'Cigányok lágerbe' – Uszítás Hódmezővásárhelyen

Vasárnapra virradóra rasszista falfirkákat hódmezővásárhelyi romák házaira. Talán éppen azért, mert valakiknek nem tetszik, hogy az ötvenezer lakosú városban békésen él együtt a mintegy hatezer helyi roma a nem roma többséggel – vélik a Népszabadság által megkérdezett vásárhelyi cigány kisebbség vezetői.

2010. február 24., 04:37

Vasárnapra virradóra több mint tíz vásárhelyi ház falára, lépcsőházába vagy kapujára fújták rá festékszóróval: „Cigányokat lágerbe A JOBB”.

Vasárnap először a Jobbik, majd az önkormányzat nevében Lázár János polgármester, később a Fidesz városi szervezete ítélte el közleményben a történteket. Hétfőn az MSZP vásárhelyi szervezete nevében Csengeri István is közleményben ítélte el az esetet – számolt be a delmagyar.hu. A rendőrség közösség elleni izgatás miatt kezdett nyomozni, és azt ígérték: megerősítik a járőrszolgálatot.

A

Népszabadság tudósítójának Sztojka László, a Hódmezővásárhelyi Cigány Kisebbségi Önkormányzatnak, illetve a Lungo Drom újjászervezett helyi csoportjának elnöke azt mondta: az elkövetőnek volt helyismerete vagy helyi kapcsolata. Általában romák laknak a megjelölt házakban, de nem mindegyikben. Van olyan hely, ahol nem romák házának a falát fújták le, de úgy, hogy a romáknak tűnjön a szemébe a felirat, amely a város több részén is megjelent.

A városnak ezen a külvárosi részén vegyesen élnek romák és nem romák. Gyakori a vegyes házasság. A szűken 50 ezer lakosú Hódmezővásárhelyen körülbelül hatezer roma él. Sztojka László szerint a népszámláláskor kevesebben vallották romának magukat, de tapasztalatai szerint roma származású a lakosság 10-12 százaléka. Éppen a sok vegyes házasság miatt nehéz megmondani, ki roma és ki nem: van, akinek csak az egyik nagyszülője cigány. Mivel életszínvonalban, kultúrában nincs nagy távolság romák és nem romák között, nem voltak eddig súlyos konfliktusok az együttélésben sem.

Ajkai Éváék udvarán zsákokban állnak a segélyként szétosztandó ruhák. A Hódmezővásárhelyi Romák Egyesület tagsága jelentős részben nem romákból áll. Sokan közülük igénybe veszik azokat a lehetőségeket, amelyeket a roma kisebbségi politika épített ki, nem a bőrszín, a rászorultság alapján lehet hozzáférni a segélyekhez.