Célegyenesben a világörökségi törvény

Kidolgozták a törvényjavaslatot, lezárult a tárcán belüli egyeztetés is. A világörökségi törvény 2012. január 1-jével léphet valószínűleg hatályba – írja a műemlékem.hu magazin.

2011. január 11., 18:51

Rendkívüli ülést tartott a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága (VÖMNB) a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal székházában. Mint arról a műemlékem.hu korábban már beszámolt, az UNESCO Világörökség Bizottságának 2009 nyarán tartott sevillai ülésén határozott arról, hogy Magyarországnak 2011. február 1-jéig kell új jelentést benyújtania a tokaji borvidék és a Belső-Erzsébetváros úgynevezett megőrzési állapotáról.

A magyar fél ekkor arra is ígéretet tett, hogy elkészíti a világörökségi törvényt, amely nem csak a problémás helyszínek sorsát rendezné hosszabb távon, de egységesen kezelné valamennyi magyarországi világörökségi helyszínt.

„Legkésőbb jövő év elején hatályba léphet a világörökségi törvény” – mondta el Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter a tanácskozás szünetében tartott sajtótájékoztatón. Mint kifejtette, kidolgozták a törvényjavaslatot, lezárult tárcán belüli egyeztetés, már csak a szakmai és közigazgatási konzultációkat kell lezárni.

Amennyiben elfogadja a parlament, a 2012. évi költségvetésben már szerepelhetne az a 100 millió forintos nagyságrendű összeg, amellyel forrást biztosítanának a világörökségi helyszínek megóvására. A készülő törvény ugyanis három részből áll: tartalmaz egy kezelési tervet, gondoskodik a kezelő szervezetről, valamint a pénzügyi támogatásról is.

A Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága megvitatta az UNESCO által bekért két megőrzési állapotjelentés tervezetét is.

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke elmondta: a jelentések szerint a tokaji világörökség és a Belső-Erzsébetváros esetében sem következett be állapotromlás. Tamási Judit hozzátette: a tokaji világörökséget a szakemberek szerint veszélyeztető, tervezett szerencsi szalmatüzelésű erőmű beruházója hivatalosan is elállt a tervtől. A Belső-Erzsébetvárosról az elmúlt években folytatott bontások és beépítések miatt kért az UNESCO bizottsága jelentést, mivel azok veszélyeztethetik a helyszín értékét.

A cikk folytatása a

műemlékem.humagazinjában olvasható.