos eredménnyel a baloldali ellenzéki pártok által támogatott független jelölt, Kész Zoltán nyerte a veszprémi időközi választást. A fideszes induló 33,5, a jobbikos 13,9 százalékot szerzett. Ezzel, legalábbis közjogilag, megszűnt a Fidesz kétharmados támogatottsága. Kész Zoltán szerint Veszprém a józan ész városa. Melyek a győzelem tanulságai? Közvélemény-kutatót, szociológust, jogászt és politikai elemzőt kérdeztünk.

2015. február 27., 22:01

Závecz Tibor, az Ipsos véleménykutatási igazgatója:
Az Ipsos január végén 6 százalékpontos, hibahatáron belüli különbséget mért a fideszes és a baloldal által támogatott jelölt között. A 9 százalékpontnál is magasabb győzelem azt jelzi, hogy a kampány utolsó három hetében is folytatódott két tendencia. A Fidesztől való elvándorlás, az ország helyzetével való elégedetlenség, ami végül otthon maradásra késztetett 11 ezer fideszes szavazót. Ezzel párhuzamosan jól sikerült a baloldal által támogatott Kész Zoltán kampánya. De van még valami, amit pápaiként magam is érzékeltem. Ebben a térségben Putyin látogatásának, az orosz-magyar viszony szorosabbra fűzésének különösen rossz a visszhangja. A megyében például Hajmáskéren orosz laktanya volt, ahol a Kádár-rendszerben folyamatosan hadgyakorlatoztak. A veszprémiek az elmúlt negyven évet legszívesebben elfelejtenék, a putyini barátkozás kiütötte a biztosítékot.

Emellett persze ez a választókerület – bár a lokálpatriótaként fontos fideszes politikussá váló Navracsics Tibor révén enyhén jobbra húz – jól leképezi az országos erőviszonyokat és a közhangulatot. Ma már mindenki számára látható a védhetetlen mértékű korrupció, az urizálás. A Fideszen belüli törésvonalak még azok számára is érzékelhetőek, akik nem járatosak a kremlinológiában. Ők is látják: az egység repedezik, Orbán nem legyőzhetetlen, s bár a nimbusza nem omlik össze egyik pillanatról a másikra, azért már karcos. Ilyen előzmények után, bár a Fideszből kiábrándultak nem sorolnak át balra, nehéz lesz őket visszacsábítani. A kormánypárt most erős mínuszból indul, amikor nem elég megint pár fillért „rezsicsökkentés” címén az emberek zsebében hagyni.

Vásárhelyi Mária szociológus azt mondja, a Fidesz mozgósított, lejárató kampányt folytatott, négymilliárdért uszodát ígért, a veszprémi választás mégis bebizonyította: van az a pont, amikor már kevés a propaganda. Az elmúlt években azt hihettük, az emberekre nagyobb hatással van a média, mint a személyes tapasztalataik. Most visszatérhet a hitünk: ez nincs így, nem vagyunk annyira manipulálhatóak. A Fidesz ettől még elszántan hiszi, miképp azt a cinikus G. Fodor Gábor elő is adta a Magyar Narancsnak, hogy minden a propaganda. Elég mondogatni, hogy minden rendben, és így is lesz. Az élet eddig őket igazolta, de Veszprém fordulópont. Nem a kétharmad elvesztése miatt, hanem mert nem jött be a kormánypárti manipuláció. Miközben még nyáron is egyre többen bíztak abban, hogy jó irányba halad az ország, az elmúlt félév sokakat kijózanított. A netadós tüntetés óta egyik dilettáns melléfogás követte a másikat, külpolitikától a gazdaságon át kudarcot kudarcra halmozott a kormány. Számos korrupciós ügy is kiderült, a belvárosi ingatlanügyek nagyságrendje jelzi, hol tartana az ellenzék, ha nem egy Juhász Pétere lenne, hanem legalább harminc. És azt is el kell ismernem, a kijózanodásban nagy szerepe volt az RTL Klub Híradójának. Amely nem ellenzéki, csak tisztességesen tájékoztat. Nyár óta megduplázta a nézettségét, ma már 1,2 millió ember szerzi onnan az információit. És nemcsak ők, hanem a családtagok, a szomszédok is, akikkel a nézők beszélgetnek. Így aztán kiderül: senki nincs egyedül, aki úgy érzi, kiszúrt vele a kormány.

Majtényi László jogász, az Eötvös Károly Intézet elnöke:
– Kényes és összetett probléma a pártok és a civilek együttműködése. A veszprémi eredmény azt bizonyította, hogy az ellenzéknek új arcokra és valószínűleg új szervezetekre van szüksége az alkotmányos jogállam helyreállításához. A hétvégi együttműködés ésszerű volt: bár megtépázott, még mindig a baloldali ellenzéki pártoknak van olyan infrastruktúrája, amire építeni lehet. Kész Zoltánt ez segítette, a pártoknak pedig jól jött a helyben ismert, független jelölt. De az alapkérdés régóta ugyanaz: az ellenzék a rendszeren belül vagy rendszerkritikusan akar-e politizálni? Kész Zoltán kampánya sem a helyi ügyekről szólt, központi kérdése a korrupció volt. Az ellenzéki politizáláshoz új keretek kellenek, felettébb elgondolkodtató, hogy már az Ipsos januári mérése is azt mutatta: az MSZP által is támogatott jelölt sokszorosan népszerűbb a szocialista pártnál, a végső eredmény szerint pedig az olló még tovább nyílt. Az elmúlt időszakban hónapról hónapra azt láttuk (egy-egy tüntetés, Simicska-ügy, külpolitikai balfogás után, vagy most, Veszprém esetében), hogy mintha megindulna az omlás – ami aztán megáll. Mert az ellenzék tehetetlen. Első szóra leül egyeztetni Orbánnal. Inkább felszedegeti a lehulló állásmorzsákat a NER-ben, mint hogy rendszerkritikusan viselkedne. Ennél ideálisabb ellenzéket Orbán el sem képzelhetne. Olyan, mintha a háziorvosa írta volna fel neki.

Boros Tamás, a Policy Solutions stratégiai igazgatója állítja:
– Van remény – egy mondatban ez a legfontosabb üzenet most az ellenzék számára. Tavaly ősszel, Újpesten meglévő mandátumukért küzdöttek, így 2006 óta most először győztek komoly téttel bíró választáson. Ez energiát és hitet adhat. Mert lehet, hogy lejt a pálya, a Fidesz minden létező csapdát beépített, de ez mégsem jelenti azt, hogy ha a közhangulat radikálisan megváltozik, ne lehetne nyerni. A rendszer segíti, de nem védi meg a Fideszt – ez lényeges tanulság. Veszprém után várhatóan elhalkulnak a bojkottot, rendszerellenzékiséget kiáltó hangok, s felerősödnek azok, amelyek szerint a NER-en belül is lehet győzni. Már vasárnap este is látszott, hogy bár független nyert, a diadalt szeretné mindenki magáénak tudni. Az MSZP-nek abban igaza van: a párt infrastruktúrája, mozgósítási képessége nélkül Kész nem tudott volna nyerni, ugyanakkor függetlensége, helyi népszerűsége is sokat számított. Az MSZP egyelőre róka fogta csuka helyzetben van: egyedül kevés, de még mindig megkerülhetetlen. A Jobbik régóta a kihívó szerepét próbálja elfoglalni, ám az utolsó pillanatban mindig közbejön valami. Így szerzett harmadik helyet a 2010-es és a 2014-es parlamenti választásokon, Veszprémben pedig rosszabb eredményt ért el, mint tavaly tavasszal. De tegyük hozzá, a párt a nagyvárosokban, a megyeszékhelyeken gyengébb, és mozgósításban sem annyira jó, mint sokszor gondoljuk.

A hétvégi időközi legnagyobb vesztese a Fideszen kívül az LMP. A párt, amely öt éve arra építi a politikáját, hogy szükség van rá, hiszen nincsen más, hiteles baloldali párt, amely Orbán alternatívája lehetne. Tavaly hat százalékot hoztak Veszprémben, most 4,5-t, ráadásul az általuk álbaloldalinak tartott, régi, hiteltelen erők által támogatott jelölt győzte le a Fideszt.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.