Dollármilliárdok és offshore: Rogán Antal és Mészáros Lőrinc embereit leplezte le a Direkt36

A nemzetközi tényfeltáró együttműködés, az International Consortium of Investigative Journalists magyar partnere, a Direkt36 most az Orbán-kormányhoz közeli üzletemberek frissen feltárt ügyeiről közölt összeállítást, de a közreműködő nagy világlapok mind egyszerre jelentették meg az anyagaikat, és összességében dollármilliárdokról van szó.

2021. október 3., 20:38

Szerző:

A Pandora-iratok nevű nemzetközi adatszivárgásban 14 offshore-cégkezelésre szakosodott cég által kezelt információk láttak ma világszerte napvilágot. A Guardian cikke szerint például Andrej Babiš cseh kormányfő offshore hitelügyleteken keresztül jutott egy 13 millió fontos franciaországi kastély birtokába, és komplett offhore cégbirodalma van – írta a Telex és a 444 a Direkt36-ra hivatkozva. 

A feltárt információk elsősorban azt erősítik meg, hogy az érintett személyek aktívan használták a tengerentúli offshore bizniszelés lehetőségeit. Ez mindig a valódi tulajdonosok kilétének elrejtését, a vagyonuk eredetével kapcsolatos kérdések elkerülését és az adókötelezettség minimalizálását szolgálja.

Kertész Balázs Rogán Antal intézőjeként vált ismertté 2016-ban, kettejük kapcsolatát és üzleti együttműködését a (régi) Index tárta fel. A Pandora-iratokban most ismét felbukkant Kertész: egy Nanga Group Ltd. nevű, a Brit-Virgin-Szigeteken bejegyzett, 2012-ben alapított cég 50 ezer dollárnyi részvényeit vásárolta meg 2016 májusában, még az Index-cikk megjelenése előtt. Kertész nem válaszolt a kérdésre, hogy a cég mivel foglalkozik és milyen vagyonelemeket birtokol.

Jászai Gellért Mészáros Lőrinc cégeinek egyik volt intézője, jelenleg az Antenna Hungária leendő többségi tulajdonosának, a 4iG informatikai nagyvállalatnak a vezetője. Jászaihoz három cég 2017 tavaszi alapítása köthető. Két cégnek tíz, egynek ötmillió svájci frankos vagyont szántak. Ezt a vagyont Jászai magyar és svájci cégekben lévő tulajdonrésze testesítette volna meg, de ilyen cégeknek a Direkt36 nem találta nyomát, és a vonatkozó kérdésre a 4iG sem válaszolt. A cégek felszámolását 2020-ban, 10 nappal azután kezdeményezték, hogy Mészáros Lőrincet követően a 4iG Jászai ellenőrzése alá került. A cég válasza szerint Jászai nem állt kapcsolatban az offshore cégekkel.

Simicska Lajos volt jobbkeze, egyben Orbánék családi barátja, Nyerges Zsolt egy 2009-es irat szerint szintén egy a Brit-Virgin-Szigeteken bejegyzett cég igazgatója volt. Ekkor Nyerges még Simicska birodalmának volt az egyik legfontosabb figurája. A céget 2011-ben megszüntették, Nyerges nem volt hajlandó nyilatkozni.

Horváth László, a kormányközeli vállalkozó és tiszteletbeli kazah konzul is az igazgatója volt egy cégnek, 2004-től a 2010-es megszüntetéséig. A cég ügyeiről Horváth magyar cége, a L.A.C. Holding Zrt. arra hivatkozva zárkózott el a részletek közlésétől, hogy azok már elévültek, nincsenek róluk hiteles informéciók.

Mind a négy magyar üzletember egy Trident Trust nevű cég szolgáltatásait vette igénybe az offshore ügyek intézéséhez. Kertész és Jászai cégeiben igazgatóként megjelent a Trident egy korábbi vezetője, Irène Spoerry is. Ő a Direkt36-nak azt mondta, ha bíróság kötelezi, szívesen válaszol bármilyen kérdésre, és csak annyit erősített meg, hogy 2019-ben távozott a Nanga Grouptól és a Jászai-cégektől.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Karim SAHIB / AFP)

 

Lázár János elszólta magát a bizottsági meghallgatásán, erős utalást tett arra, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter helyére új pénzügyminiszter kerül. Mint ismert, Orbán Viktor terve az, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közül az egyikük kerüljön a Magyar Nemzeti Bank élére Matolcsy György távozása után.