Drága mulatság a parlagfűtermesztés
Jócskán megfizet hanyagságáért, aki nem irtja telkén a parlagfüvet. Az illetékes önkormányzat kényszerkaszálást rendelhet el, amelynek költségeit a tulajdonosra hárítja. A bírságot pedig ezen felül szabják ki.
Hiába a bírság, még mindig szinte mindenhol virágzik a parlagfű az országban. Az önkormányzatok pedig minden eszközzel felveszik a harcot: a parlagfűvel benőtt területeket lekaszáltatják, majd a költségeket kiszámlázzák a telekgazdának.
Nem ússzák meg
A nem fizetők tartozásait az APEH hatja be „közérdekű védekezés” címén. Így aki a határidőig, július 1-ig nem kaszálta le a telkén a parlagfüvet és ezért az illetékes önkormányzat munkásai végezték el az irtást, nem úszhatja meg a fizetést.
A pécsi polgármesteri hivatal például működtet parlagfű vonalat, ide várják a bejelentéseket a fertőzött területekről. Idén augusztus 27-ig 84 hívás érkezett a számra.
A városban a magánterületeket az önkormányzathoz tartozó Munka Pécsért Nonprofit Kft. közmunkásokkal kaszáltatja le, majd a költségeket kiszámlázza a tulajdonosnak.
15 ezer forintot „ér”
A polgármesteri hivataltól megtudtuk: a költségek kiszámolásánál figyelembe veszik, hogy mennyire „könnyen kaszálható”, azaz sík vagy dombos a telek, illetve mennyibe került a vállalkozónak a munka, beleértve a benzinköltséget is. Ám sokszor erre nem kerül sor: a bejelentés után ugyanis azonnal értesítik a telektulajdonost.
A legtöbb esetben nem várják meg a közmunkásokat a tulajdonosok. Bírságot azonban nekik is fizetniük kell, mégpedig nem is keveset. A város telkein – némi túlzással - akár egyetlen szál kiirtatlan parlagfű is 15 ezer forintot „ér”.