Felcsútország
Szelestey Lajos sajtószemléje
Szinte minden fontos sajtóorgánum bő terjedelemben írt a múlt heti magyarországi eseményekről. Ezekből az újságcikkekből válogatottunk.
Financial Times
Dicséretet kap az orbáni közgazdaságtan, amiért megmentette a jelzáloghiteleseket, jóllehet a politikust jó ideje bírálják, hiszen háborút folytat az ország sokat szenvedett bankjai ellen. Hála Budapest agresszív fellépésének – mármint hogy felszámolja a devizakölcsönöket és megvédi az adósokat –, úgy látszik, a legrosszabbat sikerült elkerülni. A magyar vezetés ily módon némi tapsot arathat le. A miniszterelnök persze nem tudhatott a svájci tervekről, ezért az átváltás időzítése valójában szerencsés. Az MNB alig tudta leplezni elégedettségét. És a jelek szerint a kereskedelmi bankok teljes egészében partnerek voltak az elképzeléshez. Ráadásul a Magyar Nemzeti Bank tartalékai 99 százalékban euróban vannak, vagyis nemigen befolyásolja a svájci frank körüli felfordulás. Orbán ily módon alighanem győzelemként állítja be a programot, és igyekszik a maximális politikai hasznot lefölözni belőle.
Die Presse
A lap vezércikke szerint a schengeni rendszer leállítását sürgető populista felhívások nem oldják meg az erőszakra kész iszlamizmus gondját. A politikában időnként kisebb a távolság a gyász és a számítás között, mint azt a tisztesség megengedné. Jól lehetett látni ezt Párizsban, ahol a szólásszabadság zászlaját még azok a vendégek is magasra emelték, akik odahaza nemigen törődnek ezzel az emberi joggal. Orbán Viktor is arra használta ki az alkalmat, hogy csipetnyi megrendüléssel fűszerezze saját politikai levesét. Majd kijelentette, hogy Európában megálljt kell parancsolni a gazdasági bevándorlásnak, és egyáltalán, Magyarországnak magyarnak kell maradnia. Hogy a külföld, illetve a menekültek elleni kirohanásnak semmi köze a francia állampolgárok által francia újságírók ellen végrehajtott terrorakcióhoz, azt nem különösebben kell magyarázni. Mégis komolyan kell venni a magyar vezető tirádáit. Merthogy rávilágít arra a veszélyre, hogy a kontinens túlreagálja a vérfürdőt, s ily módon semmivel sem javít a helyzeten, viszont szükségtelenül felkorbácsolja a hangulatot. A fenyegetést gyorsan semlegesíteni kell, de hogy miként lehet, arról megoszlanak a vélemények. A javaslatok a schengeni rendszer eltörlésétől az Orbán-féle potyautasságon át a biztonsági erők fokozott együttműködését és a külső határokon a biometriai adatok bevetését célzó ésszerű indítványokig terjednek. Aki szeretné megvédeni az európai értékeket, az a csata hevében nem kínálhatja fel kilövésre ezeket az értékeket.
Die Welt
A futball jobban hatott a magyar miniszterelnökre, mint azt sokan gyanítják. A szerző elment Felcsútra, és ott hallotta, hogy Orbán a pályán olyan kvalitásokat mutatott, amelyek politikusként is jellemzik őt: gyorsan gondolkodik, szívesen lő és jó a technikája. A stadion és a falu, illetve az ott található fociakadémia többet mond a kormányfőről és irányvonaláról, mint sok beszéde. A baloldal ugyanakkor a hatalommal való visszaélést, közpénzek elherdálását, kegyencek helyzetbe hozását veti a szemére. Ott próbálják eltalálni a vezetőt, ahol az a legjobban fáj neki: a futballszereteténél. Meg a falunál, ahol egyébként az arénát leszámítva nincs semmi látnivaló. Amúgy a legmélyebb vidék, de ez határozta meg a politikus gyermekkorát. A helyiek bizalmatlanok a pletykálkodó városiakkal szemben. Nagyapja viszont hithű református és lángoló hazafi volt, állítólag nagyban befolyásolta Orbán világképét. Egyébiránt Orbán a szülői házat úgy jellemezte, hogy ott nem volt semmiféle érdemleges kultúra. A nemzeti gondolkodású nagypapát leszámítva nyilvánvalóan nem adott semmiféle politikai identitást. Az apa keménynek bizonyult, időnként eljárt a keze. A politikus későn ébredt rá a hitre és a zárt világképre, utóbbi kapcsán sokan kétlik, hogy nem mesterséges-e, amiből Orbán politikai tőkét akar kovácsolni. De eredetinek tűnik. Lelkileg talán tényleg ókonzervatív, csak ez az élet viharai közben jelentkezett nála. De egyben hasznos. Ha valaki meg akarja érteni, hogy miként és miért akarja megszabadítani a kormányfő az országot a régi terhektől, akkor először azt kell megnéznie, miként és miért igyekszik meggyógyítani a magyar labdarúgást. Számára a három szenvedély: a futball, Magyarország és a politika szorosan összefügg. A foci feltámadását eszköznek tekinti, hogy a társadalmat ismét öntudatosabbá, egészségesebbé tegye. A gyógyulásnak a saját falujában kell kezdődnie, ezért alapította az akadémiát. De még nem volt képes megmenteni a sportágat. És az új társadalom sem formálódott ki úgy isten igazából.
Orbán talán azt vitte magával Felcsútról az életbe, hogy az ottani emberek semmit sem gyűlölnek annyira, mint a nem működő dolgokat. Később a katonaságnál jött rá, hogy a rendszer sem funkcionál, ezért el kell takarítani. A helyiek büszkék fiukra és mindarra, amit a faluba hozott. Hogy úgy vezeti az országot, mint egy labdarúgócsapatot, az esetleg egy másik felcsúti örökség. Olyan módszereket vet be, amelyeket a pályán tanult: kifőzni a taktikát, megfigyelni az ellenfelet, csapatmunka, rugalmas megvalósítás, fegyelem, nyomásgyakorlás, ellentámadás, gól. A másik oldal azt mondaná: ez mind rendben van, de a liberális demokrácia a fociban nem vezet sikerre. Jobb lenne, ha azt az országban alkalmazná. Ám ezt Orbán másként ítéli meg.
Yahoo/The Hollywood Reporter
Hollywood fényűző módon búcsúztatta a Szépek és gazdagok producerét, Colleen Bellt, aki hamarosan elfoglalja budapesti nagyköveti állomáshelyét. A parti Bellék szűk baráti körében indult, de utána több mint háromszázan csatlakoztak hozzá a család birtokán. Többen New Yorkból és Coloradóból érkeztek, hogy koccintsanak a házaspárral. A tömegben ott voltak a szórakoztatóipar vezetői, üzleti mogulok, celebek, így Gwyneth Paltrow, a New York Giants tulajdonosa és Schwarzenegger volt felesége, aki Kennedy-lány. Az eseményre magyar paprikával ízesített külön koktél is készült, az előételt pedig kicsiny magyar és amerikai zászlók díszítették. A lap felidézi, hogy a kinevezés kapcsán a szenátusban McCain újfasiszta diktátornak nevezte Orbán Viktort, aki Putyinnal bújik ágyba.