Az évszázad lenyúlása már nem Orbánék magánügye

Az e heti kormányinfón Lázár János bejelentette: a kormány konszenzusra jutott Brüsszellel abban a kérdéskörben, hogy a paksi bővítéssel kapcsolatban mi számít nyilvános információnak. Jávor Benedek EP-képviselő szeirnt e szűkszavú közlés látványos kormányzati meghátrálást és a társadalmi kontroll híveinek fontos győzelmét jelenti.

2016. március 3., 19:15

A PM politikusa szerint „az évszázad lenyúlása mostantól nem marad a kormány magánügye”. Jávor panasza nyomán az Európai Bizottság előírta a paksi titkosítási törvény módosítását, és egy meglehetősen kevés mozgásteret hagyó jogalkotási terv benyújtását.

A bizottsági közbelépés miatt módosítani kell a jelenleg a paksi bővítési beruházás összes szerződését és előkészítő dokumentumát titkosító atomtörvényt. Azaz még a tavasz folyamán megszűnik az általános érvényű titkosítás, alapszabállyá válik a közérdekű információk nyilvánossága – igaz, a minősített adatok köre továbbra is indokolatlanul széles marad.

Jávor szerint „Mindez azonban így is komoly vereség az évszázad lenyúlását titokban végrehajtani tervező Orbán-kabinetnek és nagy győzelem azoknak, akik hisznek a társadalmi kontrollban, a nyilvánosság erejében és a kormány elszámoltathatóságában.(...)Sajnálatos, hogy ezeknek az alkotmányos jogoknak az érvényesülését az EU-nak kell kikényszeríteni a magyar kormánnyal szemben, örvendetes ugyanakkor, hogy ismét bebizonyosodott: a kormányzati lenyúlás is korlátozható, az uniós jog határt szab a fideszes gazdasági holdudvar mohóságának.”

A PM politikusa emlékeztet: idén már több mint 110 milliárd forintnyi közpénzt emésztett fel a paksi bővítés. A változást most az jelenti, hogy a brüsszeli lépés miatt „nem lehet többé rutinszerűen az üzleti titok mögé bújni, amikor a közvélemény meg szeretné tudni, mennyi került a Habony-művekhez vagy Orbán Viktor többi jó barátjához a paksi milliárdokból”.

Amint a módosítás hatályba lép, a PM kikéri az összes olyan bővítési dokumentumot, amelyet eddig eltitkoltak.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.