Ez fokozhatja a nyomást Orbán Viktorra

Bizonytalanság a politikai stabilitás ellenére címmel közölt írást a magyar parlamenti választás eredményét értékelve kedden a Neue Zürcher Zeitung című svájci lap. A szerző úgy véli, hogy a Jobbik megerősödése miatt a kormányfő még határozottabb intézkedéseket léptethet életbe a külföldi vállalatok és bankok ellen, az Európai Unióval szemben pedig még támadóbb retorikához folyamodhat.

2014. április 22., 18:56

A konzervatív újság szerint az Orbán Viktor vezette Fidesz újra megszerzett kétharmados parlamenti többsége a befektetők számára kétélű lehet. Egyrészt a megszerzett kétharmad biztosíték a stabilitásra, továbbá az államnak és a gazdaságnak az előző kormányzati ciklus alatt elkezdett átalakítása után bizonyos jelek konszolidációs szakaszra utalhatnak. Másrészt ugyanakkor a kormányzó párt folytathatja kiszámíthatatlannak tűnő gazdaságpolitikáját. A szerző úgy véli, hogy a Jobbiknak különösen az elmaradt régiókban való megerősödése fokozhatja a nyomást Orbán Viktorra, hogy még határozottabb intézkedéseket léptessen életbe a külföldi vállalatok és bankok ellen, és az Európai Unióval szemben pedig még támadóbb retorikához folyamodjon.

A Der Standard című osztrák liberális lap keddi számában párhuzamot von az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a Fidesz politikája között, kiemelve, hogy mindkét párt a konzervatív Európai Néppárt tagja. A lap szerint míg Othmar Karas, az ÖVP EP-listavezetője nagyra becsüli az alapjogokat, Orbán Viktor kormányfő megsérti azokat. A néppárthoz tartozik az a kétharmados többséggel rendelkező Fidesz is, amelyet Orbán Viktor autoriter jegyekkel kormányoz – fogalmaz az újság, utalva arra, hogy a párt olyan mértékben korlátozta az Alkotmánybíróság jogait, hogy hatékony ellenőrzésről többet nem lehet beszélni. A párt a Der Standard szerint annyira korlátozta a médiaszabadságot, hogy a kisebbségekkel szembeni előítéletes bánásmódról a nyilvánosság előtt nem lehet hallani – írja az MTI.

Zavartalanul tartanak a Jobbik felvonulásai, amelyen azon területek visszaszerzését követelik más uniós tagállamoktól, amelyeken magyar kisebbségek élnek – írja az osztrák újság, és ezzel kapcsolatban „az alapjogokat sértő, tolerált revansizmust” említ.