Az MTA elnöke nem akar politikai kérdésekkel foglalkozni
“Igen károsnak tartjuk az Alkotmány olyan módosításait, amelyek csökkentik a demokratikus államokra jellemző fékek és ellensúlyok szerepét, és a menekültválságot felhasználva idegengyűlöletet ébresztenek. Az oktatás, kutatás és az egészségügy súlyos válsága mellett különösen aggályosnak tartjuk a közmédiumok államosítását, kormányszócsőként történő használatát, és a meglévő független sajtóorgánumok felszámolását, így előbb az Origo átalakítását, majd a napokban a Népszabadság bezárását” – írták a tiltakozók a hvg.hu -nak eljuttatott dokumentumban.
Kérték, hogy az MTA vezetése mielőbb tárgyalja meg ezen kérdéseket és kötelezze el magát amellett, hogy a magyar társadalom fent említett égető kérdéseiről tudományos feltárómunkát és vitasorozatot kezdeményez.
Az elnök azt mondta: tanulmányozza a levélben foglaltakat, figyelembe kell venni ugyanakkor, hogy az akadémia nem politikai szervezet. "A tagság véleménye politikai kérdésekben megosztott, de én sem a bal-, sem a jobboldalt nem képviselem, én a tudomány, az oktatás, a kultúra ügyeinek képviseletére vállalkoztam. Véleményem szerint az MTA-nak ilyen kérdésekkel kell foglalkoznia, és nem politikával" - mondta a Magyar Időknek Lovász László.
Arra a kérdésre, elképzelhető-e olyan helyzet, amikor mégis megszólalnak, azt válaszolta: természetesen igen, de reméli, hogy erre nem kerül sor. Hozzátette: előfordul, hogy az MTA nem nyilvános csatornákon jelzi, ha valamit nem úgy kellene végrehajtani, vagy éppen valamit tenni kellene.
Az Orbán-kormány politikája miatt Thomas Jovin biológus és Hernád István Róbert pszichológiaprofesszor lemondott a Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti, illetve külső tagságáról.