Fideszes kettős állampolgárság: tipikus látványpékség
Németh Zsolt közölte: az elsők közt módosul az állampolgársági törvény és a határon túliak kérésre gyorsabban kaphatnak magyar állampolgárságot. Az intézkedés főleg szimbolikus értékkel bír, alig van hatással a határon túliak életére, viszont újra kiélezheti a konfliktusokat Magyarország és a szomszédos országok között. Az is kiderült: a Fideszben sem tisztázott, milyen formában nyújtják be a törvényt, ugyanis Németh Zsolt nyilatkozata ellentmond Navracsics Tiborénak.
– Nincs alternatívája a kettős állampolgárságról szóló törvény megalkotásának, a jogszabályt az első törvényalkotási csomagban kívánja benyújtani a Fidesz. Elképzelhető, hogy már nyár elejére megszületik az új szabályozás - nyilatkozta Németh Zsolt fideszes szakpolitikus, a külügyi államtitkári poszt várományosa a Duna Tévében. A törvények azonban nagyobb a füstje, mint a lángja: csupán szimbolikus gesztus a határon túliaknak. Kérdés, megéri-e a szomszéd országokat magunkra haragítanunk egy ilyen lépéssel: a nemzetközi jogász szerint a törvényt „véres kardként fogják körbehurcolni” a szlovákiai választások előtt.
Lenne választójoguk?
Navracsics Tibor szerint a kettős állampolgárságot szerzők számára biztosítani kellene a választójogot is, ha Magyarországon lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkeznek. A leendő kormányfő-helyettest a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában vasárnap este a kettős állampolgárságról hozandó törvényről kérdezték.
Navracsics Tibor a Fidesz-KDNP elképzeléseiről szólva elmondta, a politikai rendszer reformját szolgáló törvények között van a kettős állampolgárságról szóló törvény is. Arra a kérdésre, hogy ez egyben szavazati jogot is jelentene-e, elmondta, kétféle állampolgárság létezik; az egyik fajtája, amikor nem adnak szavazati jogot, ám ez esetben "másfajta" állampolgárságot jelent, mint az általános. Elmondta, a lakóhelyre való tekintet nélkül is adható szavazati jog az állampolgársággal együtt, ilyen létezik például a horvátoknál.
Közölte, ő egy "közbülső utat" támogatna. E szerint aki Magyarországon lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, arra az általános választójogi szabályok lennének érvényesek. Ez pedig azt jelenti, "ahogy egy magyar állampolgár, úgy egy kettős állampolgár is tudna szavazni" - mondta Navracsics Tibor.
Árnyékboksz
Az MSZP korábban támogatta volna a fideszes javaslatot, azzal a megkötéssel, hogy szavazati jog ne járjon a külhoni magyar állampolgársággal. Németh Zsolt, szintén fideszes politikus a Heti Hírmondóban viszont ellentmondott saját párttársának: szerinte most az állampolgársági törvényt kívánják módosítják, ami nem érinti a szavazati jogot. (A szavazati jog ma a magyarországi lakhellyel bíró magyar állampolgárokat illeti meg.) – A Fidesz indítványa az állampolgársági törvény módosítására irányul ebben a jelen helyzetben. A szavazati jog egy külön kérdés, amit egyébként - azt gondolom - a parlamentben komoly vita fog övezni - hangzott a fideszes politikus szó szerinti reakciója.
Ez arra utal: a Fideszben sem tisztázott, mit terveznek ez ügyben. Lattmann Tamás nemzetközi jogász szerint ezek a politikai nyilatkozatok egyelőre tervek a leendő jogalkotó asztalára és valószínűleg számos módosítást eszközölnek majd a törvényjavaslaton, mire elfogadják. – Arról lenne érdemes vitatkozni, amit majd írásban látunk. Ez inkább egyfajta szondázásnak tűnik, hogy mit szól mindehhez a közvélemény, a sajtó, és nem utolsósorban, milyen külpolitikai reakciók születnek azokra. Most ez tulajdonképpen „árnyékboksz” – mondta.
Veszéllyel járhat
A Duna Televízió műsorában megszólaló határon túli magyar vezető politikusok üdvözölték a kettős állampolgárság intézményének lehetőségét.
Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke azt mondta: a határon túli magyarok állampolgárságát lehetővé tevő törvénymódosítás általa ismert verziója EU-konform és minden színen vállalható. Emellett is előzetese konzultációkat javasol azonban a magyar diplomáciának a jogszabályról elsősorban Brüsszellel, valamint a szomszédos országokkal. A szlovákiai magyarok szempontjából fontosnak tartaná, hogy az ottani parlamenti választások időpontja, azaz június 12-e előtt ne szülessen meg az új törvény. A Duna Televízió szerkesztősége meg is jegyezte: Szlovákiában a nacionalista erők minden bizonnyal saját javukra használnák fel a választási kampányban a kettős állampolgárságról szóló jogszabály-módosítást.
Lattmann Tamás szerint a szlovákoknál „nagy hiszti lenne a törvény miatt”, hiszen hamarosan választásokat rendeznek a szomszédos országban. – A szlovák belpolitika hisztérikusan fog reagálni. Ha valamivel biztosítani tudjuk Slotáék ismételt parlamenti erejét, akkor az egy rosszul időzített, ilyen jellegű törvény. Véres kardként fogják körbehordozni. Várható, hogy a szomszédos államok sem fognak örülni, ez a téma mindenütt forró – jósolta a nemzetközi jogász. Elmondta: a helyi szélsőséges politikai erők folyamatosan politikai témaként vetik majd fel a kettős állampolgárságról szóló törvényt.
– Az a baj ezzel, hogy erre mozgósítanak a szomszédos államok szélsőségesei, ami egyfajta kényszerpályára helyezi a fősodorbeli politikát is, különösen a mérsékelt jobboldal és a közép esetében. Ezek a politikai pártok sem adhatnak túl sok mozgásteret a szélsőségeseknek, ezért kénytelenek az ilyen kérdésekben „harcosan” megnyilvánulni. Szerintem ez határozta meg a Fico-kormány politikáját is, akik a helyenként agresszívnak tűnő fellépéssel, kijelentéseikkel Slotáék vitorlájából próbálták kifogni a szelet.
Tipikus látványpékség
Németh Zsolt fideszes politikus a Duna Televízió stúdiójában elmondta: a következő időszak legfőbb feladata lesz egyensúlyt teremteni a szomszédságpolitika és a nemzetpolitika között. Az elmúlt években sem nemzetpolitikája, sem térségpolitikája nem volt Magyarországnak. Határozott nemzetpolitikát, és együttműködő, pragmatikus térségpolitikát kell folytatni - vázolta a magyar külpolitika várható hangsúlyait a Fidesz szakpolitikusa.
„Tipikus látványpékség” – reagált lapunknak a nemzetközi jogász a törvényjavaslattal kapcsolatban. Arra a kérdésre, hogy milyen gyakorlati haszonnal jár a kettős állampolgárság bevezetése, Lattmann Tamás közölte: ezt nem tőle kell megkérdezni. – Vannak különböző politikai jellegű magyarázatok, mint például a „szimbolikus nemzetegyesítés”. Tény, hogy erős szimbolikus értéke van az ügynek – tette hozzá.
– Annak idején a státusztörvénynek voltak a gyakorlatban hasznosulható rendelkezései, ezért is tartom szerencsésebbnek a „kedvezménytörvény” kifejezés használatát. Hiszen bizonyos kedvezményeket biztosított a határon túli magyaroknak Magyarországon. Annyi előnye mindenképpen lehet az állampolgárság kiterjesztésének, hogy a magyar útlevél például a vízumkötelezettségek tekintetében megkönnyítheti az utazást, a kapcsolattartást. Hasonlóképpen megkönnyíti a magyarországi letelepedést, ha valaki ezt kívánja, az már egy másik kérdés, hogy milyen hatása lehet ennek a határon túli magyar területek a mi szempontunkból egyébként is siralmas demográfiai mutatóira.
Ugyanaz a könnyített eljárás
– Egyéni kérelem alapján állítjuk helyre a magyar állampolgárságát a határon túli magyar kérelmezőknek, akiknek ehhez - a mostani szabályokkal ellentétben - nem kell majd letelepedniük Magyarországon - vázolta a tervezett intézkedéseket Németh Zsolt a Duna Televízió Heti Hírmondó című vasárnap esti műsorában.
Megerősítette: a benyújtandó törvénytervezet lényegében azonos lesz azzal, amit egyszer már az Országgyűlés elé terjesztettek - Németh Zsolt, Simicskó István és Semjén Zsolt aláírásával. Az egyéni igényléses eljárás további javaslatokkal megkönnyíthetővé teszi majd az állampolgárság minél könnyebb és gyorsabb megszerzését.
– Eddig is volt lehetőség egyéni kérelem alapján, könnyített eljárásban magyar állampolgárság megszerzésére a határon túli magyarok számára – hívta fel a figyelmet Lattmann Tamás nemzetközi jogász. Lapunknak elmondta: a jelenlegi szabályok alapján a Magyarországon lakó, magát magyarnak valló, magyar felmenőkkel rendelkező személyekre vonatkozó külön szabály szerint könnyített eljárásban kaphatta meg idáig is minden határon túli a magyar állampolgárságot. Erre az állampolgársági törvény 2005-ös módosítása adott lehetőséget, amely eltörölte az ebben az esetben is szükséges legalább egy éves itt tartózkodás feltételét. Érdemi változást tehát csak a kérelem előterjesztése idején való Magyarországon lakás követelményében hoz majd a törvény, ha az eddig ismertté váló valamelyik formában fogadják el.