Berlini figyelmeztetés

Az európai egységet a több integráció mentheti meg, „a visszanyúlás a nemzetállamokhoz nem lehet a jövő útja.” A nyílt viták után Magyarország tekintse az Európai Bizottságot annak, ami: partnernek, becsületes közvetítőnek. Erről beszélt a berlini magyar nagykövet kitüntetésén a német Külügyminisztérium államminisztere. Szavait a magyar hivatalos tájékoztatás elhallgatta.

2012. július 7., 18:41

Az európai egyesülés előmozdításában szerzett érdemeiért a luxemburgi Mérite Européen Alapítvány díjával tüntették ki Berlinben Czukor Józsefet, Magyarország berlini nagykövetét. Cornelia Pieper, akit a liberális FDP jelölt külügyi államminiszteri posztjára, a díj átadásán mondott beszédében méltatta a kitüntetett két éves berlini tevékenységét. „Annál fontosabb az olyan időben, amelyben egész Európa nagy érdeklődéssel figyeli a magyarországi fejleményeket s mi különösen törekszünk, hogy értékeljük az ottani történéseket – ha olykor kritikusan is, de mindig fairen. Czukor nagy érdeme, hogy nagykövetsége mindig az eszmecsere színhelye volt, ahol teret kaptak a bíráló hangok is.”

A német diplomácia egyik vezetője szólt arról, hogy „a két ország mozgalmas időket él az Európai Unióban. Több tagállam adósság-válsága fenyegeti a már elért integrációt és erősíti az Unión belüli centrifugális törekvéseket. Az Európa-projekt történetének legnehezebb erőpróbáját éli. Ebben a helyzetben bátor védelmezőkre van szüksége, hogy a válságot a még több integrációhoz vezető történelmi lépésekre használjuk fel. A visszanyúlás a nemzetállamokhoz nem lehet sikert ígérő út ahhoz, hogy a válságot az európai polgárok érdekében oldjuk meg. Nem a kevesebb Európa – több Európa a válasz a válságra! A német külpolitika szilárd meggyőződése, hogy a jelenlegi válságot akkor lehet legyőzni, ha erősítjük a közösség kompetenciáit. El kell gondolkodnunk az Európai Bizottság új feladatain, olyan területeken is, mint a költségvetési politika, ez pedig nem mehet majd anélkül, hogy a tagállamok nemzeti szuverenitásukból további jogokat adjanak át az európai intézményeknek.”

Cornelia Pieper utalt végül arra, hogy dolgozik már a fentiekre vonatkozó javaslatokon a Guido Westerwelle külügyminiszter kezdeményezésére nemrég alakult u.n. Jövőbizottság. Berlin a belga, a dán, az olasz, a luxemburgi, az osztrák, a holland, a portugál, a spanyol és a lengyel külügyminisztert hívta meg a nem-hivatalos csoportba – olyan országok képviselőit, amelyek támogathatják a német kezdeményezést az európai integráció lényeges erősítésére.

Orbán Viktor a napokban is hangoztatta, hogy ellenzi ezeket a törekvéseket. Pieper jelezte, hogy Westerwelle levelet kapott Martonyi János külügyminisztertől az EU jövőjét illetően, de annak tartalmáról nem szólt. Mindenesetre újabb, udvarias figyelmeztetést fogalmazott meg, mondván: „Magyarországnak igencsak voltak nézeteltérései az Európai Bizottsággal. A vita nyíltan folyt. Németország arra bátorítja Magyarországot, tekintse az Európai Bizottságot annak, ami: partnernek, a tagállamok érdekei közötti becsületes közvetítőnek – de mindenekelőtt azon szerződések őrének, amelyek megtartása az Unió tagállamai számára kötelező.”

Az MTI az ünnepségről szóló berlini tudósításában az államminiszter beszédéből csak egy, Czukor Józsefet méltató mondatot idézett, a hosszú, tanulságos szöveget egyébként figyelmen kívül hagyta.