Az oroszok bővítik Paksot

Oroszország hitelt nyújt Magyarországnak a paksi erőmű két új reaktorának megépítéséhez, legfeljebb tízmilliárd euró értékben. Moszkva szerint ezzel nőtt Magyarország energetikai függetlensége. Orbán Viktor azt mondta: kiváló szakmai megállapodást kötöttek.

2014. január 14., 14:50

Magyar részről Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, míg orosz részről Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá az egyezményt Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében.

Ezt követően az orosz elnök elmondta: atomerőművi energiablokkok megépítéséről állapodtak meg. A politikus hozzátette, hogy a Paksi Atomerőmű a magyar elektromos áramtermelés negyven százalékát adja. Az újabb blokkok megépítésével nő Magyarország energetikai függetlensége.

Orbán Viktor magyar kormányfő azt mondta: kiváló szakmai megállapodást kötöttek.

Az oroszok két új blokkot építenek Pakson – mondta Putyin az ITAR-TASZSZ hírügynökségnek.

Oroszország hitelt nyújt Magyarországnak a paksi erőmű két új reaktorának megépítéséhez – közölte kedden Szergej Kirijenko, a Roszatom vezetője.

A kölcsön összegéről még nem született döntés – mondta újságíróknak az orosz atomenergetikai iparágat összefogó és felügyelő állami vállalat (Roszatom) vezetője azt követően, hogy Moszkvában magyar–orosz kormányközi megállapodást írtak alá a nukleáris energia békés célú felhasználásáról.

Hozzáfűzte: a projekt keretösszegének felső határa tízmilliárd euró (háromezermilliárd forint), de ennél alacsonyabb lesz az összeg.


Előzőleg az MSZP közleményében óva intette Orbán Viktort attól, hogy valós társadalmi egyeztetés, szakmai vita és az Országgyűlés döntése nélkül írja alá a kötelezvényt Moszkvában a paksi atomerőmű bővítéséről. Józsa István szocialista frakcióvezető-helyettes és Tóth Bertalan, az MSZP elnökségi tagja szerint ez hosszú távon kötött pályára helyezné a magyar energiapolitikát, gazdaságpolitikát és a jövő nemzedékek életminőségét. Bírálják, hogy nem ismertek a tervezett beruházás fő paraméterei, költségei, a környezetre és a nemzetgazdaságra gyakorolt hatásai. Jelenleg senki sem tudja, hogy egy ilyen döntés mennyibe kerülne a magyar adófizetőknek – szerepel közleményükben.

„Felelős politikus nem dönt atomerőműről egy személyben Magyarország, a magyar emberek háta mögött. Ha Orbán valóban országgyűlési felhatalmazás nélkül vállal kötelezettséget, az felelőtlenség, márpedig felelőtlen politikus nem maradhat hatalomban” – írták.

Közölték azt is: az MSZP, kormányon, felül fogja vizsgálni a vállalt kötelezettséget, mert szerintük a paksi atomerőmű bővítéséről csak átlátható módon, széles körű társadalmi és szakmai konszenzus alapján szabad felelős döntést hozni.