Elszálló devizahitelek: perre menne a bankokkal az ügyvéd

A bankok nem devizában nyújtottak hitelt, hanem devizaalapon forintban – ezért egy szekszárdi ügyvéd, dr. Gáll Ferenc szerint az ügyfeleknek forintban is kellene a kölcsönt visszafizetniük.

2011. augusztus 2., 14:20

A Dunántúli Napló

beszámolója szerint a „végsőkig”, jelen esetben a bíróságig is hajlandó elmenni dr. Gáll Ferenc ügyvéd devizahiteles ügyfeleinek érdekében. Érvelése szerint ugyanis a devizaalapú hiteleket a bankok nem devizában nyújtották, hanem forintban, ezért azt az adósoknak is forintban kellene visszafizetniük tisztességes, és nem „uzsorakamattal.” A szekszárdi ügyvéd elmondta, első lépésként a Pénzügyi Békéltető Testülethez fordult. A július elseje óta létező szervezet olyan vitás ügyekben dönthet, amelyekben a felek előzetesen kijelentik, hogy hajlandóak alávetni magukat a határozatnak. Az ügyvéd szerint a bankoknak ez feltehetően nem lesz érdekük, így marad a bírósági út.

A Polgári Törvénykönyv egyik alapelve, hogy a szerződésből eredő kockázatot minden érintettnek közösen kell viselnie, ebben az esetben a bankoknak és az ügyfeleknek. A mi gyakorlatunkban viszont a bank elviszi a hasznot, a fogyasztó pedig viseli a kockázatot – érvelt Gáll Ferenc. Hozzátette, a szerződésekben szerepel, hogy a tartozást devizában tartják nyilván, de az nem szerepel benne, hogy mit jelent ez a nyilvántartás. Az ügyvéd szerint az adós nem vállalt értékállandósági kikötést, vagyis azt, hogy az aktuális árfolyamnak megfelelő törlesztést fizet. Ezzel szemben, ahogy emelkedett például a svájci frank árfolyama, úgy emelgették a bankok a törlesztő-részleteket jogszabályba ütközően, egyoldalú szerződésmódosítással. A pénzintézetek a saját tetszésük szerint emelhetik a törlesztő részletet, nem lehet követni a számítás módját sem – jelentette ki.

Az ügyvéd leszögezte, szó sincs arról, hogy siker esetén nem kellene visszafizetniük az adósoknak a tartozásukat – csak éppen annyit, amennyit valóban felvettek.