Fideszesek szerint csak „vágyálom” a kormányfő távozása
Meg nem nevezett fideszes forrásokra hivatkozva több napilap is beszámolt Orbán Viktor helyzetelemzéséről; a kormányfő a Fidesz hétfői frakcióülésén a sarkalatos törvények kapcsán arról beszélt: annak ellenére, hogy az IMF–EU-delegáció a tervezettnél korábban utazott el Budapestről, „amit elkezdtünk, végig kell vinni”.
A miniszterelnök a hétfői zárt frakcióülésen csak „érintőlegesen”, a sarkalatos törvények kapcsán beszélt arról: annak ellenére, hogy a delegáció a tervezettnél korábban utazott el Budapestről, „amit elkezdtünk, végig kell vinni”. A jegybanki és a stabilitási törvényről szólva is egyértelművé tette: nem szabadon választott kűrökről van szó, hanem kötelezettségről, gazdasági-pénzügyi felelősségről. Ezért – a
Népszabadság forrásai szerint– a miniszterelnök határozottan azt az álláspontot képviselte, hogy az arányos adózásnak alkotmányos rendelkezésnek kell lennie.„A miniszterelnök »en garde«-állásba helyezkedett” – mondta egy kormánytag a Népszabadságnak, hozzátéve, annak ellenére sem csodálkozik azon, hogy Orbán nem hátrál meg az IMF–EU követelményrendszere elől, hogy ősszel egy kormányülésen „drámai hangon” beszélt arról: ha az IMF visszatér Magyarországra és diktál, az a kormány politikai bukása.
A Magyar Hírlap meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írta a hétfői frakcióülésről: a kormányfő a nemzetközi támadások erősödését várja és úgy véli, „mindent megragadnak majd, hogy ellehetetlenítsék a kormányt”.
Orbán Viktornak nem áll szándékában távozni. Akkor sem, ha a tárgyalások végén nem a Fellegi Tamás főtárgyaló által is megcélzott elővigyázatossági hitelkeretről állapodnak meg, hanem a 2008-ashoz hasonló készenléti hitelről.
Egy befolyásos fideszes elmondása szerint azonban annak is több verziója van, és jó kommunikációval, az eurózóna válságával „mindent meg lehet politikailag indokolni”.
Mindenesetre a miniszterelnök és környezete azzal kalkulál, hogy az IMF célja a hitelkihelyezés, s ez felülírja azt, hogy Bécs a bankadó miatt, illetve az Európai Központi Bank a jegybanktörvény miatt pressziót akar gyakorolni a magyar miniszterelnökre. A Népszabadságnak nyilatkozó kormánypárti politikusok szerint nem kérdéses, hogy a „pénzvilágnak áll a zászló”, de csak „mese”, „vágyálom” az, amiről a hvg.hu írt, miszerint az Európai Bizottság a magyar fél számára köztudottan teljesíthetetlen követelményrendszerrel
távozásra kényszerítheti a miniszterelnököt.A Népszabadságnak kormánypárti politikusok megerősítették azt a korábbi forgatókönyvet, mely szerint, ha Orbán Viktor mégis távozik, Varga Mihály léphetne a helyére. Varga Mihályt novemberben Kiszelly Zoltán politológus inkább
Matolcsy György utódjakénttudta elképzelni . „Elfogadják külföldön, jónak ítélik meg a 2000 és 2002 közötti pénzügyminiszteri teljesítményét. Szerintem el is bírna a feladattal. Viszont kormányfő-jelöltként, előrehozott választáson fikarcnyi esélye sem volna a győzelemre” – vélekedett akkor Kiszelly.