Fogalma sincs az MNB-nek milliárdos alapítványai költéseiről

A 168 Óra azzal kereste meg az MNB-t, hogy megtudjuk, mennyi pénzt kaphatnak a teljes felsőoktatás éves költségvetésének megfelelő összegből váratlanul létrehozott alapítványok tisztségviselői. Kérdéseinkre válaszul a jegybank egy korábbi közleményét küldte el, melyben azokat a jegybanki tisztviselőket sorolták fel, akik a fenti alapítványoknál (Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány, Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány, Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítvány, Pallasz Athéné Domus Scientiae Alapítvány és Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány) tisztséget vállaltak. Az alapítványoknál azonban több, nem jegybanki alkalmazott tisztségviselő is van.

2014. október 22., 15:34

Az MNB által elküldött dokumentum arról is szólt, hogy az alkalmazottai közül alapítványi pozíciót vállalók a kapott pénzt nem tették zsebre, hanem különböző alapítványok számára utalják. A közlemény alapján ezek a jótékony utalások többnyire az Összefogás az Államadósság Elleni Alapot gazdagítják, de hogy mennyivel, arra egyelőre nem kaptunk választ. Mint ahogy azt sem tudjuk, hogy az alapítványoknál képviselőként, kuratóriumi vezetőként, kuratóriumi tagként szerepet vállalók közül a nem jegybanki tisztviselők mennyi pénzt kapnak e feladatok ellátásáért.

Az online elérhető, nyilvános bírósági (civilszervezeteket nyilvántartó) adatbázis szerint a fenti alapítványok képviselői , kuratóriumi tagjai a következők:

Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítvány:

Dr. Balog Ádám, Dr. Magyarics Tamás (dublini nagykövet), Hetényi Márk, Prof. dr. Lentner Csaba, Szapáry György (washingtoni nagykövet)

Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítvány:
Banai Péter Benő kuratóriumi tag (NGM helyettes államtitkár volt), dr. Ailer Piroska kuratóriumi tag (a Kecskeméti Főiskola rektora), dr. Windisch László kuratóriumi elnök, prof. dr. Kásler Miklós kuratóriumi tag, Réfy Imre kuratóriumi tag

Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány:

Dr. Horváth Botond, dr. Jármai Péter Zoltán (2010-től 2014-ig az NGM jogi és koordinációs ügyekért felelős helyettes államtitkára), Dr. Matolcsy György elnök, Réfy Imre, Vörös József

Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány:
nincs adat a bírósági online nyilvántartásban

Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány:
Varga László kuratóriumi elnök

Az MNB közleményében a jegybanki alkalmazott alapítványi tisztségviselők juttatásainak felhasználásáról az alábbi táblázat található:

Matolcsy György Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Minden Gyerek Lakjon Jól!
Balog Ádám Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Szent Erzsébet Szeretetotthon Alapítvány
Windisch László Szent Erzsébet Szeretetotthon Alapítvány
Gerhardt Ferenc Kalazancius Alapítvány
Rákosszentmihály-Sashalmi Református Templom Alapítvány
Nagy Róza Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Kandrács Csaba Szent Ferenc Kórház
Palotai Dániel Magyar Piarista Diákszövetség
Nagy Márton Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Csizmadia Norbert Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Kardkovács Kolos Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Dubéczi Zoltán Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Kalina Gábor Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Polt-Palásthy Marianna Összefogás az Államadósság Elleni Alap
Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány
Kászpári Anita Szent András Evangelizációs Alapítvány

Az MNB-től mostanáig nem sikerült választ kapnia kérdései nagy részére a korrupció csökkentéséért küzdő Transparency International magyarországi szervezetének sem. Ők többek között az MNB támogatási és társadalmi felelősségvállalási, valamint értéktárprogramját, a Pallas Athéné Közgondolkodási Programját és a központi bank ingatlanvásárlási és ingatlanfelújítási projektjeihez kapcsolódó hatás- és megvalósíthatósági tanulmányokat kérték ki a pénzintézettől.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.