Fekete szalagok Petőfi karján

„Szabadság csillaga volt hajdan a magyar,/ de ma már maga sem tudja, hogy mit akar:/ talány zaja, csöndje/ és úgy támolyog az idők sikátorán,/ mint átvezetett rab a fogház udvarán/börtönből börtönbe” – idézte Babits Petőfi koszorúi című versét Gyulán, sajtószabadság védelmében rendezett demonstráción a Petőfi-szobor talapzatánál Bod Tamás újságíró, ötletgazda, főszervező csütörtök kora délután. Az eseményen közel félszázan vettek részt.

2010. december 24., 07:12

A sajtószabadság védelmében rendezendő tiltakozógyűlés gondolata szerda este fogalmazódott és a szervezők – beszerezve a rendőrségi jóváhagyását is – csütörtök délutánra hirdették meg a rendezvényt. Az esemény a sajtó élénk érdeklődése mellett zajlott le, amelyen mintegy ötvenen jelentek meg.

A rendszerváltás éveiben, 1989-90-ben soha nem hittem volna, hogy több mint húsz év múlva, 2010. december 23-án bárkinek ebben az országban a sajtó- és a véleménynyilvánítás szabadsága érdekében fel kell lépni. Ma mégis itt állunk, és felelősen gondolkodó polgárként csendesen, de határozottan hitet teszünk a legalapvetőbb szabadságjog érvényesülése mellett – hangsúlyozta Bod Tamás.

A szónok a legalapvetőbb szabadságjog alfájának és omegájának nevezte a sajtó- és véleménynyilvánítás szabad jogát, mert közös ügyeinket demokrataként így, érveket és ellenérveket ütköztetve, véleményt mondva tudjuk megbeszélni.

A beszédben elhangzott, hogy példaképeink, a Márciusi Ifjak 1848. március 15-én a 12 pont megfogalmazásakor aligha véletlenül követelték elsőként a sajtó szabadságát. Majd a szervező megjegyezte: komoly ellentmondás fedezhető fel, hogy a Magyar Köztársaság alkotmánya elismeri és védi a sajtó szabadságát, másrészt, hogy ezt az alapjogot 2011. január elsejétől egy furcsa törvény felülírja.

A demonstráció szónoka leszögezte, hogy a sajtószabadság korlátozásának igazi kárvallottja a társadalom, amelyet megpróbálnak megfosztani a felelős és egyben közös gondolkodás, kritika lehetőségétől. Éppen ezért téves bármilyen olyasfajta beállítás, hogy a sajtószabadság csupán az újságírók belügye volna.

A demokráciához demokratákra van szükség, ezért vagyunk ma itt, ezért tiltakozunk a legfőbb szabadságjog korlátozása ellen – hangzott el.

A rövid beszédet követően az előre kiadott forgatókönyvtől eltérően – a média szabályozásról szóló törvény közelgő hatályba lépése ellen tiltakozva – a szervezők nem ragasztották le a Ferenczy Béni alkotta, és máig a leghitelesebbnek elismert Petőfi-szobor száját, hanem két kisgyerek segítségével egy percre betapasztották a költőt ábrázoló műalkotás fülét, szemét és száját. Végül a rendezvény résztvevői fekete szalagokat kötöttek a szobor karjára, kardjára és csuklójára.

Miközben Brüsszelben egymás után dőlnek el a következő évek stratégiai irányai, Orbán Viktor szerint a legnagyobb veszély most nem a migráció vagy a gazdaság, hanem Ukrajna EU-csatlakozása. A miniszterelnök szerint a belépés nem szolidaritás, hanem önsorsrontás lenne, és ebben most már kétmillió magyar szavazó is megerősítette.