Az SZDSZ számára nagy a tét Józsefvárosban
Csécsei Béla, a Józsefvárost 16 éven át az SZDSZ színeiben vezető polgármester egészségi állapotára hivatkozva lemondott hivataláról. A sajtóban felröppentek olyan hírek, melyek szerint a helyi SZDSZ intézett hozzá ultimátumot: ha nem mond le, a FIDESZ és az MSZP szavazataival feloszlatják a kerületi képviselő-testületet. Takács Gábor alpolgármestert (SZDSZ), a kerületi szervezet elnökét kérdeztük a lemondás hátteréről, a polgármester-választás esélyeiről, az SZDSZ állapotáról.
Ön ütötte ki Csécsei Bélát Józsefváros polgármesteri székéből?
Takács Gábor: Én is kedvelem az összeesküvés-elméleteket, bár inkább jól megírt regényekben, mint a valóságban. Eszem ágában nem volt ilyesmi, egyébként meg: ha valaki azt gondolja, hogy egy emberöltőn keresztül sikeresen működő polgármestert el lehet mozdítani, az nem járt még Józsefvárosban. Bármily prózai: Csécsei Béla lábtörése igencsak súlyos volt, további műtétek lesznek szükségesek. Megpróbált dolgozni ilyen állapotban is, de bölcs és egész életpályájához méltó döntést hozott, mikor úgy határozott: ha nem tudja már teljes értékűen végezni a munkáját, akkor azt felelős módon fejezi be.
Ez nagyon szép, ám az emberben ott motoszkál a kisördög: három éve Ön Csécsei első helyettese, az elmúlt évben – a betegállomány alatt – pedig polgármesterként vezethette a kerületet. Lett volna éppen miért elmozdítania.
Fordítsunk egyet ezen a logikán. Azt, hogy ki a polgármester első helyettese, maga a polgármester dönti el. Gondolja, hogyha én kifelé fúrom a székéből, akkor Ő engem bíz meg a kerület vezetésével? Egyéves betegállománya alatt bőven volt Bélának lehetősége és ideje, hogy más helyettest jelöljön ki. Nem tette. A rosszízű találgatásoknak ennél erősebb cáfolata aligha létezik.
Az SZDSZ nem áll jól a közvélemény-kutatóknál. Ön milyen esélyeket lát a polgármesteri szék elnyerésére?
Minden azon múlik, hogy a választók díjazzák-e az eddigi munkámat, vagy pedig pártjelvényekre szavaznak. 1998 óta vagyok képviselő, 2002 óta alpolgármester, sok ezer órányit dolgoztam azért, hogy a kerület fejlődésnek induljon, és talán sikerrel. Ha az elvégzett munka lesz az elsődleges, akkor van esélyem, ha pedig eluralkodik a pártpolitika, akkor nincs. Az SZDSZ állapotáról azért néhány szót hadd szóljak. Az európai parlamenti választáson nagy pofont kaptunk a választóinktól. Azt gondolom, joggal és megérdemelten. Összevissza kanyargó politikát, széthúzást nem díjaz a liberális szavazó és igaza van. De ne dimenzionáljuk azért túl az EU-választás eredményét. Emlékezzünk csak: az előző hasonló választáson az MSZP kapott ugyanilyen nagyságú fülest, és annak hatására a szocik rendezték soraikat. Olyannyira, hogy 2006-ban megnyerték a parlamenti választást. Ráadásul más dolog egy valódi téttel rendelkező választás és egy csaknem tét nélküli. Az európai parlamenti választás messze nem annyira húsba vágó, mint mikor arról kell dönteni: ki vezesse az országot, vagy a kerületet. Más eredmény várható éles helyzetben, én legalábbis így gondolom, és a józsefvárosi szavazóinkkal beszélve van alapom ezt gondolni. Persze ezért sokat kell tennünk és gyorsan.
Például mit?
A hiteles liberális politikai két lábon áll. Liberális társadalompolitika és konzervatív gazdaságpolitika. El kell magyaráznunk, hogy az egyenjogúság, az esélyegyenlőség nem jelent anarchiát, vagy a rend hiányát. A gazdaságpolitikában pedig nem lehetünk szocialistábbak a szocialistáknál. Nekünk a racionalitást kell képviselni: válságkezelés, megszorítások, kisebb állami újraelosztás, adócsökkentés. Lehet, hogy ez a társadalom többségének nem szimpatikus, ám mi nem néppárt vagyunk, hogy mindenkit körüludvaroljunk. A magyar társadalom csaknem negyede liberálisnak mondja magát. Ez soknak tűnik ugyan, ám reálisan akkor is van minimum 10 százaléknyi valóban liberális szavazó. Nekünk őket kell képviselni, a ködös álmokat pedig hagyjuk meg a mesemondóknak.
Az SZDSZ nagy öregjei sorra lépnek ki az SZDSZ-ből, vagy épp a kilépés felé tartanak. Magyar, Kuncze, Pető, és sorolhatnám.
Sokat tettek a magyar demokráciáért, ezt aligha vitathatja bárki. Ám húsz évig a politika élvonalában dolgozni: embert próbáló feladat. Nagy embernek tartom Kunczét, Pető Ivánt, de itt az ideje átadni a stafétát. Ők édes gyermeküknek érzik az SZDSZ-t és alappal. Ám nekik is tudomásul kell venni: a gyermek felnőtt és saját lábára akar állni. Mostani tevékenységük nem erősíti, hanem gyengíti az SZDSZ-t.
Nem említette a nagyok közül Magyar Bálintot.
Az SZDSZ politikáját a választók felé elsősorban Kuncze és Pető jelenítette meg, míg Magyar Bálint volt az SZDSZ belső mechanizmusainak szürke eminenciása. A pártot valójában ő vezette és hogy úgy mondjam: oktatási miniszterként messze jobb volt, mint informális pártelnökként. Az általa teremtett centralizált szervezeti kultúra nem tett jót a pártnak. Sok fiatal értelmiségi ment el tőlünk, ami komoly vérveszteséget jelentett. És ők azért mentek el, mert azt látták: a politikusokat az SZDSZ-ben inkább kinevezik, mintsem megválasztják. De ennyit erről. Az SZDSZ-nek most viharos gyorsasággal tisztáznia kell politikai krédóját és helyreállítania a párton belüli demokráciát. Ezen vagyunk.
Visszatérve a polgármester-választáshoz: mi a programja?
Nem kell feltalálnom a spanyolviaszt. Józsefváros Budapest legdinamikusabban fejlődő kerülete. A térfigyelő rendszer kiépítése, a Józsefvárosi Közterületi Rendszer kialakítása drámaian megváltoztatta a bűnözési statisztikákat. Jönnek hozzánk a befektetők, épül a Corvin Sétány, megy a Magdolna Program, indul az Európa Belvárosa Program. És ezeket a folyamatokat a világgazdasági válság sem annulálta. Mindezek közben a kerület gazdálkodása stabil, és a pártok között a lényegi kérdésekben jó az együttműködés. Röviden azt mondanám: folytatni ugyanazt, amibe az elmúlt évtizedben belevágtunk. Erre lehet a személyem a garancia.
Esélyeit azért jócskán növelné, ha a szocialista párt is támogatná.
Voltak erről tárgyalások a szocikkal, ám azt gondolom: derüljön ki, kinek mennyi a támogatottsága, mennyit számít a személyes tudás és tapasztalat, és majd 2010-ben a rendes önkormányzati választáson gondoljuk végig: mi növeli és mi csökkenti az esélyeket. Nemcsak az MSZP jöhet persze szóba, bár kétségkívül nekik van a legnagyobb szavazótáboruk a potenciális támogatók közül. Van azonban MDF és LMP is. Mérettessünk meg. Véleményem szerint a választás Kocsis Máté fideszes alpolgármester és köztem fog eldőlni.
Nem is számol az MSZP jelöltjével?
Nem országgyűlési, hanem polgármester-választás lesz. Itt fontosabb lehet a személy, mint a párt. Komássy Ákos szocialista jelöltnek nincs kerületi önkormányzati tapasztalata. Ennek hiánya pedig nem növeli az esélyét. Nem célszerű, ha a polgármester akkor kezd el megismerkedni az önkormányzással, mikor elfoglalja a hivatalát. Ákost egyébként tisztelem és becsülöm, de a tények ettől még tények maradnak.
Az SZDSZ számára nagy a tét Józsefvárosban. Ha Ön nyer, mennybe megy, ha jó eredményt ér el, akkor pedig megmutathatják: él és dolgozik az SZDSZ.
Valóban nagy a tét, kár tagadni. Be fogom bizonyítani, hogy van az SZDSZ-ben szellemi és szervezeti erő, a nagyok távozása után nem a semmi marad, hanem csak generációváltás történik és politikai korrekció. Bízom a jó eredményben és meg is teszek érte minden tőlem telhetőt. Jó csapatom van, mindenben támaszkodhatok rájuk.