Egyre rosszabbul érzik magukat Orbán társaságában
Az Európai Néppárt konzervatívjai egyre rosszabbul érzik magukat magyar kormányfő társaságában, pedig Orbán Viktor közéjük tartozik – írja a Le Monde.
Sokan úgy gondolják, hogy Orbán túl messzire ment, amikor Strasbourgban nyilvánosan felvetette a halálbüntetés visszaállításának lehetőségét. Majd minden kertelés nélkül válaszolt Timmermans-nak, aki leszögezte, hogy itt az unió egyik alapértéke forog kockán.
Orbán szerint azonban nincs semmi kőbe vésve. Ő egyébként rendszeresen elítéli a „brüsszeli diktátumokat”. Majd az újságírók előtt még azt is megeresztette, hogy a vita legitim, és a vélemény nem barbár, mert mások életét kell megvédeni.
Az UMP-s frakcióvezető, Alain Lamassoure úgy értékelte, hogy az EPP-n belül igazi betegség ütötte fel a fejét, és hozzáfűzte, hogy ez esetben a betegség igen kemény, de gondosan megválogatott kifejezés.
Egy bizalmas forrás szerint felbolydult méhkashoz hasonlított a jobboldal frakcióülése kedd este. Orbán ugyanis kitartott véleménye mellett, így többen elhagyták a termet, és felvetődött, hogy továbbra is a frakció tagja legyen-e a Fidesz. Ám semmi sem dőlt el a nem egészen két hét múlva esedékes budapesti tanácskozásig, ahol újra találkoznak a magyar politikussal. Ha Orbán nem lépi át a határt, azaz nem jelenti be a legsúlyosabb büntetést ismételt bevezetését, akkor nem teszik ki a csoportból.
A brüsszeli Bizottság ugyanezen az állásponton van. Juncker nem kíván megint nyilvánosan összetűzésbe kerülni azzal a miniszterelnökkel, aki már eddig is keményen csatázott az unióval, lásd a romákat, a sajtószabadságot, az igazságszolgáltatást, vagy legújabban a bevándorlást.
A liberális Gérard Deprez úgy fogalmazott, hogy Európa semmilyen hivatalos eljárást Orbán ellen, jóllehet az felvetette a halálbüntetés eshetőségét. Az EPP pedig megint lenyeli a békát? Nem lenne könnyű kizárnia egy demokratikusan megválasztott vezetőt, akinek ráadásul kitűnőek a gazdasági eredményei.
A konzervatívok nem szeretnének áldozatot csinálni a miniszterelnökből, és licitálásra kényszeríteni egy olyan országban, amelyben a szocialistákat megtizedelték a korrupciós botrányok, a Jobbik az erőpozíciójában van, és a Fidesz láthatólag a szélsőjobb területén vadászik a szavazókra. Egy bennfentes forrás úgy véli: súlyos döntés lenne, ha engednék, hogy egy európai párt leváljon a fő vonalról.
(
Le Monde)