Elengedhetetlen a mezőgazdaság átalakítása, hogy versenyképes maradjon a magyar agrárszektor

Megfelelő technológiával akár kétszer több élelmiszert is termelhetne az ország.

2019. május 10., 06:32

Szerző:

Magyarország kiváló adottságokkal rendelkezik a mezőgazdasági termeléshez, ennek ellenére nem tudja más, hasonlóan jó adottságokkal rendelkező EU-tagállamok mezőgazdasági termeléséhez hasonló termelékenységet felmutatni a korszerűtlen termelés miatt - derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) átfogó helyzetértékeléséből.

Lehetőségeink ellenére az ország az EU agrárpiacának mindössze 2 százalékát adja, ebből 2,5 a növény-, 1,5 százalék az állattermelési részesedésünk. A jobb termeléshez elengedhetetlen fejlesztésekre van szükség a NAK szerint, amellyel akár 18-20 millió embert is el tudnánk látni megfelelő élelmiszerre - áll a Magyar Nemzetben megjelent értékelésben.

A jelentés szerint erősíteni, fejleszteni, illetve átalakítani kell az alábbi területeket.

  • Elkerülhetetlen a még mindig magas arányú, kevésbé hatékony élőmunka csökkentése.
  • Erősíteni kell a hazai feldolgozók és kiskereskedelmi láncokat
  • Kiemelt feladat a vidékfejlesztés is annak érdekében, hogy a kistelepülések, falvak elnéptelenedését meg lehessen fékezni.
  • Környezetkímélő technológiák alkalmazása.

Ahogy a 168 Óra korábban beszámolt róla, az öntözéstechnika terén hatalmas az elmaradásunk: az ország mezőgazdasági területeinek mindössze 4,9 százaléka öntözhető, szemben az aszálykároknak hasonlóan kitett olasz és spanyol gazdasággal, ahol 30-17 százalék az öntözhető területek lefedettsége.

A jelentés kitér a birtokszerkezetre is, mely az állami közbeavatkozás ellenére töredezett, meglehetősen sok a kis és közepes méretű gazdaság, amelyen kevésbé hatékony a termelés, ennek hozadéka viszont, hogy sok embert tud eltartani a mezőgazdaság. A lapban szemérmesen elkerülték megemlíteni, hogy az állami földárverések és az új földbérleti szerződések alkalmatlanok voltak a megfelelő hatékonyság felé elmozdítani a tulajdonviszonyokat.

A kormányközeli érdekkörök, köztük Mészáros Lőrinc és családjának gyarapodásáról szintén nem tettek említést.

Jól prosperáló területek ugyanakkor a mezőgazdaságban a digitalizáció, a technológiáknál és a fajtanemesítésben az innováció, valamint a fenntartható, körforgásos és biomassza-alapú gazdálkodás kialakítása.

Érdekesség, hogy a mezőgazdaság kapcsán is becsempészték a migráció témáját a lapba, miszerint a kormány "az ENSZ migrációs terveivel ellentétben a jóléti szolgáltatások megteremtése és a szegénység felszámolása Magyarország célja".