Bankeladások

Nincs és nem is lesz állami és a jegybankhoz köthető pénz az MKB Bankot megvásárló konzorciumi tagokban, a vevőktől nyilatkozatot kért be erről a jegybank, amelyet elküldött az Európai Uniónak is-mondta a Magyar Nemzeti Bank alelnöke egy háttérbeszélgetésen. A Világgazdaság szerint ennek az ellenkezőjére utalhat, hogy nagy értékben adtak el állampapírokat az MNB-alapítványok.

2016. április 14., 19:24

Nagy Márton hozzátette: ha állami pénz lenne az ügyletben, tiltott állami támogatás miatt az uniónak vizsgálnia kellene azt. A konzorcium összes tagjának ügyvédi ellenjegyzés mellett kellett nyilatkoznia arról, hogy nem vettek igénybe és a jövőben sem igényelnek állami pénzt.

Nem tartotta kizártnak, hogy az értékesítés pénzügyi zárását követően az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) tőkeemeléssel vagy az új vevőktől való részesedésvásárlással beszáll a hitelintézetbe. Az EBRD is bent volt az MKB adatszobájában, de nem tett ajánlatot.

Nagy Márton úgy tudja, a londoni székhelyű EBRD továbbra is érdeklődik az MKB iránt, és később dönt, a pénzügyi zárásig azonban nem léphet be új tulajdonos az MKB-ba. Az Index korábban arról számolt be, hogy a bankot megvásároló háromtagú konzorcium legrejtélyesebb tagját, a Blue Robin Investments SCA nevű céget csak március elején jegyezték be a luxemburgi cégbíróságon, elég szerény alaptőkével, és tulajdonosi háttere is nehezen átlátható.

A

Világgazdaság ugyanakkor kiszámította: az alapítványokat is tartalmazó „háztartásokat segítő nonprofit intézmények” kategória januári 221 milliárd forintos állampapír-állománya egy hónap alatt 202 milliárdra csökkent. A lap megkereste az alapítványokat az ügyben, ám azok kitérő választ adtak arra a kérdésre, hogy ezt a 19 milliárdot mire fordították. A Világgazdaság szerint így csak találgatni lehet, mire kellett az állampapírok eladásából befolyt pénz a négy MNB-alapítványnak.

A lap nem zárja ki hogy az alapítványok befektetésének kezelésére alapított Ferida Zrt.-nek a jegyzett tőkéjét emelték meg ebből a forrásból. Az alapítványok korábban cáfolták, hogy a kapott pénzt a Ferida esetleg továbbfolyatta abba a magántőkealapba (Metis), amely az MNB döntése alapján június végéig 16,65 milliárd fejében megvásárolhatja az MKB Bank 45 százalékát.