Ellenkiállítás
Kerényi Imre rendező, tizenöt festőművészt kért fel: ábrázolják a magyar történelem elmúlt 150 évének fontos korszakait. A művek többsége már elkészült, és januárban állítják ki őket a Nemzeti Galériában.
E képekkel illusztrálják majd az alaptörvény tervezett díszköteteit is, amelyeket az érettségiző diákok is megkapnak. A jobboldali pártfestészet korszaknyitására a honi képzőművész szakma hivatalos szervezetei nem reagáltak. Csupán néhány független fiatal művész tiltakozott a „pártrendeléses vizuális horror” ellen. A
Facebookonszerveződő körhöz már többen csatlakoztak, s az alkotók úgy döntöttek: az államilag megrendelt történelmi témákat ők is feldolgozzák – a maguk módján. A „Visszakézből Kerényinek” akciócsoport kiállítása november 30-án lesz a budapesti Fabric Galériában.Az internetes közösségi oldalon megalakult művészkör kiáltványt fogalmazott meg: „Hazánkban hihetetlen arroganciával folyik a központosítás, a hatalom lehető legkoncentráltabb kisajátítása.(…) Kerényi elvtárs, miniszterelnöki megbízott a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nevében olyan műveket rendelt, amelyek jól példázzák a jelenlegi rezsim kultúráról alkotott képét. A hatalom számára a művészet nem más, mint eszköz, amellyel felépítheti sosem volt legendáját, és amivel önmagukat fényezik.”
A Fidesz önkényuralmi módszerei ellen tiltakozó független művészeket felháborítja, hogy Kerényi pályáztatás nélkül, önhatalmúan dönt a képzőművészet kérdéseiben, és cezaromániás önteltséggel nyilváníthatja ki: mi a nemzeti érték. Szerintük az államnak az lenne a feladata, hogy lehetőséget teremtsen a művészetnek, és nem az, hogy politikai megrendeléseket adjon, és lojalitást követeljen az alkotóktól.
A Kerényi-kiállítás tematikája is megdöbbentő, hiszen egymás mellett szerepel ebben például a holokauszt és a 2006-os rendőrroham, mintha ezek azonos fajsúlyú események volnának.
A fiatal alkotók úgy vélik: ideológiai téveszmék gyártásához használja fel a művészetet a Fidesz-kormány, és a történelmet is pártérdekeik alapján sajátítják ki.
A „Visszakézből” akciócsoport tagjai nem tekintik magukat barikádharcosoknak. Csupán a saját eszközeikkel: a művészettel küzdenek a szabad művészetért.