Ungár: Fizessenek a német multik!
A multiadó ellenzése nem a magyar emberek, hanem a német tőke érdekeit képviselik az LMP frakcióvezetője szerint.
Ungár Péter (LMP) frakcióvezető a globális minimumadó mellett érvelve azt mondta: az nem a magyar szuverenitásról szól, hanem arról, hogy a kormánnyal stratégiai partnerségben levő multicégeknek ne kelljen megemelni a társasági adójukat. Mint elmondta: egész magyar gazdaságpolitika a német tőke kiszolgálására épül, és a globális minimumadóval egyetértenek a magyar emberek. Azzal viszont nem értenek egyet, hogy
a kormánynak fontosabb, hogy az Audi 9 százalékos társasági adót fizessen, mint az, hogy megemeljék a közalkalmazottak bérét
– mondta.
Az ellenzéki párt frakcióvezetője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: a multikkal kellene megfizettetni, hogy a pedagógusok annyit tudjanak vásárolni a fizetésükből idén is, mint tavaly. Szerinte az állami dolgozók vannak a legrosszabb helyzetben a munkavállalók között; a választás előtt kapott juttatásokat, például a fegyverpénzt vagy a 10-20 százalékos béremelést teljesen elvitte az infláció. Ráadásul mára a piaci jövedelmek olyan szinten elszakadtak a közszféra béreitől, hogy annak már elszívó ereje van, így az a közbiztonságot, a szociális vagy az oktatási szektor működését veszélyezteti – tette hozzá az ellenzéki politikus.
Hangsúlyozta: a megoldás a bérrendezés lenne, de eközben inflációkövetővé is kellene tenni a rendőrök, a pedagógusok, a szociális és az egészségügyi dolgozók bérét.
(Kiemelt képünk illusztráció. Ungár Péter (LMP) napirend előtt felszólal az Országgyűlés plenáris ülésén 2021. április 12-én. MTI/Bruzák Noémi)