Esztergom szelleme költözhet Rákospalotára – De mi történik a XV. kerületben?
„Veled vagyunk, Hajdu Laci!” „El a kezekkel a jegyzőtől!” A hivatal előtti téren papírlapok, molinók mindenütt. A rákospalotai turul alá is jut belőle, de látunk többet DK-s pólókhoz szorítva, alvó baba kocsijára tűzve. A XV. kerületi polgármesteri hivatal dísztermébe, a képviselő-testületi ülésre nem lehet őket bevinni, figyelmeztetik a népet, a tüntetéskellékeknek az utcán a helyük. Már most ki lehetne tenni a megtelt táblát, odabent annyi az érdeklődő, hogy néhányan a lépcsőre szorulnak, botrányt, pártcsörtét vár mindenki.
A Fidesz ugyanis fegyelmi vizsgálatot akar indítani a DK-s Hajdu polgármester ellen, mivel keresztbe feküdt annak az ötletnek, hogy felhizlalják a helyi óvoda- és bölcsődefelújítások költségét. A 280 milliós tervezett összeg pár hónap alatt 77 millió forinttal nőtt. Hajdu mutyit, korrupciót, kartellt sejt a háttérben, ezért nem írta alá a megemelt költségekről szóló képviselő-testületi határozatot. Hajdu László szelíd ember, kerüli a konfliktust, amíg tudja. Talán kompromisszumkészsége tartja még mindig a politikában: a Rákospalotát, Pestújhelyet, Újpalotát magában foglaló kerületben 1990-ben lett helyi képviselő MSZP-s színekben, 1996-tól tizennégy éven keresztül volt polgármester, majd 2014-ben újra megválasztották, de már a DK támogatásával, valamint négy cikluson át, 2010-ig volt országgyűlési képviselő.
Fotók: Kovalovszky Dániel
A fideszes Agárdi János kezdeményezte ellene a fegyelmi vizsgálatot a kerületi képviselő-testületben, szerinte ugyanis a polgármester a közelgő választások miatt akarja elgáncsolni a felújításokat. Pedig Hajdu nem először keményít be. Korábban is kikelt a mutyizók ellen, még akkor is, ha azok az övéi voltak: „Nem voltam hajlandó Hagyó Miklós kedvéért börtönbe menni, és engedni kétes üzleti követeléseinek” – nyilatkozta a Népszabadság újságírójának 2010-ben. Azt mondta, a korábbi főpolgármester-helyettes arra kérte, hogy anyagilag segítse a pártot, de ő ellenállt. Bejelentette azt is, felfüggeszti MSZP-tagságát, függetlenként indul a választásokon, mire ki is rúgták a pártból. „Ezeket az embereket kizárólag a haszonszerzés motiválja. Azt hiszik, a 19 milliárdos költségvetésű XV. kerület egy hatalmas részvénytársaság, amelyben nagyokat lehet turkálni” – mondta akkor. És ezt mondja ma is. Csak a szereplők változtak. Legalábbis részben.
Varga Zoltán debreceni DK-s képviselő, a Hajdu melletti tüntetés szónoka szerint mostanában a XV. kerületben odáig jutottak a dolgok, hogy a fideszes képviselők a kávéjuk mellé László Tamástól SMS-ben kapják a pártutasításokat.
– De a helyiek nem fontosak? – kérdezi. Zúgolódás a válasz.
A jegyző és a polgármester
Az említett fideszes, László Tamás 67 éves építészmérnök, országgyűlési képviselő, 2010 és 2014 között polgármester is volt a XV. kerületben. A pozíciók szétválasztásakor a parlamentbe vezényelték, jelenleg a költségvetési bizottság alelnöke.
László szemét szúrja Lamperth Mónika kerületi jegyző tevékenysége: felszólította a polgármestert, hívja vissza tisztségéből a 2014-ben kinevezett Lamperthet, mert szerinte vele nincs garancia a polgármesteri hivatal törvényes működésére, mivel „a Gyurcsány-kormány egykori belügyminisztere folyamatosan megszegi hivatali esküjét, és politikai tevékenységet folytat”.
Nem nézi ki Hajduból, hogy magától is odacsap, ha kell? Vagy Lamperth Mónika politikai likvidálása a feladata?
De vonultassuk fel a történet ellenzéki kulcsszereplőjét is: ő sem színtelen figurája a helyi közéletnek. A szocialista Móricz Eszter névjegye szerint a gyógyszeriparban dolgozik minőségbiztosítóként. 2010-es interjújában Hajdu a Népszabadságnak azt mondta, Móricz a semmiből bukkant fel a kerületi közéletben, és Hagyó Miklósnak köszönhetően kapott felügyelőbizottsági tagságokat, szerinte járt már a Fidesz közelében is. A helyi baloldal azóta rossz szemmel néz rá, mondván: sokszor szavaz együtt a Fidesz-képviselőkkel.
Gy. Németh Erzsébet fővárosi DK-s képviselő a tüntetésen még egy vádpontot felhoz ellene: Móricz volt az, aki az őszi kvótanépszavazáson a kormánypárti álláspont mellett érvelt. Kapott is érte fegyelmit a pártközpontból, mea culpáját láthattuk a tévében.
Agárdi János a Hajdu ellen indított vizsgálatról szóló határozati javaslatban a jobbikos Bodó Miklós mellett Móriczot jelölte fegyelmi bizottsági tagnak. Naná, hogy Móricz megint lepaktált a Fidesszel – horgadtak fel a DK-sok. Móricz a fideszes László riválisa volt az országgyűlési választásokon, hajszállal maradt le ellenfele mögött, de a kerületet belső viszályai miatt elbukta az Orbán-párt. Hajdu lett a polgármester, de átmenetileg patthelyzet alakult ki a Fidesz és az ellenzék között. Hajdu a kerület működőképessége érdekében megegyezett a Fidesszel, két kormánypárti alpolgármestere lett. Ám idén június közepén László Tamás a Magyar Időkben bejelentette: felmondják az együttműködést, mert szerinte Lamperth Mónika jegyző elszabadult hajóágyúként irányítja Hajdu Lászlót, előterjesztéseikre folyton törvényességi észrevételeket tesz, nehezíti az interpellációikat. A kiegyezésnek tehát vége lett, a fejlesztés, a felújítás pedig áll. Az egyik fél szerint a túlárazás miatt, a másik szerint dafke.
A díszteremben üresek a kormánypárti padsorok, állítólag a médiacirkusz miatt nem jöttek el a fideszes képviselők, de még így is határozatképes a testület. Elvileg tehát szavazhatnának a polgármesteri fegyelmiről. A falon jobbról Deák Ferenc, balról Széchenyi István képe lóg. A kiegyezés és a fejlesztés nagyjai.
– Az MSZP elhatárolódik a Fidesztől és a Jobbiktól – mondja Tóth Imre, egy másik helyi szocialista. Hozzáteszi: le akarják győzni a Fideszt, a korrupció visszaszorításáért küzdenek.
Tapsol a nép, fellélegzik a Hajdu-párti tábor, tehát az MSZP nem szövetkezett a Fidesszel polgármesterük kinyírására. A Jobbik már korábban jelezte, ők nem vesznek részt a vendettában. Vagyis nincs Fidesz–Jobbik–MSZP-szövetség.
Németh Angéla, aki a kerületben működő Rászorultakat Támogatók Egyesülete (RÁTE) színeiben alpolgármester, vezeti fel Hajdut, arról beszél, hogy László Tamás odaígérte az egyik óvodát a katolikus egyháznak. Ezzel még nem lenne baj, de szerinte az önkormányzati felújítás után adná oda.
Hajdu belekezdene, ám megakad a szeme Mécs Imrén. Az ex-SZDSZ-es rendszerváltó feleségével jött a testületi ülésre. Nyakában most is ott lóg elmaradhatatlan fényképezőgépe.
– Nagy szeretettel köszöntelek téged!
– Drukkolok nektek – áll fel Mécs. Ezt teszi szinte minden ellenzéki tüntetésen.
A tiszteletkörök után Hajdu nekikezd a beszámolónak. Elmondja, hogy tavaly decemberben a helyi intézményekért felelős GMK (Gazdasági Működtetési Központ) korábbi vezetője arra kérte a testületet, hatalmazzák fel az óvoda- és a bölcsődefelújítás érdekében a közbeszerzés lebonyolítására. Tavasz végére így kész lehetnek a munkákkal. Ez megtörtént, ám fél év múlva még mindig nem léptek a felújítás ügyében. A GMK közben vezetőt váltott – a helyi fáma szerint az új belépő a Fidesz embere –, ő azt jelezte, nem tudják a közbeszerzést lebonyolítani, mert nem elég rá a megszavazott pénz (280 millió forint), kéne még 77 millió. Hajdu bekérette az igazgatót, indokolja meg, miért van szükség pluszpénzre. Kiderült számára, hogy a GMK önkényesen eltért a testület döntésétől, és nem egyben írta ki a közbeszerzést, hanem kettébontotta: az épületek belső és külső felújítására külön kért ajánlatokat.
– Saját apparátusunk a kivitelezést kezdte védeni, mondván, a vállalkozónak minimálbér-emelést kell végrehajtania, a kormány erre nem adott neki pénzt, külföldre mentek a jobb szakmunkások satöbbi. Erre visszakérdeztem: és az önkormányzatot nem védi senki?
Pedig korábban bekérettek több árajánlatot, nagyjából kijött volna a munka az eredetileg megszavazott árból. Az új ajánlatokban azonban már olyan költségek szerepeltek, amelyeket az önkormányzat vezetője nem akart lenyelni.
A Fidesz mégis beterjesztette a módosítást, és a testület többsége megszavazta. Hajdu azonban nem írta alá a határozatot, bizottság elé terjesztette az ügyet, közbeszerzési hatósághoz, versenyhivatalhoz fordult.
– Országos hírnévre tettünk szert – mondja keserűen. – De ez az ügy nem 77 millió forintról szól, hanem arról, hogy nem a saját pénzünket költjük, elővigyázatosnak, körültekintőnek kell lennünk – magyarázza.
A szocialista Móricz Eszter már az ülés kezdetekor jelezte, beszélni akar. Mikor megkapja a szót, papírból olvas:
– Szocialista képviselőként sem nekem, sem a helyi MSZP-szervezetnek nincs és soha nem is volt politikai megállapodása vagy együttműködése a Fidesszel. Határozottan visszautasítok minden olyan feltételezést, sajtóban megjelent állítást és találgatást, mely szerint a Fidesszel bármilyen háttéralkut vagy megállapodást kötöttem, kötöttünk volna.
Aztán arról beszél, hogy „annak vagyunk a szemtanúi, hogy Gyurcsány Ferenc egykori belügyminisztere megkezdte a terep előkészítését ahhoz, hogy egykori főnöke Budapest 12-es számú választókerületének jelöltje lehessen 2018-ban”.
Gyurcsány rákospalotai indulásáról az aznapi Magyar Idők írt, informátoraira hivatkozva. A cikkben sokat emlegették Móriczot, azt is, hogy a tavalyi népszavazásos viselkedése miatt és most is pártfegyelmi eljárás indult ellene. Mivel ez az eljárás elhúzódhat, az MSZP a múlt héten felfüggesztette Móricz Eszter párttagságát.
Móricz Eszter távozásával határozatképtelenné vált az ülés
Lamperth nem akar reagálni, azt mondja, köztisztviselőként politikai ügyekben nem szólalhat meg. Szocialista párttagságát egyébként hivatala miatt felfüggesztette. Korábban Gyurcsány és közte, mondhatni, nem volt túl jó a viszony. A miniszterelnök kétszer is „áthelyezte” Lamperthet, míg végül 2008-ban kirakta a kormányából. A volt miniszter később úgy nyilatkozott: Gyurcsány alatt kisiklott a szocialista kormányzás.
Móricz befejezi beszédét, feláll, a hallgatóság pfujolással kíséri ki az ajtón. Távozásával határozatképtelenné válik az ülés. Az utcán érem utol.
– Tőlem nem kérdezte meg senki, felírhatja-e a nevemet az előterjesztésre! – fakad ki. Pedig a papír szerint ő lenne a fegyelmi testület egyik tagja. Mellénk lép egy dühös férfi:
– Maga a tévében is azt mondta, hogy ellenünk fog szavazni.
– Uram, ez hazugság!
– A kivonulással azt a látszatot erősíti, hogy a Fidesszel van – szólok közbe.
– Lehet, de ebben a politikai játszmában nem akarok részt venni – mondja. Azt is elárulja, hogy a kezdetek óta nem szimpatizál Hajdu és a Fidesz helyi nagykoalíciójával, erről annak idején közleményt is kiadott. Igaz, ez nem magyarázza azt, miért szavazott együtt a ciklus folyamán többször is a fideszesekkel.
A teremben szünetet rendelnek el. Arra várnak, hátha „idetalál” egy képviselő, és újra határozatképesek lesznek.
– Tudta, hogy párttársa ki fog vonulni? – kérdezem Tóth Imrétől.
– Nem szólt nekem – rázza a fejét, aztán arról beszél, hogy a Fidesz valószínűleg azért nincs itt, mert fél a nyilvánosságtól. Pedig most lenne alkalom vitázni.
– Móricz Eszter a kivonulásával a Fidesznek segített – közli Hajdu. Az ellenzék így nem tudott szavazni a fegyelmi indítványról, holott a Fidesz távollétében leszavazhatta volna, pontot téve legalább ennek az ügynek a végére. Határozatképesség esetén arról is dönthettek volna, hogy mennyi pénzt hívjanak le az intézmények, óvodáik fenntartására. Hajdu most nem tud mást tenni, minthogy a kormányhivatal segítségét kéri: döntsön a testület helyett.
Ha igaz, amit a Fidesz-képviselők üzennek, vagyis hogy Lamperth távozásáig nem vesznek részt a munkában, megbénulhat az egész kerület. Akkor végképp nem lesz pénz óvodafelújításra, nem lesz költségvetés, illetve a kormányhivatal „gondnoksága” alá kerülhet a polgármester és a jegyző, a kerület feje felett mondva ki a Fidesznek tetsző döntő szót. Hasonló lehet a helyzet, mint 2010 után Esztergomban, ahol Tétényi Éva polgármester vívta harcát a Fidesszel. Más kérdés, hogy a jobboldali Esztergommal szemben a XV. kerületben egészen más a politikai klíma: a küzdelem ezzel nem dől el. Ellenkezőleg, tovább éleződik.