Charles Gati a hivatalos Amerika aggodalmairól

„Ki a fasz az a Thomas Melia? Minek kell naponta adnunk a szarnak egy pofont?” Deutsch Tamás Európai parlamenti képviselő viccesnek szánt internetes bejegyzése óta már egy ország tudja, hogy kicsoda Thomas Melia, aki attól tart, hogy Magyarország egypárti vezetése a kétharmadot hatalma megszilárdítására használhatja, megbéníthatja a jövő demokratikus kormányait. A helyettes államtitkárról kiderült, hogy Magyarország kiváló ismerője, akinek a Fidesz sokat köszönhet. A 168 Óra ezzel kapcsolatban a Johns Hopkins Egyetem professzorától, az amerikai külügyminisztérium volt főtanácsosától kért interjút, amelynek teljes szövegét a csütörtökön megjelenő, legfrissebb számban olvashatja.

2011. augusztus 10., 14:51

Az amerikai közélet mennyire érzékeny az útszéliségre? Komolyabb sérelem volt-e a washingtoni hivatalosság számára az EP-képviselő bejegyzése, mint Szijjártó miniszterelnöki szóvivő vagy Kovács államtitkár élesen elutasító reakciója?

– Magyarország ügyei Washingtonban csak szűk kört foglalkoztatnak: elsősorban a térséggel és azon belül Magyarországgal foglalkozó tisztviselőket és elemzőket. Ebben a körben Deutsch bejegyzése minimális figyelmet kapott, őt nem tartják beszámíthatónak, kifejezéseit legfeljebb önjellemzésként értékelik. Megjegyzem, múlt csütörtökön, augusztus 4-én Meliát igen jó hangulatban találtam. Sokkal figyelemre méltóbb Szijjártó Péter példátlanul tudatlan, erőszakos és beképzelt nyilatkozata, hiszen róla szóvivőként azt feltételezhetjük, hogy Orbán Viktor miniszterelnök nevében beszél.


Mindenesetre Kovács Zoltán államtitkár azt mondta: az Egyesült Államok helyettes külügyi államtitkárának nyilatkozata felületes információkra és rosszindulatú torzításokra épít.

– Kovács mindig ezt ismétli, ezért kapja a fizetését. Kár, mert tanult, értelmes ember. Valamilyen egyetem majd csak ad neki állást az Orbán-kurzus után. A lényeg, hogy mindaz, amit Thomas Melia a bizottság előtt elmondott – mint azt külön is megerősítette –, az amerikai kormány hivatalos álláspontja. Felhívom a figyelmet arra is, hogy ugyanazok az aggodalmak egyre erőteljesebben, egyre nyíltabban, egyre keményebb formában ismétlődnek. Február 9-én éppen nálunk, a Johns Hopkins Egyetemen az európai ügyekért felelős akkori helyettes államtitkár, Pamela Quadrun tartott egy finomra hangolt előadást egy olyan esten, amelynek a témája Magyarország volt. Ő az emberi jogok, a fékek és ellensúlyok fontosságáról beszélt. Ki sem ejtette az ország nevét, de alighanem azt feltételezte, hogy akinek van rá füle, az üzenetet meghallja Budapesten is.



A Charles Gatival készült interjút, amelyben arról is szó esik, milyen tanítvány volt valaha Orbán Viktor, elolvashatja a 168 Óra legfrissebb számában.