"Elvileg" 500 millió forintot tartalmazó táskát dobtak ki az ablakon
"Nálunk a demokrácia átmenetileg szünetel" és hasonló jelszavakat hangoztatva tüntettek Piliscsabán pénteken helyi civilszervezetek, pártok és nemzetiségek képviselői, illetve a lakosság egy része egy új óvoda építésének állítólagos meghiúsulása miatt.
A demonstráció szervezői az MTI-nek elmondták: Solti Gábor, a nemrég megválasztott új polgármester, illetve az új összetételű képviselő-testület gazdaságossági okokra hivatkozva nem kívánja igénybe venni azt a közel 500 millió forintos, uniós pályázaton nyert támogatást, melyből egy 12 csoportos óvoda épülhetne az e téren súlyos gondokkal küzdő településen.
A tiltakozók petícióját átvevő alpolgármester félreértésről beszélt és időt kért. Németh András (Csabagyöngye Egyesület), az egyik főszervező a demonstrációt felkaroló többi szervezet, illetve a tiltakozó lakosság nevében úgy fogalmazott: felháborító és érthetetlen a piliscsabai képviselő-testület június 2-án elfogadott döntése, mely szerint érvényesnek és eredménytelennek mondták ki az új óvoda építésére kiírt pályázatot. Ez azt jelenti, hogy az elnyert közel 500 milliós uniós támogatást nem veszik igénybe, miközben csak az idén 65 óvodáskorú gyermek felvételét utasították el helyhiányra hivatkozva. Németh András szerint a május 10-én megválasztott új polgármester és az őt támogató képviselők nem létező anyagi nehézségekre hivatkozva ódzkodnak a legfeljebb 100 milliós, szerény kamatú és 10 évre szóló hitelfelvételtől, inkább "visszadobják" a már elnyert 500 milliót is.
A polgármesteri hivatal előtt demonstrálók hangsúlyozták: a rossz döntés következményeként büntető kamatokkal vissza kell majd fizetni a már felvett 174 milliós előleget, ráadásul a település öt évig elesik a további pályázati lehetőségektől. A meghiúsult beruházás a helyi építési vállalkozókat is hátrányosan érintené, hisz megfosztaná őket egy nagyobb volumenű munkától.
Többen az új képviselő-testület "megosztó" módszereit és Piliscsaba fejlődésének megakasztását tették szóvá, majd – a tüntetés végén - egy, a térre kiállított ablakkereten át kidobtak a levegőbe egy "elvileg" 500 millió forintot tartalmazó táskát. A demonstrálók a testületi határozat visszavonását kérő petíciót nyújtottak át az alpolgármesternek, aki a polgármester és a jegyző szabadsága miatt egyedül "állta" a haragos bekiabálásokkal tarkított rohamot.
Kiss Antal alpolgármester az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójának azt mondta: az előző testület a kisebb, 550 millióba kerülő, 50 milliós önrészt igénylő óvoda helyett egy jóval nagyobb, 200 millió forintnyi hitelfelvételt is feltételező beruházást célzott meg, csakhogy erről elfelejtette a falut tájékoztatni, miközben kényszerhelyzetbe hozta az új testületet.
Az alpolgármester a közbeszerzési eljárás eredménytelenné nyilvánításával kapcsolatban közölte: a testület nem követett el törvénytelenséget, amikor a rögzített árnál 92 millióval magasabb ajánlatot visszautasította. Hozzátette: hétfőn tárgyalnak a pályázatot kiíró VÁTI Kht.-val a hiányzó 75 óvodai férőhely létesítésének módjáról, illetve az elnyert támogatás sorsáról. Kiss Antal vaklármának minősítette a további pályázatokból való kizárásról szóló híreket.