Drága ital és márkás cigi - a boltosok a szociális kártyáról

A kereskedők nem örülnének a szociális kártya bevezetésének. Azt mondják: nekik a drágább termékeket is el kell adniuk.

2009. december 17., 13:32

A szociális kártya körüli vita, illetve a népi kezdeményezés kapcsán kereskedők véleményét kérdezte Heves Megyei Online, a

heol.hu. A Tarnaméra és Vidéke Áfész ügyvezetője, Besenyei Ferenc úgy vélte, ahogy az éremnek, úgy a plasztikkártyának is két oldala van.

– Tény, hogy a boltjainkban segélyosztás után megnő a forgalom – említette –, de nem mindig alapvető élelmiszereket vesznek. Felvetődik az is, hogy minden embernek joga van arra költeni a pénzét, amire akarja, ez nem korlátozható. A kártyarendszer az egyén szabad akaratát befolyásolná.

Hasonlóan fogalmazott egy falusi kisbolt - nevének mellőzését kérő - pénztárosa is, mondván: a segély, a közmunkáért járó bér utalása után nő a forgalmuk. Olyankor fogy a márkás ital, a jobb minőségű cigaretta, az édesség.

– A kereskedőnek az az érdeke, hogy ne csak alapvető élelmiszert adjon el, hanem drágább árut is. Ám szociális kártyára csak meghatározott élelmiszercikkek lennének kaphatóak, vagyis sok kisbolt kerülne bajba - ecsetelte az alkalmazott.

Hal, vagy halászat?

– Ha valaki ágyban fekve várja, hogy megetessék, megfürdessék, soha nem lesz önálló. A szociális kártyára is ez érvényes: akinek megmondják, mire költheti a pénzét, az soha nem tanulja meg becsülni azt, nem lesz tisztában a pénzgazdálkodás alapszabályaival – összegzett sommásan Német István kömlői polgármester, hogy miért nem tartják jó eszköznek a szociális kártyát.

– Nálunk 26-an segélyt, s 181-en rendelkezésre állási támogatást kapnak – jelezte Gönczi Mihály, Átány polgármestere. – Ők együtt évi 80 millióba kerülnek. Nem mondható el mindenkiről, hogy nem tudja kezelni a pénzügyeit. A közhasznú munkába soroltak 10 százaléka nem állta meg e téren a helyét, míg 20–30 százalék volt az, aki amit megkeresett, el is verte azonnal. A szociális kártya egy mélyebb, átfogó reformnak csupán az egyik lépése. Aki azt hiszi, ez bármire is gyógyír, az téved.

– Ki mondja meg, hogy mennyi pénz kell a rezsi kifizetésére és az élelmiszerek vásárlására?! – kérdezte egy közmunkás. – Ha minden pénz kártyára megy, miből fizetem a villanyt, veszek tüzelőt? Ez csak adott hónapban lehetséges. Ismét mindenkit egy kalap alá sorolnának. Márpedig ez sérelmes.

Egy család, egy segély

Dobi István, Tarnazsadány polgármestere szerint az igazán nagy kérdés nem is a szociális kártya, sokkal inkább az: az új szociális törvény szerint januártól egy famíliából egy ember kaphat segélyt, egy pedig rendelkezésre állási támogatást. Ez családok sokaságát sodorja még nehezebb helyzetbe - számolt be a hírportál.