Behálózva
Twitter, Facebook, Youtube, Iwiw – a net friss márkanevei néhány éve még kínaiul hangzottak, mára viszont a magyar internetezők mindennapjainak részeivé váltak. A politikusok is használják a közösségi hálókat: a 2010-es korteshadjárat várhatóan az új webcsatatereken is zajlik majd. PUNGOR ANDRÁS írása.
„Kóka János eljegyezte Szandrocha Kamillát” – jelentette be egy 250 milliós közösség honlapján az SZDSZ frakcióvezetője. Ennyi felhasználója van világszerte a Facebook közösségi oldalnak. A szájt egyike azoknak az új generációs internetes helyeknek, amelyeken nem fizetett alkotógárda generálja a tartalmat, hanem maguk a felhasználók, akik a webre képeket, videókat töltenek fel, s barátokat gyűjtenek.
Kóka politikai célokra is használja a közösségi hálót: közvetített az ankarai Nabucco-csúcsról, sőt mobilfotókat töltött fel tárgyalás közben. A liberális politikus több mint ötezer „ismerőst” jegyez a kapcsolatépítő oldalakon. Elmondása szerint mindenkit bejelöl, aki erre kéri.
Gyakorlóterep
– Programjaimról a Facebookon vagy az Iwiwen tájékoztatom a szimpatizánsaimat. Az oldalak legértékesebb funkciója a visszacsatolási, hozzászólási lehetőség. Hasznos ez politikai munkámban – állítja a liberális frakcióvezető.
Kóka a szlovák nyelvtörvény magyarítását is rögtön felrakta a közösségi oldalra, sokan azonnal reagáltak, tanácsokkal látták el.
Kóka nincs egyedül a kitárulkozásban. A magyar Iwiw és a külhoni Facebook a politikusok gyakorlóterepe, ahol a képviselők nemcsak magánemberként, hanem „újságíróként” is villoghatnak.
Az MDF-ből kizárt Pettkó András a közösségi oldalak fórumain vitatkozik a hozzászólókkal, az üzenőfalra pedig rendszerint személyes vagy politikai megjegyzéseket körmöl.
Gusztos Péter a Facebookon parlamenti mindennapjairól, a szétesőben lévő SZDSZ-ről ír SMS-nyi üzeneteket: „Magam nem mondok le, nem lépek ki, nem küldök el, nem zárok ki. Végigcsinálom, amit végig kell csinálni. De belül elbúcsúztam a néhai SZDSZ-től, melybe kamaszodtam, melybe nagykorúságom napján léptem be, melyben a közelmúltig tudtam, akartam hinni, bármilyen nehéz is volt az.”
Sokan még ragaszkodnak ahhoz, hogy csak az általuk ismert emberek kerüljenek az internetes barátaik közé. De a közösségi oldalakon más lehetőség is akad a politizálásra.
A Facebookon több százan szurkolnak a Fidesznek, vagy tagjai az Orbán-rajongók klubjának. Itt aktivizálja a fiatal demokraták ifjú gárdáját az egykor Medgyessyt hazaárulózó Loppert Dániel, s reklámozza gárdatüntetését a Jobbik.
Mezei tagok
De akadnak még politikusi webterepek. A nagy pártok a videomegosztó Youtube-on saját csatornát működtetnek. Ugyanott a családi videók mellett dübörög a gárda, a Jobbik vagy éppen az MSZP és a Fidesz propagandagépezete, amelyeket többnyire a mezei tagok működtetnek, nem az adott párt tisztikara.
– Fontos az egyén önképének, hogy milyen társadalmi kapcsolatokkal rendelkezik. Ezért csatlakoznak sokan a közösségi oldalakhoz. A Nyugathoz képest nálunk ez sokkal nagyobb áttörést jelentett. A rendszerváltozás előtt erős falakat építettünk, védtük a magánéletünket. Most az individuum került előtérbe. Az emberek nyomot akarnak hagyni. Ez bizonyos szinten sikerül is nekik: a közösségi oldalakon sok, azóta elhunyt ember adatlapja is megtalálható. Az élők pedig kommunikálni akarnak, kapcsolatokat építeni – elemez Heller Mária szociológus.
Hiszen fontos lett a kapcsolati tőke. Ezt használják ki a politikusok.
– A politika elvesztette hitelességét, az új eszközök segítségével a politikusok emberibb arcukat tudják mutatni. Látjuk a barátaikat, családi fotóikat, hozzászólásaikat. Ilyen díszletek között még a politikai beszéd is személyesebb lesz. Korábban az újságíró volt a közvetítő, amikor a közszereplőt otthonában, papucsban mutatta be. Mára ez szinte feleslegessé vált: a politikusok személyesen szólnak a választóhoz.
A szociológus szerint az azonnali hozzászólási lehetőség miatt nem tudnak hamis szerepet játszani.
– Ha hazudnak, a kommentelők lebuktatják őket, vagy válasz nélkül hagyják a nem egyenes politikusi bejegyzéseket – magyarázza Heller Mária.
A webfan Gusztos hagyományos oldala mellett két blogot, vagyis internetes naplót is üzemeltet: egyikben hobbijáról, a futásról, a másikban politikai nézeteiről értekezik.
Az internet hajnalán minden magára valamit adó politikus honlapot gründolt magának. 2006-ban néhány kampányhónap erejéig a politikusi blogok, internetes naplók is divatba jöttek. A szocialista Lamperth Mónika, a liberális Fodor Gábor, a fideszes Peltzné Gáll Ildikó, az MDF-es Csapody Miklós is nekigyürkőzött a naplóírásnak, aztán alábbhagyott a lelkesedésük. Az akkori időszak élharcosa Eörsi Mátyás és Gyurcsány Ferenc volt: ők a többiekkel ellentétben a mai napig kitartottak internetes szokásuk mellett.
Mégis mára az új eszközöké, a kapcsolati hálóké lett a terep. A szavazók, a hírfogyasztók a közösségi oldalak „zászlaja alatt gyülekeznek”. Leáldozóban van az önálló címen elérhető internetes naplók ideje, hiszen magányosak, külvilágtól elzártak. Feltehetőleg ezért indította az index.hu sok száz blogot tömörítő szolgáltatásán saját naplóját Gusztos Péter, és ezért költözködött a kapcsolat.hu címen elérhető baloldali hálózatra a Gyurcsány-webnapló.
Nyugaton a blogolási szokások is átalakulóban vannak: eltűnni látszik a különbség a naplóíró és a hozzászóló között, s a felhasználók inkább a gyors és rövid tartalommegosztást preferálják.
Ebben segít az SMS-hossznyi üzenetekkel operáló Twitter. A politikusok, közjogi méltóságok világszerte használják a mikroblogot. Az angol királynő saját twitteres oldalán tájékoztatja alattvalóit a brit uralkodóház híreiről. Barack Obama amerikai elnök megválasztása után is működteti a korábban kampányeszköznek használt mikroblogját.
Magyarországon még nem mindenki nyitott erre.
– Csak személyes célokra használom a közösségi oldalakat. Nem akarok a privát szférában agresszívan nyomulni – magyarázza Nyitrai Zsolt, a Fidesz operatív igazgatója.
Nem kell sok idő, és biztosan megváltozik a véleménye. Várhatóan a jövő évi országgyűlési választások kampányeszközei közé is bekerülnek az új internetes megoldások. Erre utal a szocialisták pécsi korteskedése.
„Helló Pécs! Szili Katalin Sopronban drukkolta végig a MiZo Pécs kupagyőzelmét!” – írta a szocialista politikus csapata a házelnök twitteres oldalán. A polgármesteri posztért zajló küzdelemben az MSZP az Iwiwen, a Youtube-on, a Facebookon is „harcolt” az elsőbbségért.
Nem az interneten múlt, hogy nem jártak sikerrel.