Belebukhat a Fidesz: "nem ismerik el, mekkora a baj"

Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott szerint az EU 18 tagállamában meglévő rendszerhez tértünk vissza az új nyugdíjrendszerrel. A magán-nyugdíjpénztári pénzek elvételével szavazóbázisát veszítheti el a Fidesz, a lépés ugyanis leginkább az aktív korosztályt, illetve a középosztályt érinti. Tovább folytatódik a nyugdíjpénztárak államosítása nyomán kialakult pánik a a BÉT-en, hatalmas mínuszban kezdett a magyar piac.

2010. november 26., 12:34

Magyarország visszatért ahhoz a rendszerhez, amely az Európai Unió 18 tagállamában megvan – mondta a nyugdíjvédelmi megbízott a Magyar Televízió reggeli műsorában. Selmeczi Gabriella hozzátette: az unió korábban kimondta, hogy minden állam maga határozza meg a saját nyugdíjrendszerét.

Selmeczi Gabriella a köztévé reggeli műsorában hangsúlyozta, hogy az állam a jövőben is támogatja az önkéntes megtakarításokat, és az intézmények működési költségét nem korlátoznák. Mint mondta: a kötelező magánnyugdíjpénztárak működési költségeit szabályozták - számolt be a

hírTV.

A kormány pénteken terjeszti be a parlamentnek a nyugdíjkasszák átalakításával és az új nyugdíjszabályokkal kapcsolatos törvényjavaslatait. A módosításokról december 13-án lehet végszavazás.

Reggeli vérengzés Budapesten

Tovább folytatódik a nyugdíjpénztárak államosítása nyomán kialakult pánik a a BÉT-en, hatalmas mínuszban kezdett a magyar piac - számolt be a

Napi Gazdaság.

A nyitás óta további 400 pontot esett a BUX, 20 500 pont körül azonban fordulni látszik a mutató, 20 600 pontig pattant vissza. Az OTP 4870 forinton áll röviddel fél tizenegy előtt. A Mol 18 450 forint (-4,4 százalék), a Richter 43 800 forint (-1,4 százalék), a magyar Telekom 534 forint (-4,6 százalék).

A kicsik között is nagy a pánik, a Rába már 800 forint alatt jár, 6,2 százalékot esik, az RFV 4 százalékot, 7620 forint, a Pannergy 4,6 százalékot, 809 forint árfolyama.

A nyitás után azonnal esett

Röviddel a nyitás után már 2 százalékos mínuszban ját a BUX index, 20 960 ponton.

Az OTP-t 4920 forintig öntötték, aztán 4970 forintra ugrott vissza jegyzése, ez közel 3 százalélkos mínuszt jelent tegnaphoz képest. A Mol 19 000 forint alá esett, 3 százalék mínuszban jár 18 720 forinton. A Magyar Telekom éves minimuma felé közelít, 5 forinttal esett 555 forintig. A Richter fél százalékkal, 44 100 forintra zuhant, az Egis másfél százalékkal lett olcsóbb, 19 720 forint.

Az igazi vérveszteséget e közepes, vagy kisebb likviditású papírok szenvedik el, a befektetők láthatóan itt tartanak a legjobban a nyugdéjpénztárak eladásaitól, a TVK 4 százalékkal 3500 forintra esett, az RFV hasonló mértékben, 7604 forintra esett. A Synergon 3,8 százalékkal zuhant, 500 forintra. A Rába 3,6 százalékkal lett olcsóbb, 819 forint.

Elemző: szavazóbázisát veszítheti a Fidesz

A magán-nyugdíjpénztári pénzek elvételével szavazóbázisát veszítheti el a Fidesz, a lépés ugyanis leginkább az aktív korosztályt, illetve a középosztályt érinti. Igaz, nyerhet is vele a kormánypárt: ha tervei szerint alakulnak a dolgok, és a magánnyugdíjpénztárakhoz befolyó járulékokat maga költheti el, akkor, ha csak egy-két évig is, de az Európai Unió egyik legalacsonyabb költségvetési hiányú országává léphet elő - közölte a

HVG.

Az Orbán-kormány megannyi döntése túlmutat önmagán, pontosabban szűkebb értelemben vett szakpolitikai határain – mondta a hvg.hu-nak Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa. Szerinte a magánnyugdíj-pénztárakat minden bizonnyal térdre kényszerítő tegnapi kormányzati döntés is ebbe a sorozatba illeszkedik, aminek célja egy új politikai rendszer felépítése, amelynek csúcspontját a 2011 tavaszán megalkotandó új alkotmány adja majd. „Az 1989-90-es rendszerváltozást követően nem volt ekkora befolyása az államnak, illetőleg a kormánynak az ország ügyeire, mint most, az új politikai rendszerben. Más szakpolitikákban is az állam hatalmának növekedése látható: az oktatásban az állami hivatalok vétójoggal bírnának az iskolaigazgatók kinevezésében, az állam maga venné át a pedagógusok fizetésének utalását, maga működtetne kórházakat. Az új politikai kinevezésekkel, az Alkotmánybíróság hatáskörének csökkentésével, az önkormányzati győzelemmel a kormány közjogi mozgástere is igen sokat nőtt a választások óta” – emlékeztetett Nagy Attila Tibor.

Látható, hogy a Fidesznek, de különösen Orbán Viktornak határozott víziója van arról, hogy határozott és akár több évtizedre szóló nyomot kíván hagyni a magyar politikában az új politikai rendszerrel, miközben az egyharmados parlamenti arányt el sem érő ellenzéke még mindig az identitáskeresésével van jórészt elfoglalva – véli az elemző.

Nincs idő az ellenállásra

Tovább súlyosbítja a kormánnyal szemben álló politikai és gazdasági erők (ez esetben a magánnyugdíjpénztárak) kilátásait, a kormányzat, illetve a Fidesz döntéshozatali rendje. „Ezt pedig már május óta a meglehetősen gyors eljárás jellemzi. Az ellenérdekelt csoportoknak kevés idejük van az ellenállás megszervezésére. Míg Franciaországban a nyugdíjkorhatár-emelés bejelentésétől a novemberi elnöki aláírásig fél év telt el, és ezalatt sorozatosak voltak a tüntetések és a sztrájkok, nálunk e szintén nagy jelentőségű, 2,8 millió embert érintő kormányzati bejelentésből akár kevesebb, mint egy hónap alatt törvény lehet” – vázolta a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa. A sietséget magyarázza az új politikai rendszert építő forradalmi lendület is, ami ellene hat annak, hogy a kormány hosszasan egyeztessen az érdekeltekkel. E stílus tovább erősíti a kormány döntésképességébe vetett hitet, ellentétben a szocialisták előző nyolc kormányzati évének döntésképtelenségével, folyamatos irányváltásaival.

Most még népszerű a Fidesz, s amíg ez a szakasz tart, addig mindenképpen célszerűnek tűnik a legnagyobb horderejű határozatokat meghozni – véli az elemző. Figyelmeztető ugyanakkor, hogy a Fidesz népszerűsége nagyjából ugyan változatlan maradt, ugyanakkor inkább negatív a lakosság véleménye az Alkotmánybíróság hatáskörének korlátozásáról, és a magán-nyugdíjpénztári befizetések visszatartásáról szóló októberi bejelentésről és törvényről. „Nem véletlen, hogy a kormány az eredeti októberi bejelentést a magánnyugdíjpénztárakat elhagyók számára most kedvező elemekkel egészítette ki” – hangsúlyozta Nagy Attila Tibor. (Azok a pénztártagok, akiknek munkaadója 8 százaléknál többet utalt át a magánnyugdíjpénztárba, a 8 százalékon felüli összeget is felvehetik az állami rendszerbe való átlépés során.)

A mostani bejelentés nyomán a kormány ráadásul további hasznot is elkönyvelhet: ha tervei szerint alakulnak a dolgok és a magánnyugdíjpénztárakhoz befolyó járulékokat maga költheti el, akkor, ha csak egy-két évig is, de az Európai Unió egyik legalacsonyabb költségvetési hiányú országává léphet elő, méghozzá tartósan csökkenő államadósság mellett – húzta alá az elemző. A kibontakozó írországi válság mellett ez igen pozitív üzenet lehet a választóknak. „Ez valamelyest megnyugtathatja azon külföldi befektetőket és uniós politikusokat, akik a költségvetési hiányt kérik folyamatosan számon. Az viszont, hogy a kormány gyakorlatilag bármikor újraírja a maga számára a gazdasági élet szabályait, elbizonytalaníthatja a jövendőbeli befektetőket” – véli Nagy Attila Tibor.

Máshogy kellett volna kommunikálni?

A kormány rosszul, szemérmesen kommunikál – mondta a hvg.hu-nak Kiszelly Zoltán politológus. „Azért kell elvennie a nyugdíjpénztár pénzét, hogy a nyugdíjlyukat betömjék. Ha úgy tennék fel a kérdést, hogy csökkentsék-e 30 százalékkal a nyugdíjakat, akkor a társadalom elfogadná, hogy a középrétegekre terhet kell rakni. Nem mondják el, mire kell a pénz, nem ismerik el, mekkora a baj” – fogalmazott.

Szerinte fennáll a veszélye annak, hogy a Fidesz ezzel a lépéssel a szavazóbázisát veszítheti el, mivel a nyugdíjpénztár-ügyben leginkább érintett aktív korosztály, illetve a középosztály szavaz leginkább a Fideszre. Márpedig a középosztály Kiszelly szerint megértené az intézkedés szükségszerűségét, ha őszintén kommunikálna a kormány. „Ám ha elismernék, hogy a befizetések nem fedezik a kifizetéseket, ezért csökkenteni kell a nyugdíjakat, azt az ellenzék kihasználná és politikai tőkét kovácsolna belőle” – mondta Kiszelly.

Az alkotmányjogi aggályok miatti kormányellenes hangulat szerinte most könnyen kiegészülhet gazdasági kormányellenes hangulattal. „Ez veszélyesebb a Fidesz számára, mert nemcsak az értelmiségre, hanem szélesebb rétegekre hat. Ez akár a vesztét is okozhatja a pártnak 2014-ben” – mondta. Hozzátette azonban, hogy az ellenzék jelenleg nem a saját játékát játssza, hanem csak azt a mozgásteret tudja használni, amit a Fidesz hagy neki, s jó kormányzati kommunikációval még erről a játéktérről is ki tudná szorítani az ellenzéket a kormánypárt. Jelenleg azonban ez nem így van. Sőt, ha az ellenzék ügyes, akkor az alkotmányossági aggályokat ki tudja terjeszteni a gazdasági aggályokra, így teremtve kormányellenes hangulatot.