Fenyegeti a Fidesz a külföldi cégeket
Magyarország egyik legfontosabb nemzeti érdeke a gazdasági felemelkedés, amely elképzelhetetlen a külföldről érkező tőke nélkül - a többi között erről beszélt lapunknak Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője azután, hogy Hódmezővásárhely fideszes polgármestere levélben fenyegette meg a francia tulajdonban lévő DÉMÁSZ Zrt. elnök-vezérigazgatóját. A politikus azt írta: pártja hatalomra kerülésekor úgy változnak majd a jogszabályok, hogy az ne a külföldi cégeknek kedvezzen.
Politikai demagógia szembe állítani a nemzeti érdekeket a külföldi befektetőkkel. Magyarország egyik legfontosabb nemzeti érdeke ugyanis a gazdasági felemelkedés, amely viszont elképzelhetetlen a külföldről érkező tőke nélkül - nyilatkozta a Népszavának Hegedűs Miklós. A GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője minderről azután beszélt lapknak, hogy Lázár János, Hódmezővásárhely fideszes polgármestere levelet küldött Thierry Le Boucher-nek, a francia tulajdonosi hátterű DÉMÁSZ Zrt. elnök-vezérigazgatójának. A település vezetője azt közölte írásban a tőle találkozót kérő francia cégvezetővel, hogy nem kíván vele személyes kapcsolatba lépni, és a Fidesz hatalomra kerülése esetén úgy változtatja meg az áramár-képzési szabályokat, hogy a fogyasztóknak és ne külföldi cégeknek kedvezzen. Az önkormányzati vezető úgy fogalmazott: "remélem, hogy a jövőben hazánkban az a politikai látásmód jut majd főszerephez, amely a nemzeti érdekeket és nem a külföldi és kereskedelmi érdekeket védi."
Hegedűs Miklós szerint a külhoni cégeket fenyegető fideszes nyilatkozatok és lépések miatt a nemzetközi gazdasági szereplők körében már most vannak olyanok, akik attól tartanak, hogy megvalósulnak a külföldi cégek megregulázására vonatkozó ígéretek. A Népszava megkeresésére a DÉMÁSZ Zrt. azt közölte, hogy a társaság részéről csak az elnök-vezérigazgató nyilatkozik, ám ő éppen Párizsban van és csak a jövő héten tér vissza Magyarországra. A cég addig nem kommentálja a történteket. Dávid Péter, az Amerikai Kereskedelmi Kamara ügyvezető igazgatója pedig a lapnak azt mondta: a kamara nem kívánja minősíteni az egyes politikusok vagy pártok magatartását, sem azok stílusát. Azt azonban fokozott figyelemmel kíséri, hogy milyen jelenségek zajlanak Magyarországon. Egyes események pedig - köztük a pécsi vízmű ügye, illetve a rádiófrekvenciák elosztásának esete - aggodalomra adnak okot. Az aggodalmakat egyébként nemrég több vezető ország nagykövete is kifejezte.
A kamarai vezető megjegyezte: szervezetük egyik legfontosabb célja, hogy javuljon Magyarország nemzetközi versenyképessége. Ehhez azonban átlátható piaci folyamatokra, döntési mechanizmusokra, illetve a demokrácia szabályainak tiszteletben tartására és törvényesség betartására van szükség. Abban az esetben viszont romlik az ország megítélése és a tőkevonzó képessége, ha rendre olyan hírek látnak napvilágot a nemzetközi sajtóban, amelyek megkérdőjelezik a magyarországi viszonyok tisztaságát.
Érdemes megjegyezni: a jogszabályok szerint az áramszolgáltatók negyedévente nyújthatnak be árváltoztatási kérelmet a Magyar Energia Hivatalhoz. A hivatal minden esetben megvizsgálja a cégek igényeinek jogosságát, és csak akkor járul hozzá az áremelésekhez, ha azt a költségek valóban indokolják. A társaságok haszna éves szinten nem haladhatja meg a hivatal által előírt szintet. Abban az estben pedig, ha mégis magasabb valamelyik áramcég profitja, akkor a többletet vissza kell juttatnia a fogyasztóihoz.