Dupla bóvli: leminősítette Magyarországot az S&P
Immár két hitelminősítőnél kerültünk a bóvli kategóriába: a Moody's után szerdán a Standard & Poor’s is megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Magyarországtól. Sajtóhírek szerint a Fitch is leminősítésre készül, erről már értesítette a magyar kormányt.
Az S&P ugyanakkor levette az összes magyar adósosztályzatot a negatív előjelű felülvizsgálati listáról. A cég november 11-én jelentette be, hogy negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarország szuverén besorolásait; ennek helyébe lép a Standard & Poor's szerda esti bejelentése alapján a negatív kilátás. A hitelminősítő döntése nyomán a magyar szuverén adósbesorolást immár két nemzetközi hitelminősítő tartja nyilván befektetésre nem ajánlott kategóriában: a múlt hónapban a Moody's Investors Service is ebbe az osztályzati sávba sorolta át Magyarországot.
A Standard & Poor's a szerda este Londonban bejelentett magyar leminősítés indokai között említette azt a véleményét is, hogy az alkotmányban és egyes független intézmények - köztük a jegybank és az Alkotmánybíróság - működésében végrehajtott változtatások gyengítették Magyarország intézményrendszerének hatékonyságát. A hitelminősítő felidézi, hogy miután tavaly módosult az MNB monetáris tanácsi tagjainak kinevezési eljárása, a hatóságok legutóbb olyan törvényjavaslatot terjesztettek elő, amely a Standard & Poor's megítélése szerint "még inkább kikezdheti" a jegybank függetlenségét. A tervezet - ha törvénybe iktatják - az alelnökök kinevezési jogát, amely jelenleg az MNB elnökét illeti, a kormányra ruházná át - áll a leminősítéshez fűzött elemzésben.
A hitelminősítő indoklása szerint a tervezet azt is előírná, hogy az MNB vezetése előzetesen értesítse a kormányt értekezletei napirendjéről, amellett, hogy hétről kilencre emelné a monetáris tanács tagjainak számát. A Standard & Poor's közölte: véleménye szerint az elmúlt egy évben hozott intézkedések - amelyek több szolgáltatási szektort érintenek - hátráltathatják a gazdasági növekedést azáltal, hogy csökkentik a bankok hitelezési, illetve a vállalatok beruházási készségét. Az S&P szerint különösen a távközlési, energiaipari, pénzügyi és kiskereskedelmi szektorokra kirótt átmeneti adók gyakorolhatnak nyomást rövid távon a beruházásokra és a munkahelyteremtésre.
NGM: az S&P döntése az euró válságáról szól
A Standard&Poor's szerdán bejelentett döntése Magyarország befektetési ajánlású államadós-osztályzatának megvonásáról nem Magyarországról, hanem az euró válságáról szól - hangsúlyozza a Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI-hez eljuttatott közleményében. Magyarország szenvedő alanya ennek a küzdelemnek, közvetve pedig az euróövezet válságának és az Unió elleni pénzügyi támadásoknak - mutat rá a szaktárca, egyben emlékeztet arra, hogy két hete a S&P az Európai Unió 15 országát tette negatív figyelőlistára, az euróövezet romló gazdasági teljesítményére hivatkozva.
A S&P mostani döntése jól láthatóan nem a magyar gazdaság és pénzügyi rendszer tényeinek értékelésén alapul, hanem a dollárövezet erősödésében és az eurózóna gyengítésében érdekelt piaci szereplők nyomásgyakorlása - mutat rá az NGM. Jól mutatják ezt álláspontja szerint a S&P által felhozott érvek (pl. szektorális különadók, külső eladósodottság), amelyek egyáltalán nem hordoznak új információt. Emellett a S&P szándékosan figyelmen kívül hagyta azt is, hogy az elmúlt időszakban kedvező irányú változás következett be az értékelés alapjául szolgáló mérőszámokban - teszi hozzá. Az NGM hangsúlyozza: 2011-ben többlettel zár majd a költségvetés, 2012-ben egyedi intézkedések nélkül sikerül 3 százalék alá szorítani a hiányt. Emlékeztet arra is, hogy a kormány elődei rossz gyakorlatával szakítva már hivatalba lépésétől fogva a belső és külső egyensúlytalanságok csökkentésén dolgozik, és a romló európai gazdasági helyzet ellenére is sikeresen mérsékli az államadósságot. Az elmúlt egy év alatt hozott intézkedések eredményei már láthatóak - húzza alá a közlemény. Mindemellett a kormány idejében érzékelve az eurózóna súlyosbodó válságát és az európai gazdaság lassulását, azonnal reagált a romló nemzetközi kilátásokra, és csökkentette a magyar gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzését. Az emiatt keletkező költségvetési hiány kezelésére pedig új kormányzati lépések meghozataláról döntött. Így továbbra is tartható a kormány által kitűzött hiánycél - érvel a szaktárca.
Orbán Viktor miniszterelnök egy korábbi rádióinterjújában, azzal kapcsolatban, hogy a Moody's előzőleg megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású adósbesorolást, azt mondta, hogy hol az egyik, hol a másik uniós tagállamot minősítik le, és "ez időnként bennünket is elér". Hozzátette, hogy ez ráadásul mindig összekapcsolódik spekulációs támadásokkal, ami Magyarország esetében is így történt, és úgy készül, hogy december közepe után néhány nappal lesz egy újabb támadás.
Fitch: itt a harmadik leminősítés?
Az
Origo információi szerint a Fitch hitelminősítő arról értesítette a magyar kormányt, hogy a cég BBB mínuszról két fokozattal, BB kategóriába minősíti le Magyarország adósságosztályzatát. Ilyen esetekben általában az a gyakorlat, hogy a hitelminősítők néhány órával a hivatalos bejelentés előtt informálisan közlik a döntést az érintett ország kormányával és jegybankjával. "Csak piaci pletyka" - mondta Matteo Napolitano, a Fitch országok adósságbesorolásáért felelős részlegének igazgatója a Bloomberg hírügynökségnek, Magyarország esetleges leminősítéséről szóló hírről. Hozzátette, az a szabály, hogy nem kommentálnak piaci pletykákat. A portálnak egy magyarországi alapkezelő egyik vezetője azt mondta: a várható leminősítés mögött nem biztos, hogy csak az előzetes IMF-tárgyalások megszakadása áll. A nemrég bejelentett, a maradék magánnyugdíj-pénztári tagok járulékainak elvonásáról szóló döntés ugyanis "olyan brutális beavatkozás a gazdasági-jogi viszonyokba, annyira rossz üzenet bármely befektető számára, hogy önmagában elég lehet az automatikus leminősítéshez".Kormányzati forrásokból a
Népszabadságúgy értesült: a kabinet komolyan számol azzal, hogy a Fitch sem várja meg az IMF-tárgyalások végét, hanem, követve a két másik hitelminősítőt, hamarosan szintén a bóvli kategóriába rontja a hitelbesorolásuk. Szerdai térségi elemzésében a hitelminősítő visszatért a végtörlesztés kérdésére, azt írva, hogy a kormány e lépése, amely „a bankok kárára” segíti az eladósodott háztartásokat devizaalapú hiteleik törlesztésében, „csak a legutóbbi a nem szokványos gazdaságpolitikai lépések sorában”. A Fitch szerint ez „szerencsétlen” dolog, mivel Magyarország - tekintettel a helyi államkötvénypiacon jelenlévő külföldi tulajdonosok arányára - továbbra is a negatív befektetői hangulatnak leginkább kitett országok egyike.