Az iskola torka

Áll a bál a budafoki Budai Nagy Antal Gimnázium körül, ahol a tanárokat és a diákokat is képviselő elszánt szülői közösség nem hajlandó elfogadni, hogy Czunyiné közoktatási államtitkár a „hatalomnak és neki kedves”, ráadásul állítólag plagizáló igazgatót nevezett ki az intézmény élére

2015. augusztus 9., 17:14

– Akkor legyen ez egy coming out. Ha valaki még nem tudná, ki állt a mozgalmunk élére. Én vagyok Németh Zoltán, a budafoki önkormányzat köznevelésért felelős fideszes alpolgármesterének testvére. Mégis szembemegyek a városvezetéssel. Mert ez a történet nem pártpolitikáról, nem Fideszről, DK-ról vagy LMP-ről szól, hanem a Budai Nagy Antal Gimnáziumról és a gyerekeinkről – vág a történet közepébe Lukácsi Krisztina, a Szeretünk, Budai Nagy Antal Gimnázium szülői csoportjának vezetője.
S hogy mindez miért lényeges?
Lépjünk vissza az időben.

A Budai Nagy Antal Gimnázium igazgatójának, Kissné Prím Beátának a közelmúltban lejárt az öt évre szóló mandátuma.

– A közoktatási törvény szerint a tantestület és a fenntartó támogatása esetén az igazgató kinevezése pályáztatás nélkül újabb öt évre meghosszabbítható. Ehhez képest tavaly december 4-én felhívták Kissnét, hogy aznapra, azaz csütörtökre haladéktalanul hívjon össze tantestületi ülést. Ezt leghamarabb december 8-án, hétfő délutánra sikerült megszervezni, miközben az oktatási bizottság zárt ülésén, melyre az igazgatónőt meg sem hívták, már hétfő délelőtt megszavazta, hogy az iskolavezetői állás pályáztatását támogatják – mondja Lukácsi Krisztina. – A korábbi igazgatónő pályázata mellett befutott Manolovitsné Erdőközi Orsolyáé is, amit sem a nevelőtestület, sem az intézményi tanács, sem a diákönkormányzat, sem a szülők nem tartottak elfogadhatónak.

A KLIK egyik jelentkezőét sem, a fideszes vezetésű önkormányzat pedig mindkét pályázatot támogatta.

– Az eredményt június 19-ig kellett volna kihirdetni, de csak 25-én, az utolsó iskolai napon álltak vele elő. Nyilván arra számítottak, úgy már nem lesz balhé belőle. De mi, szülők felvettük a kesztyűt, és kiteregettük az ügyet a sajtónak.

Először levélben kértek segítséget Karsay Ferenc polgármestertől, aki azt válaszolta: „Nem áll módomban, de szándékomban sem a hatáskörrel rendelkező minisztérium döntésével szemben ellenérzést kifejezni.”

– Végül mégis sikerült tárgyalnunk vele, valamint Németh Zoltán köznevelésért felelős alpolgármesterrel és Sebes Gáborral, az oktatási bizottság vezetőjével. De nem volt értelme. Aláztak, kinevettek, élcelődtek rajtunk. Mondjuk, lepergett rólunk.

Közben kiderült, hogy Manolovitsné és Czunyiné még egyetemi éveikből jól ismerik egymást.

– Ezt államtitkár asszony eddigi egyetlen nyilatkozatában sem cáfolta – jegyzi meg Lukácsi Krisztina.

A régi kapcsolat önmagában persze nem gond, az inkább, hogy a szülők egyezéseket találtak Manolovitsné és egy tiszaalpári, valamint egy makói iskola igazgatónőjének, illetve igazgatójának 2013-as és 2012-es pályázata között. Magyarul azt állítják: Manolovitsné plagizált.

– Rákerestünk az általános mondatokra, az egyezéseket két pillanat alatt kidobta a Google. Kínos, ahogy Manolovitsné váltogatja az egyes szám első és harmadik személyű ragozást, így fogalmazta át a lopott mondatokat.

A plágium ügyében a szülői szervezet a KLIK-hez fordult. Választ Hanesz József elnöktől kaptak: „A KLIK mint munkáltató áttekintette a kérdéses szövegrészleteket, amelyek között valóban van néhány részben vagy egészében egyező, a gyakorlatban megszokott szófordulatként, sablonként is értelmezhető, általánosságokat tartalmazó rész, amely véleményem szerint a plágiumvádat nem támasztja alá. Így további munkáltatói intézkedést nem tartok indokoltnak addig, amíg a szellemi alkotás jogosultja által esetlegesen indított polgári vagy büntetőügyben a bíróság jogerős határozatában kimondaná a jogsértés tényét.”

– El vagyunk keseredve, meg vagyunk döbbenve, hiszen a KLIK elismeri, mégsem szankcionálja a plágiumot – mondja Lukácsi.

Közben közlemény- és nyíltlevél-háború indult: a szülők Manolovitsnénak és vissza, a szülők a KLIK-nek, majd a polgármesternek, és viszont.

Betelefonáltunk a gimnáziumba, ahol épp az eddigi igazgató, Kissné Prim Beáta vette fel a telefont, de nem kívánta megosztani véleményét velünk.

Indulatosabban, de hasonló üzenettel csapta ránk a telefont Manolovitsné Erdőközi Orsolya is: „Nem tudok nyilatkozni a helyzettel kapcsolatban, viszonthallásra.”

Kerestük a KLIK-et, ahol azt a tájékoztatást kaptuk: a szervezet csak fenntartó, így kinevezési ügyekben nem illetékes.

Karsay Ferenc polgármester írásban válaszolt nekünk. Ebből idézünk: „Minden, az önkormányzatunkhoz beérkező, az iskolával kapcsolatos információt, szülői kérést, negatív és pozitív véleményt egyaránt eljuttattunk, továbbítottunk a fenntartónak, hogy a döntéshozót segítsük (...) Az intézményvezető kinevezésével kapcsolatban az önkormányzat nincs döntéshozó helyzetben, a pályázati folyamatban pusztán véleményezési joggal rendelkezik...”

A polgármester a plágiumvádra nem reagált.

A politikai szál is felfeslett. Sebes Gábor önkormányzati oktatási bizottsági elnök a sajtóban a korábbi igazgató mellett szerveződött júniusi demonstráció kapcsán így fogalmazott: „Ha a szülők egy csoportja ellenzéki pártok és aktivisták bevonásával folyamatos feszültséget szít, azt nagyon sajnálatosnak tartjuk, de nem sokat tehetünk ellene.” Kérdeztük volna Sebest az új igazgató politikai támogatásáról, de az önkormányzat sajtóosztálya azt írta lapunknak: „A héten hivatalon kívül tartózkodik, nem tudtuk elérni.”

– Ehhez képest a budafoki Fidesz Facebook-oldalán megjelent közleményében azt vetették fel, hogy a szülők a DK-val szövetkezve Manolovitsné munkába állásának napján polgári engedetlenségre készülnek. Erre a szülői választmány közleményben kérte, hogy a politikai szereplők a szülői véleményeket ne minősítsék politikai állásfoglalásként – teszi hozzá Lukácsi.

Hát, ezért volt olyan fontos az a coming out.

Az EMMI Köznevelésért Felelős Államtitkárságának (Czunyiné) sajtóosztályát is kerestük, s az alábbi hivatalos választ kaptuk:

„A Budapest XXII. kerületi Budai Nagy Antal Gimnáziumban a korábbi vezető ötéves magasabb vezetői megbízása lejártával került sor a magasabb vezetői beosztás meghirdetésére (...) A pályázat mellőzhető, ha az intézményvezető ismételt megbízásával a fenntartó és a nevelőtestület egyetért. Egyetértés hiányában, továbbá az intézményvezető harmadik és további megbízási ciklusát megelőzően a pályázat kiírása kötelező. A Budapest XXII. kerületi Budai Nagy Antal Gimnáziumban meghirdetett magasabb vezetői pályázati felhívásra kettő pályázat érkezett, Kissné Prim Beáta és Manolovitsné Erdőközi Orsolya pályázata. Mindkét pályázó megfelelt a jogszabályban meghatározott feltételeknek (...) A megbízási jogkör gyakorlója a beérkezett információk birtokában saját hatáskörben döntött az érintett köznevelési intézmény jövőbeli működtetése és fejlesztése érdekében.”

A kopipésztről pedig ez a bekezdés értekezik: „A Budapest XXII. kerületi Budai Nagy Antal Gimnázium igazgatói pályázatával kapcsolatban esetlegesen felmerülő plágiumgyanú polgári jogi kategória.”

Bár rákérdeztünk a régi barátságra, arra reakciót nem kaptunk.

Végül is minden a jogszabályok szerint történt.

– Igen, a kör bezárult – mondja Lukácsi Krisztina. – Nekünk csak a nyilvánosság marad, és a reménykedés. Hogyan magyarázzuk el a gyerekeinknek, hogy ne másoljanak, ne lopjanak, ha azt vágják rá, hogy az igazgatónő is ezt tette? Milyen erkölcsi példakép lehet egy ilyen ember? Amúgy el nem tudom képzelni, hogy ez az egész bárkinek megéri. Nyilván úgy vannak vele: mindenképpen az lesz, amit a központi hatalom akar. Még akkor is, ha a döntést nem tudják lenyomni az iskola torkán.