Bármikor, bárhol: csak felrobban benned az adrenalin

Egy német tengerész hét évig tartó kísérletezéssel kifejlesztett egy új sportot, a speedmintont. A leginkább a fallabdához hasonlítható játékot világszerte már fél-egy millió ember űzi. Nem kell hozzá épített pálya, szabadban, sőt sötétben is gyakorolják. Blackminton nevű változata akár egy látványos show-nak is elmegy a szélsebesen hasító világító labdákkal, a foszforeszkáló ütőkkel és az ijesztőre festett játékosokkal.

2009. február 15., 19:57

Próbálta már szélben, és sötétben? – Nem? Akkor itt a lehetőség, az új labdajátékkal bárhol, bármikor lehet gyorstollaslabdázni. Csak elő kell venni néhány méter kijelölő szalagot, vagy a félbevágott teniszlabdára emlékeztető kijelölő pontokat, ahhoz hogy kezdődhessen a játék – ezekkel az útmutatásokkal már szinte érthető az új játék lényege. A Speedminton bemutatását Gulyás Sándor, az első Magyar Speed Badminton SC alelnöke még azzal egészítette ki, hogy kézbe adta a játék ütőjét. A tizenhárom – tizennyolc dekás ütők pillekönnyűek, száruk hosszabb, mint a fallabda ütőké, a fejük viszont megegyező.

Német tengerész az ötletgazda

Az egyszerűen csak gyorstollaslabdának nevezett játékot nyolc éve indította útjára egy német tengerész. Bill Brandes (http://www.billbrandes.com ) a legenda szerint sokat agyalt munkája közben azon, hogy egy-egy partraszállás idején - hogyan lehetne a szeles tengerpartokon is tollaslabdázni? Mivel örökkön-örökké elfújta a szél a labdáját. Állítólag hét éven át tökéletesítette a módszert. Egy szélgyűrűt húzott a tollaslabda „fejére”. Illetve, szélcsatornának nevezhető vájatot fúrt hosszában a közepébe. Ez a járat biztosítja, hogy a szél útjába ne álljon semmi, és a labda tartsa az irányát.

A kitartó kísérletezésnek meglett az eredménye. Egy befektető csoport fantáziát látott az új játékban, és folytatta a termékfejlesztést, megindította a nemzetközi piacra lépést. A német tengerész szórakozását manapság már minden földrészen fél - egy millióan játsszák. Ugyan Magyarországon jelenleg csak egyetlen profi speedminton edző foglalkozik az érdeklődőkkel, ám a hónap végén megrendezik a sport első bajnokságát a Pestszentimrei Sportkastélyban. A nevezések között főképp franciák, németek szerepelnek, de a versenyre ellátogat a játék atyja, az egykori tengerész is.

Játék a sötétben

A speedminton játékmezői egyszerűen kijelölhetőek, két 5 és fél méteres négyzetet kell egymástól 13 méter messzire kijelölni. A méret egy teniszpálya felét foglalja el, ám háló nem szükséges hozzá. A gyorstollaslabdát gyakran népszerűsítik különböző rendezvényeken, ahol általában a legnagyobb sikert a sötétben való játék okozza.

A Black Mintonnak nevezett változat néhány kiegészítést kíván. A labdákba egy foszforeszkáló rudat helyeznek el. Így a játékosok a szemükkel követhetik a röppályát. Az ütők nyelét is világító festékkel vonhatják be. Amiképp a játéktér szélét jelző, a földön kifeszített szalagok is jól láthatóak. Ez mind semmi, ahhoz képest, ha az egymással szembe állók még testfestéket is kennek magukra, hogy minél ijesztőbb látványt nyújtsanak. Persze csak a szórakozás kedvéért.

A játék csúcsa, amikor egyszerre hat pályán, hat játékos játszik, a röppályák egymást keresztezik, mert a kijelölt négyzetek egy kör mentén helyezkednek el. A világító labdák, úgy hasítják a levegőt, mintha egy tűzijáték elevenedett volna meg. A foszforeszkáló kiegészítők, festékek hatását még a gúlában felállított UV fénycsövekkel is fokozzák - olyanokkal, amilyenek a diszkókban szokásosak.

EB: harmadik helyezés


Bár a sportág nagyon fiatal, de Magyarország máris büszkélkedhet egy kiemelkedő hazai játékossal. Elek Odett tavaly Liverpoolban az Európa Bajnokság mezőnyében harmadik lett a korosztályában. A 18 esztendős debreceni gimnazista többszörös magyar fallabda bajnok volt, mielőtt sportágat váltott. Édesapja az edzője, aki a fővárosban jelenleg Csepelen oktatja a kezdőket.

A budapesti bemutató alkalmával az érdeklődők kipróbálhatták az új játékot, ami az elmondottakon túl még egy újdonsággal szolgál. Az ütő könnyű, viszont a labda nehezebb, és sokkal gyorsabb, mint a többi hasonló labdajátéké a teniszben, a squashban, a tollaslabdában. Ha csípő mellett, lendületből, erővel megütik, akár 250-290 km/óra sebességgel is röpülhet.