Fél évig nem lehet elvinni az országból a magyar kórházban született elhagyott külföldi gyerekeket

Fél évig nem lehet elvinni Magyarországról azokat a gyerekeket, akiket külföldi édesanyjuk magyar kórházban hagyott - adta hírül az RTL Híradó.

2010. március 21., 13:00

Ilyenkor egyébként az a szabály, hogy át kell őket adni annak az országnak, ahonnan édesanyjuk származik. Az eljárás évekig eltarthat, ezalatt a hivatásos nevelőszülőknél élő gyerekek nyugodt családi környezetben nevelkednek. Ebből szakítják aztán ki őket. Ezért fordultak civil szervezetek az ombudsmanhoz, és ezért döntött úgy az ügyben illetékes jegyző, hogy fél évre felfüggeszti a gyermekek visszaküldését - írja a Független Hírügynökség.

Egy másfél éves kisfiút, Balázst januárban vittek el Romániába a kecskeméti S.O.S. Gyermekfaluból. Török Piroska hivatásos nevelőszülő csecsemőkora óta nevelte a kisfiút, mivel romániai édesanyja egy magyar kórházban hagyta őt. A két ország közötti nemzetközi egyezmény szerint a gyermeket el kellett vinni Romániába, ott új nevelőszülőkhöz került. Török Piroska az RTL Híradónak azt mondta: "Beszéltem a nevelőszülővel, mondta, hogy a gyerek ül az ágyon, nem eszik, folynak a könnyei, és egyfolytában engem keres".

Magyarországon 40-50 gyermekre várhat hasonló sors. Az ügyükben Budapest V. kerületének gyámhivatala jár el. A helyi jegyző már hetekkel ezelőtt kérte a korábbi döntések felülvizsgálatát, de ennek még nincs eredménye. Döntött viszont arról, hogy fél évig egy ilyen gyereket sem lehet elvinni az országból.

Az S.O.S. Gyermekfalu Magyarországi Alapítvány a Magyar Helsinki Bizottsággal közösen már az ombudsmant is megkereste. Arra kérték, hogy vizsgálja felül az ilyen gyermekek ügyében szokásos eljárásokat.



Vissza