Balog: Rettenetes humanitárius következményekre kell felkészülni
Balog Zoltán szerint ugyan a zárt európai határok csak még több szenvedést okoznak a menekültek számára, mégis helyes a magyar bezárkózási politika. A Die Zeit című német hetilapnak adott interjúban az emberi erőforrások minisztere azt fejtegette, hogy Németország félreérti a helyzetet, amikor úgy gondolja, hogy a magyar határok lezárása önkényes, emberellenes intézkedés volt.
Balog szerint épp az ellenkezője az igaz, mivel csupán ideiglenes lépésről van szó, amelynek célja a nemzetközi szerződések betartása. Azt bizonygatta, hogy a menedékkérőknek nálunk tisztességes eljárásban van részük. Az igaz, hogy sokakat elutasítanak, de csak azért, mert Szerbiából jönnek, az meg a kormány értelmezése szerin biztonságos harmadik állam, hiszen nem üldöznek senkit.
Hogy a határzáron sokan átjönnek, azért Balog az embercsempészeket teszi felelőssé. Azt ugyanakkor elismerte, hogy a kerítés hosszú távon nem oldja meg a helyzetet. Nálunk azért kellett felépíteni, mert hiába szóltunk jó előre, nem kaptunk semmiféle segítséget Brüsszeltől a migránsáradat miatt.
Arra a kérdésre, hogy egykori emberi jogi aktivistaként miként éli meg, hogy a menekültek nem részesülnek semmiféle támogatásban, a miniszter megismételte, hogy helyes volt felhúzni a műszaki akadályt, a döntés mégis megterhelte a lelkiismeretét. De különbséget kell tenni a felebaráti szeretet és az államnak azon kötelessége között, hogy meg kell védenie polgárait. Márpedig szerinte a kerítéssel Magyarország az európai értékeket, a biztonságot és a szabadságot óvja. Ugyanakkor a hatóságok minden segítséget megadtak a civileknek a menekültek ellátásához – mondja Balog.
Hogy miért kellett így eljárni, azt azzal magyarázza, hogy az emberek a saját identitásukat látják veszélyben forogni a népvándorlás miatt. A sok idegen elnyomatás után végre szabadon akarnak élni. De az iszlámnak ugyanakkor vannak árnyoldalai is, lásd a nő és férfi viszonyát. Nem beszélve a terrorveszélyről – fogalmazott a miniszter. Azzal érvelt, hogy a nemzetállamok megerősítése nagyobb biztonságot jelent a polgárok számára, miközben Brüsszel egyre kevésbé képes döntéseket hozni a válságban. A politikus úgy ítéli meg, hogy a törökökkel kötendő egyezség fontos az emberözön feltartóztatására, de az európaiaknak maguknak is tenniük kell határaik védelmére. Balog ugyanakkor elismerte, hogy rettenetes humanitárius következményekre kell felkészülni.
(
Die Zeit)