Az MTA tárgyalna tovább Palkovicsékkal, van új javaslatuk is

2018. szeptember 26., 18:08

Szerző:

A Magyar Tudományos Akadémia támogatja, hogy folytatódjanak a tárgyalások az MTA és az Innovációs és Technológiai Minisztérium között. Lovász László elnök újabb javaslatot terjeszt Palkovics László miniszter elé. A tudós testület legsürgősebben feladatnak az MTA helyzetét rendező megállapodás aláírását tartja – derül ki az MTA közleményéből.

A közlemény szerint az MTA elnöksége

  • támogatja, hogy folytatódjanak az MTA–ITM között a tárgyalások,
  • egyetért azzal, hogy jöjjön létre egy tudósokból álló Kutatóhálózati Tudományos Elnöki Bizottság,
  • a szakértői szintű munkacsoport folytassa munkáját,
  • az MTA alakítsa ki és juttassa el javaslatait a jövőben véglegesedő nemzeti KFI stratégiával kapcsolatban a Kormány számára,
  • szülessen írásbeli megállapodás az MTA és az ITM között.

A javaslat szerint a tudósokból álló Kutatóhálózati Tudományos Elnöki Bizottságba hét tagot az MTA elnöke, hét tagot az innovációs és technológiai miniszter delegál. A bizottság többek között a kutatóintézet-hálózat átvilágításának szempontjaira és módszereire tesz javaslatot az MTA elnökének.

Az MTA vezetése legsürgősebb feladatának egy olyan megállapodás aláírását tartja, amely a kutatóintézet-hálózat 2019-es zavartalan működésének, illetve a futó és kiírni tervezett pályázatok finanszírozásának részleteit is rögzíti.

Júniusban derült ki, hogy az Orbán-kormány az ITM-re bízná az MTA kutatásra szánt állami támogatásának a felügyeletét, ami hatalmas felhördülést váltott ki magyarországi és nemzetközi tudományos körökben is. A kutatóintézetek sorsa bizonytalanná vált. Az MTA tárgyalásokat kezdett az ITM-mel a megoldásról, javaslatokat készített elő.

Palkovics László és Lovász László
Fotó: Magyar Tudományos Akadémia/Szigeti Tamás

Ezután az MTA szeptember 11-én bejelentette, hogy megszakítja a tárgyalásokat a minisztériummal. Az ITM szeptember 10-i munkaanyaga szerint ugyanis az MTA kutatóintézet-hálózatából egyes kutatócsoportok vagy teljes intézetek egyetemi fenntartásba kerülnének, más kutatóintézetek pedig egy másik kutatóhálózathoz kerülnének, illetve megszűnnének. Ezt a megoldást az MTA nem tartotta elfogadhatónak, a tudós testület korábbi javaslatait nem vette figyelembe a minisztérium.

Pár nappal később részmegállapodás született, a két fél megegyezett abban, hogy kialakítják a költségvetési törvény végrehajtásának jogi-igazgatási feltételeit, és átvilágítják az intézményhálózatot. Palkovics László közölte, hogy létrehoznak egy kétszer hétfős, paritásos testületet, amely az átvilágítás utáni döntéseket hozza majd.