A főváros pénzzel, az egyházak cafeteriával támogatják a félmilliós bérkiegészítésből kimaradt idősotthoni dolgozókat

2020. június 10., 14:23

Szerző:

Július elsején kapják meg az egészségügyi dolgozók az egyszeri bruttó 500 ezer forintos jutalmat, amellyel a koronavírus-járvány alatt végzett munkájukat ismeri el az állam. Nemrég kiderült, hogy kimaradnak a jutalomból a gyógyszerészek (a kórháziak kivételével), az idősotthoni dolgozók és a házi segítségnyújtók is.

Az idősotthonokban dolgozók azért maradtak ki Kásler Miklós emberi erőforrás miniszter szerint, mert nem az állam a munkáltatójuk. Az Index cikke szerint

az idősotthonok jelentős része valóban nem az állam fenntartásában van, viszont ezek az intézmények állami feladatot látnak el, az államtól vállalják át az idősek gondozását.

Nem csak ebben merül ki az államhoz való viszonyuk, mert onnan kapják a finanszírozást, az önkormányzati vagy egyházi intézményekben dolgozók pedig a közalkalmazotti bértábla alapján kapják a fizetésüket.


Egy neve elhallgatását kérő intézményvezető azt mondta a lapnak, hogy nem az egészségügyi dolgozóktól sajnálja a jutalmat, minden elismerés megilleti a járvány idején aktívan dolgozó egészségügyieket. Azt viszont kevésbé tudja megmagyarázni a nála dolgozóknak, hogy miért kapnak a gyeden, gyesen, szabadságon, fizetés nélküli szabadságon, betegszabadságon, állásidőn lévő egészségügyi dolgozók is pénzt, miközben a szociális intézményekben hosszú heteken át kitartó alkalmazottak nem. Azt is hozzátette, hogy

a szociális területeken dolgozók a munkájukkal pont az egészségügyi dolgozókat tehermentesítették, amikor kiemelten vigyáztak járványügyi szempontból az ápoltakra.

Koronavírus – Ellenőrzés a balassagyarmati Szent Erzsébet
Fotó: Komka Péter

Van példa azonban arra, hogy az idősotthonok önkormányzati vagy egyházi fenntartója külön jutalmazza a dolgozókat. A cikk szerint

a főváros az összes saját fenntartású idősotthon intézményvezetőjének adott forrást arra, hogy az intézmények szociális dolgozóinak egyszeri 100 ezer forintos jutalomat adjanak.

Az intézmények vezetői dönthettek arról, hogy ezt a jutalmat azok kapják meg, akik részt vettek a járvány elleni védekezésben, bejártak dolgozni az otthonokba.

Az egyházi fenntartók is igyekeznek extra juttatást adni az állami jutalomból kimaradó alkalmazottaknak. A Magyar Katolikus Püspöki Kar sajtószolgálata arról számolt be az Indexnek, hogy

extra cafeteria juttatást vagy jutalmat adnak, ennek módja és mértéke azonban fenntartónként változó.

A Magyarországi Református Egyház Diakóniai Iroda azt közölte, hogy ők is igyekeznek megköszönni a dolgozóik helytállását; a konkrét összegekről a későbbiekben várható döntés.