Erkölcsök és elvonások
A kormány – az AB-döntés után – új különadóra és az alkotmány módosítására vonatkozó törvényjavaslatot terjesztett be, amely szerint az alkotmány mostani 70/I. § (2) bekezdése megváltoztatásával „lehetővé teszi a jó erkölcsbe ütköző módon juttatottnak minősíthető jövedelmek eltérő kezelését”.
„A közterhek viselésére szolgáló forrásokból, valamint az állami vagyonnal gazdálkodó, illetve az állam többségi tulajdonában vagy irányítása alatt álló szervezetek részéről juttatott jövedelemre, az adott adóévtől kezdődően, a törvény a jövedelem mértékét el nem érő kötelezettséget állapíthat meg.”
Szakértői vélemények szerint ez azt jelenti: a kormány alkotmányos felhatalmazást kapna arra, hogy a közszférában dolgozók jövedelmét bármikor utólag is elvonhassa.
Abban meg csak reménykedhetünk (az eddigiek ismeretében erre persze nem sok okunk van), hogy a kormány nem fog (vissza)élni a módosított alkotmány 70/I. § (2) bekezdésében foglaltakkal.
Róna György
E-mail