Az IMF valamit nagyon meg akar tudni Magyarországról
A magyar kormány és a nemzetközi szervezetek közötti hiteltárgyalások kedden kezdődött első szakasza egy minden részletre kiterjedő, alapos átvilágítás, hitelképességünk feltérképezése – ezt erősíti meg a valutaalap és az uniós delegáció titokban tartott, de részleteiben az birtokába került programja is.
Az IMF a mi bankunk, és mi semmi mást nem csinálunk, mint hogy a saját bankunkkal tárgyalunk, és attól szükség esetén hitelt, biztosítást kérünk – rágta szájba Orbán Viktor a közrádió hallgatóinak még tavaly decemberben, hogyan is kell elképzelni az IMF-együttműködést.
Ám Magyarország az IMF-nek csak kisbefektetője, és a Nemzetközi Valutaalap hiába a saját bankunk, ha onnan pénzt akarunk, akkor meg kell győznünk, hogy nem leszünk rossz adósok, a hitelt rendben törleszteni fogjuk - írja az
Index.A kedden megkezdett hiteltárgyalások jelenleg meg sem kezdődtek. Még nem arról beszélünk, hogy mennyi pénzt kérünk, és milyen feltételekkel – köztudott, hogy mást kérünk, mint amit nekünk adni akarnak és várhatóan fognak –, hanem a Valutaalap az vizsgálja, hogy egyáltalán hitelképesek vagyunk-e.
Bár az egyeztetésekről lényegében hírzárlat van, több forrásból az Index birtokába kerültek a nemzetközi delegáció programjának egyes részletei, ami szintén azt erősíti, hogy a delegációk most feltérképezik: mi is van és mi lesz a következő években Magyarországon, a magyar gazdasággal.
A tárgyalódelegációk a hét elején Varga Mihály főtárgyalóval találkoztak, valamint az MNB-ben tárgyaltak, csütörtökön a Főpolgármesteri Hivatalban Tarlós Istvánnal és az NGM illetékeseivel a BKV-ról egyeztették. A hét hátralévő részében pénzintézetek vezetőivel és szakértőivel, elemzőivel találkoznak, valamint tárgyalnak Szócska Miklóssal, az erőforrás-minisztérium (EEMI) egészségügyi államtitkárával.
A mai, a fővárossal vezetésével folytatott nagyjából kétórás egyeztetésen a legfontosabb téma a BKV finanszírozása volt. A dugódíjról szóló törvényjavaslat elbukásával a közlekedési vállalat finanszírozása megint veszélybe került. Ráadásul a dugódíj bevezetése a 4-es metró uniós támogatásának is feltétele volt; most Tarlós úgy nyilatkozott, hogy a kormánnyal közösen harcol azért, hogy ez kerüljön ki a feltételek közül, különben a fővárosnak durván 180 milliárdot kellene visszafizetnie Brüsszelnek.
A főváros közölte: a héten további tárgyalások várhatók a nemzetközi szervezetekkel, amelyek képviselői egyetértettek azzal, hogy az állam csak olyan mértékben vonulhat ki a fővárosi közösségi közlekedés finanszírozásából, amilyen mértékben tűnnek el a lyukak a BKV költségvetéséből.
A Szócska Miklóssal tervezett pénteki egyeztetés témája nyilván az egészségügy lesz. A rendszer üzemeltetése rengeteg pénzt visz el, ezért az IMF-et feltehetően a rendszer struktúrája, jelenlegi állapota és főként a fenntarthatósága érdekli.
A következő napokban az IMF-delegáció többször is megbeszélésekre megy a Nemzetgazdasági Minisztériumba, külön tárgyalnak az NGM államtitkárával, Pleschinger Gyulával is. A magyar delegációt vezető Varga Mihály egy rádióinterjúban azt mondta: a nemzetközi küldöttség még akár Matolcsy György miniszterrel is tárgyalhat, aki ezekben a napokban szabadságra ment.
Az NGM-ben egész hosszú lehet a megbeszélnivalók sora: a kormány legújabb intézkedései nyomán veszélybe került a jövő évi, a konvergenciaprogramban is rögzített hiánycél tarthatósága, amit az MNB többször is kifogásolt. Szintén az NGM-ben egyeztet a delegáció az MNB-t és az Államkincstárt is megadóztató pénzügyi tranzakciós adóról, ami a járulékcsökkentés fedezetét teremtené meg, az MNB szerint az európai jogba ütköző módon. Szó lehet az egykulcsos adó fenntarthatóságáról, esetleg új adók bevezetéséről (vagyonadó) is, a lényeg, hogy a jövő évi költségvetés fenntartható legyen, amiben most sok elemző kételkedik, különösen a 300 milliárdos foglalkoztatási és adócsomag bejelentése után.
A küldöttség tagjai találkoznak még Kovács Árpáddal, a Költségvetési Tanács elnökével; tárgyalnak az Államadósság-kezelő Központ vezetőivel, valamint ismét találkoznak Varga Mihállyal, és visszatérnek a jegybankba is.
A nemzetközi szervezetek képviselői a jövő hét elején mások mellett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének vezetőjével és a bankszövetségi vezetőkkel találkoznak. Ezeken a megbeszéléseken a banki különadók, a bankrendszer állapota, az új tranzakciós adó hatásai, illetve a pénzintézetek hitelezési képessége jöhet szóba. Az IMF arra is kíváncsi, hogy a banki makrogazdasági elemzők mit gondolnak a kormány makrogazdasági pályájának a hitelességéről és más gazdasági kilátásokról. Az Index tudomása szerint kedden terveznek egyeztetni Orbán Viktor miniszterelnökkel és Rogán Antallal.