Budaörs nyert az állammal szemben, 765 millió forintos kártérítést kapott az iskoláiért
Budaörsnek adott igazat a Fővárosi Törvényszék abban a perben, amelyet a város indított a magyar állam ellen „jogalkotással okozott kár” miatt. A városnak 765 millió forintos kártérítést plusz kamatokat ítéltek meg.
Budaörs azután indított pert, hogy a 2017-es költségvetésről szóló törvénnyel együtt elfogadtak egy rendelkezést, amely úgynevezett önkormányzati szolidaritási hozzájárulás címén 2,1 milliárd forintot akart elvonni az önkormányzattól elvett iskolák fenntartási költségeire hivatkozva, vagyis nemcsak hogy megfosztotta volna várost az iskoláktól, az átvételüket és a működtetésüket is vele fizettette volna ki. Mivel Budaörs 12-13 milliárd forintos éves költségvetésének a hatodáról – a teljes országot érintő elvonás 10 százalékáról van szó – Wittinghoff Tamás független polgármester vezette önkormányzat tavaly októberben a per mellett döntött. A péntek reggel tárgyalt perben az önkormányzat azzal érvelt, hogy azt a pénzt, amelyet eddig az iskolák fenntartására fordítottak, 645 millió forintot, ezután is arra fordítanák, ha tudnák, hogy a pénzt Budaörs iskoláira fordítják majd.
„Az Országgyűlés a kormány javaslatára 2016 júniusában a fenntartói jogok elvonása után elvette az iskolák működtetői jogát is. A törvény előírja minden önkormányzati iskola, minden oktatás célját szolgáló önkormányzati ingó és ingatlan vagyonának a tankerületeknek való átadását, először ingyenes használatba, majd 2017 januárjától ingyenes vagyonkezelői jogot biztosítva számára. A formális tulajdonjogon kívül nem marad semmilyen jogunk a közösség pénzén felépített-felújított, kiemelkedő színvonalú iskoláinkon” – hangzott az októberi önkormányzati előterjesztés, amely szerint az Budaörs kész az Alkotmánybíróság vagy akár nemzetközi fórum elé vinni az ügyet.