ENSZ: Naponta két menekült gyermek fullad a Földközi-tengerbe

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint 340 gyermek – köztük sok 0-3 éves – vesztette életét tavaly ősz óta a Földközi tengerben. A szervezet arra is figyelmeztet, hogy Görögországban két héten belül összeomolhat a menekülteket ellátó rendszer, ha a határok lezárása miatt a tömeg nem mehet tovább.

2016. február 20., 11:33

Az UNHCR szerint ez esetben arra kell felkészülni, hogy más utakon próbálnak majd eljutni nyugatra az emberek, akiket az életveszély és a nyomor űzött el hazájukból.

A szervezet bécsi irodavezetője emlékeztetett arra, hogy Magyarországon pl. az utóbbi időben a korábbinál több menedékkérelmet nyújtottak be, jóllehet az ország az ősszel bűncselekménynek nyilvánította az illegális határátlépést.

Ebben a hónapban 600 jelentkezést regisztráltak, míg januárban csupán 550-et. Főként pakisztániak, irániak algériaiak és marokkóiak tesznek kísérletet, mert őket már nem engedik be Macedóniába.

A szakember különben nem gondolja, hogy Európa közös megoldásra jut, mert túlságosan eluralkodott a nemzetállami gondolkodás. Pedig, mint mondta, a kiutat csak az jelentené, ha áttelepítenék máshová azokat, akiknek elismerték a menekültstátuszát.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, gyermekvédelmi szervezete (UNICEF) és a nemzetközi migrációs szervezet közös közleményben figyelmeztet: egyre csak nő az áldozatok száma, konkrét lépések kellenek, hogy biztonságosabb helyzetet lehessen biztosítani a háború és reménytelenség elől menekülőknek.

A nagy nemzetközi figyelmet kiváltó tragikus eset, Aylan Kurdi szeptemberi halála óta 340 gyermek vesztette életét a Földközi-tenger keleti részén. Sőt, az egyik szervezet szerint ennél még többen veszhettek a tengerbe, de az ő holttestük nem került elő.

Az ENSZ szerint a menekülők 36 százaléka kiskorú. 2016 első hat hetében a tengeren átkelt 80 ezer emberből 410-en fulladtak a vízbe.

A hajótörések után, ha túlélik, sokszor a gyerekek feladata, hogy azonosítsák a tengerből kihúzott holttesetek közül a családtagjaikat, sőt sokan segítenek az útitársaik azonosításában is.

(Forrás: Der Standard/Szelestey Lajos – Klubrádió,

UNHCR)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.