Az LMP nem adja fel: újabb paksi kérdesekkel próbálkoznak

Az LMP kedden újabb két kérdést nyújtott be a paksi bővítés ügyében a Nemzeti Választási Bizottsághoz (NVB). Így az ellenzéki párt már tizenhárom népszavazási kezdeményezést tett; az eddig benyújtott tizenegyet az NVB elutasította, a most beadott kettő pedig később kerül a testület elé.

2017. április 25., 14:31

 Hadházy Ákos, az LMP társelnöke kedden, az NVB épülete előtt tartott Nem hagyjuk, hogy a Fidesz évtizedekre eladósítsa az országot címmel meghirdetett sajtótájékoztatóján ismertette két újabb kérdésüket; ezek közül az egyik a beruházás a teljes iratnyilvánosságát célozza, míg a másik a költségvetés titkosításának feloldását.

A benyújtott kérdések így szólnak: „Egyetért-e azzal, hogy az Országgyűlés törvényben oldja fel a paksi atomerőmű bővítésére vonatkozó teljes iratanyag minősítését?” és „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés törvényben oldja fel a paksi atomerőmű bővítésének árát megalapozó összes tételes beárazott költségvetés titkosítását?”

Hadházy Ákos arról beszélt, feltehetően azért titkosították a beruházást érintő dokumentumokat, hogy ne derülhessen ki,  hogy „valakik nagyon meg fogják szedni magukat”.  Gyalázatosnak nevezte Gulyás Gergely (Fidesz) országgyűlési képviselőnek azt a nyilatkozatát, amely szerint már úgysem lesz a választásokig népszavazás.

Arra utalva, hogy a választások előtt negyven napon belül már nem lehet népszavazást tartani és hogy az elhúzódó jogorvoslati eljárások miatt a népszavazási kezdeményezések nem érhetnek időben jogerőre, azt mondta: a jogászaik szerint ez még nem igaz, bár „határeset” a dátum. Szerinte Gulyás Gergely arra utalt, hogy az NVB, a bíróságok és az Alkotmánybíróság ki fogják használni a legutolsó törvényes határidőket, ez pedig  elismerése e szervezetek „függőségének”.

Szerinte az NVB, illetve annak elnöke, Patyi András „folyamatosan és szándékosan” akadályozza a népszavazások kiírását. Közölte azt is, hogy az eddig benyújtott és az NVB által elutasított tizenegy népszavazási kezdeményezésük ügyében jogorvoslattal éltek a Kúrián.

(MTI)