Die Presse: Mindenki piréz Orbanisztánban
A Die Presse szerint a szocializmus árnyaival is összefügg, hogy Kelet-Európa fél a menedékkérőktől, és hogy ilyen tömeges az ellenállás a befogadásukkal szemben. A nem létező pirézek a bizonyíték arra, hogy az elutasításhoz még igazi menekültek sem szükségesek. De az arabokról még kevésbé akarnak hallani, pedig azokból legfeljebb mutatóban van egy-kettő a térségben.
Pedig Magyarországot leszámítva azt sem mondhatni, hogy a bevándorlók elözönlötték volna a régiót. A kvóta ügyében az egykori Vasfüggöny mentén fut az választóvonal Európa két fele között.
Az okokról Kovács Zoltán szóvivő úgy nyilatkozott, hogy nálunk az emberek nem rasszisták, csak éppen a kommunizmus évtizedei alatt nem szereztek napi tapasztalatokat a multikulturalizmusról, ami egyébként szerinte nyugaton kudarcot vallott.
Az ismeretlentől való félelmet ugyanakkor csak gerjeszti a bulvársajtó. Nincs vita a bevándorlás előnyeiről és hátrányairól, ezért a lakosság bizonytalannak érzi magát – mondja Barlai Melani politológus. Így azután az agitátorok könnyen terroristának állíthatják be a menekülőket, agresszivitással vádolhatják meg azokat. A szakértő hozzáteszi, hogy ráadásul ezek az emberek külsőleg hasonlítanak a romákhoz, akiket nálunk szabályszerű gyűlölet övez.
További tényező, hogy a válságot is alárendelték a belpolitika elsődlegességének. Az elvesztett pótválasztás és a hatalmas korrupció kikezdte Orbán népszerűségét. Ekkor jött a nemzeti konzultáció és a plakátkampány, most pedig emelkedik a kerítés, éspedig abban az országban, amely 26 éve elsőként bontotta le a Vasfüggönyt.
Nem szabad megfeledkezni továbbá a nemzeti kártyáról sem. Hogy az emberek tartanak az menekültektől, az összefonódik azzal, hogy főleg a magyaroknál és a lengyeleknél évszázados külső elnyomás határozta meg a hazafiságot.
Barlai szerint nálunk a nemzeti-konzervatív felhívásokkal lehet mozgósítani a tömegeket. Az ellenérvek nem hatnak, hiába hivatkozik bárki az 56-os magyarok kinti fogadtatására, vagy arra, hogy idehaza az elvándorlás miatt bizonyos szakmák elnéptelenednek. Mindehhez hozzájön viszont a félelem, hogy a jövevények kizsákmányolják az amúgy is gyenge szociális rendszert.
Krekó Péter szerint a kelet-európaiak az unió másodosztályú polgárainak érzik magukat. És most az az érzésük, hogy a migránsok elárasztják az országukat, pedig azok továbbmennek, ám a vitákban ez is elsikkad.
(Forrás: Szelestey Lajos)