Elhatalmasodó lakhatási válság - egyre több áldozat
Két család védelmében tiltakozik a Város Mindenkié csoport: elfogadhatatlan az emberhez méltó elhelyezés nélküli kilakoltatás - közölte lapunkkal "A Város Mindenkié" nevű hajléktalanokkal foglalkozó civil szervezet.
A Város Mindenkié hajléktalan és nem-hajléktalan aktivisták csoportja, melynek célja a hajléktalan emberek jogvédelme és társadalmi változások elindítása a hajléktalanság felszámolása érdekében.
A civilek május 5-én, szerdán az emberhez méltó elhelyezés nélküli kilakoltatások ellen tiltakoznak a Ferencvárosi Önkormányzat előtt. A csoport két kilencedik kerületi, lakhatási krízisben lévő család védelmében nyílt levélben kéri a kerület polgármesterét, hogy dolgozzon ki megoldási tervet az elhatalmasodó lakhatási problémák orvoslására. Az aktivisták a levélben egy a szociális bérlakás-állomány növelését célzó hitelprogram lehetőségeire is felhívja a figyelmet.
A V. család azután kényszerült utcára, hogy a „Dzsumbuj” általuk lakott épülettömbjét elbontották. 2009. augusztus végén V-ék kislányuk súlyos állapota miatt illegálisan beköltöztek egy ferencvárosi önkormányzati bérlakásba. A szülők hónapok óta folyamatosan keresik a megegyezést a lakásügyi osztály előadóival, egyelőre sikertelenül. A másik család, Sz. Nikoletta párjával és kislányával egy lakáshitelből vásárolt ferencvárosi ingatlanba költözött, azonban később mindketten elvesztették munkahelyüket. Sz. Nikolettáék jó ideig alkalmi munkákból és a családi pótlékból éltek, majd fizetésképtelenné váltak, aminek következtében a bank felmondta hitelszerződésüket. Mindkét családot a kilakoltatás veszélye fenyegeti.
A Város Mindenkié korábban levélben fordult a kerület polgármesteréhez, hogy az rendezze V. család lakhatását. Dr. Gegesy Ferenc ennek lehetőségét azzal utasította el, hogy „közel 1100 család vár lakás bérbeadására, akik lakásproblémájukat önerőből szintén nem tudják megoldani. … Velük szemben sem tartanám etikusnak, hogy az önkényes lakásfoglalónak méltányosságból bérbeadjam az általa elfoglalt lakást”.
A csoport a demonstráció keretében átnyújtott levelében arra kéri a polgármestert, hogy a V. és Sz. család, illetve a további 1100 család védelmében haladéktalanul dolgozzon ki megoldási tervet az elhatalmasodó lakhatási válság orvoslására.
A csoport szerint megoldást jelenthetne az alacsony életszínvonalon élők számára is megfizethető szociális bérlakás-hálózat bővítése, ezért javasolta az önkormányzatnak, hogy a megoldási tervbe építse be az önkormányzatok számára a szociális bérlakás-állomány növelésére és az eladósodott hitelfelvevők megsegítésére lehetőséget nyújtó „Sikeres Magyarországért” Bérlakás Hitelprogram elemeit.
A csoport szerint, amennyiben a hitelkonstrukció lehetőségei nem megfelelőek az önkormányzat számára, szakmai egyeztetést kellene kezdeményeznie a hitelt kibocsátó Magyar Fejlesztési Bankkal, hogy a 2013-ig rendelkezésre álló keret a fennmaradó három évben ésszerűen felhasználható legyen. A nem fizető bérlők esetében pedig megoldás lehetne egy, a szociálisan hátrányos helyzetűek számára nyújtható megtakarítási program.
A lakásvesztések nemcsak a hajléktalanság peremére sodorhatják a családokat, de a folyamat későbbi társadalmi költségei is sokkal magasabbak lesznek. A csoport ezért arra kéri a polgármestert, hogy amennyiben területén kilakoltatásra kerülne sor, éljen minden elérhető eszközzel, és akadályozza meg az otthont jelentő lakások elvesztését.