Bődületes hiba: Schmitték a Himnuszt se tudják helyesen

Az interneten terjed az a levél, amely szerint a Köztársasági Elnök hivatalából átküldték a Magyar Televízióhoz Schmitt Pál újévi beszédét, hogy időben rá tudják tenni a súgógépre. A beszéd vége a Himnusz egy idézetével zárul, amelyet ezzel a helyesírással sikerült papírra vetni: “Isten áld meg a Magyart jókedvel, bőséggel”. Támadás az Elnök ellen? De ki lehet ilyet találni?

2010. december 24., 07:50

Schmitt Pál hivatala nem először konfrontálódik a magyar nyelvvel - hívta fel a figyelmet az amerikai Népszava. Mint ismert, a köztársasági elnök javaslatokat nyújtott be az alkotmány-előkészítő bizottsághoz, amelyben a nyelv védelmére kelt, alkotmányos oltalmat követelve a magyar helyesírásnak. Nem fejtette ki a részleteket, de feltehetően a Köztársasági Őrezred munkatársait rendelték volna ki az összes “ly” és a múlt idő mellé (jele kettős “t”). Az alapvetés legismertebb része ez: „Sokan vélik úgy, hogy az új kommunikációs formák valamilyen oknál fogva felmentést adnak az igényes és helyes fogalmazásmód, valamint a helyesírás szabályai alól. Ez a szemlélet a magyar nyelv halálos ítélete. [...] Anyanyelvünk érzelemrokonító forrasztékot létesít magyar és magyar közt, éljenek bármely pontján a világnak. [...] A magyar nyelv óvása, ápolása alapvető nemzeti érdek.” (Schmitt Pál: Javaslatok a készülő új Alkotmány kodifikációs folyamatához) Ez a gondolatmenet méltán kapott közfigyelmet, megfejtése évekre adott munkát a Magyar Tudományos Akadémiának.

Schmitt Pál hivatala azóta is hadilábon áll a forrasztékkal, nem először mond ki halálos ítéletet a magyar nyelvre, melynek “óvása, ápolása alapvető nemzeti érdek”. Ezért tűnik hihetőnek, hogy a köztársasági elnök újévi beszéde végéről elgurult egy “v” és egy “d” betű. Ezek nem hiányoznak annyira, enélkül is érthető a szöveg, csak Hoffmann Rózsa ezért második osztályban buktat.

Hacsak nem nyelvújításról van szó, a forradalom utolérte a nyelvtant, hiába próbált az elszaladni előle. Ebben az esetben nem hibáról, hanem korrekcióról beszélhetünk, amely által csak erősödik a forraszték.

Az Amerikai Népszavamindjárt egy javaslattal is él: a hülyét írjuk ezentúl pontos “j”-vel. Kövessük a köztársasági elnöki hivatalt a forrasztásban.