Érvénytelennek ítélték a Klubrádió frekvenciapályázatát

Az NMHH gazdasági és műsortervi problémákkal indokolja döntését. A Klubrádión kívül más pályázó nem volt. 

2021. március 11., 14:28

Szerző:

A Budapest 92,9 MHz rádiós frekvencia pályázati eljárását nyertes nélkül zárta le a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa szerdán - derült ki a szervezet közleményéből.

Az indoklás szerint a Klubrádió pályázata több szempontból sem felelt meg a pályázati előírásoknak; „megállapítható, hogy a Klubrádió több éven át tartó törvénysértő gazdálkodása miatt a hatályos cégjogi szabályok értelmében bármikor kényszertörlési eljárás indítható ellene. A hazai és európai médiaszolgáltatási pályáztatási gyakorlat alapvető és általános elvei szerint a korlátosan rendelkezésre álló rádiós frekvencia működtetésére egy bizonytalan és törvénysértő gazdasági helyzetben lévő vállalkozás nem megfelelő.”

A műsortervet is hibásnak ítélték, ami „nem felelt meg a rádiózás alapvető követelményeinek, ellentmondásokat tartalmazott, melyek az eddigi bírósági döntések alapján nem mérlegelhető, objektív hibák, így egyetlen pályázat esetében sem fogadhatók el.”

A Médiatanács ezért inkább senkinek nem adta oda a 92,9-as budapesti rádiófrekvenciát.

Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár ma a Klubrádió ügyéről írt az abouthungary.hu weboldalon arról, hogy az Európai Parlamentben is vitáztak a magyar sajtószabadságról. Ebben azt írta, a magyar sajtószabadság igenis rendben van, és bizonyítékként hozta fel, hogy továbbra is van esélye megmaradni a Klubrádiónak.

A Klubrádió február közepe óta online sugározza adását.

„Rendkívül erőltetett, végtelenül aljas, gyáva” - így kommentálta a Klubrádió elnöke, Arató András a Médiahatóság döntését a hvg.hu-nak.

A rádió elnöke szerint egy 17 oldalas dokumentumot kaptak meg, amelyben három szabálytalanságot emeltek ki. Ebből kiderült, hogy visszamenőleg még alakilag is érvénytelenítették a pályázatot, pedig eredetileg megfelelőnek nyilvánították. „Azt mondanám, hogy ha netán megállná a helyét ez az indoklás, akkor az a törvény, aminek ez megfelel, abszolút törvénytelen. Tudok mondani olyan jogszabályt a múltból, ami műfaját tekintve törvény, de a morális tartalma szerint nem. Ez ilyen” - mondta a hvg.hu-nak Arató.

Az elnök elmondta, mik voltak a pontos indokok: „Olyan áll benne a műsortervvel kapcsolatos problémákról, hogy ‘az ismétlésnél nincs kibontva a beltartalom’. Tehát a Reggeli Gyors ismétléskor nincs úgy kibontva, mint eredendően, tehát a megismételt műsort ugyanolyan részletességgel kellett volna bemutatni.”

De probléma volt az idő is: például az, hogy az egyik kulturális műsorunk valahol 45 percesnek, valahol pedig 50 percesnek van feltüntetve.

A műsorokkal összefüggő problémák mellett a Klubrádió Zrt. negatív vagyonát hozták fel. „Nem szerepel feltételként, hogy pozitívnak kell lennie, de mi bemutatjuk, hogyan válik egy éven belül pozitívvá, miközben pontosan úgy fog gazdálkodni, mint az ezt megelőző húsz évben. Egy húsz éve működő rádiónál azt mondani, hogy az eddigi üzleti terve nem reális, na az tényleg nem reális” - mondta.

Arató sok reményt nem fűz ahhoz sem, hogy két hétig még élhetnek jogorvoslati lehetőséggel. „Perelni lehet, annál a közigazgatási bíróságnál, amelyik az azonnali jogvédelmet megtagadta, másrészt a frekvenciahosszabbítási perben egy perces indoklást tartott úgy, hogy egy szót sem szentelt a mi érveinknek. Itt kéne megtámadni egy 17 oldalas jelentést 15 napon belül.”

Hogy lát-e bármi esélyt arra, hogy visszatérhet a jelenleg is üzemelő online verziójából az éterbe is a Klubrádió, már a 2022-es választásra utalva válaszoll:

„Itt változásra esély jövő tavasszal van.”