Ártó szándékkal manipulálták a mézet

Ismeretlen tettes ellen tett ügyészségi feljelentést az Aranynektár Kft. hivatali visszaélés miatt, mert feltételezésük szerint meghamisították az általuk leadott mézminták hatósági vizsgálati eredményeit - közölte a dunavarsányi székhelyű kft. ügyvezetője csütörtökön az MTI-vel.

2009. augusztus 13., 11:25

Takács Ferenc szerint az ügy, amelyben a rendőrség már meg is kezdte a nyomozást, nagy károkat okozott a társaságnak, az egész magyar méhésztársadalomnak és a gazdaságnak.

Mint elmondta, az élelmiszerellenőrző hatóság az elmúlt évben 500 mintából végzett vizsgálatot az egyik legnagyobb hazai mézfeldolgozó társaságként számon tartott, csaknem 7 ezer méhésszel kapcsolatban álló társaság termékein, s csupán a minták egy százalékánál merült fel minőségi kifogás. Csakhogy ezen kérdéses tételeknek a társaságnál megőrzött ellenmintái többszörös ellenőrzések tanúsága szerint is kiváló minőségűek. A bizonyítékul szolgáló ellenmintákat a rendőrség azóta le is foglalta – tette hozzá.

Vagyis valakik a hatósági laboratóriumban a jó mintákat rosszakra cserélték ki - állítja az ügyvezető.

A megtévesztő művelet mögött – feltételezése szerint – üzleti érdekek húzódhatnak. A 15 ezer családnak megélhetést jelentő, évi 23 ezer tonnányi megtermelt magyar méz ugyanis keresett a külpiacon, évi 15 milliárd forintnyi exportbevétel származik belőle az országnak. Mivel az Aranynektár a piacvezető cég Magyarországon, bizonyos érdekcsoportnak a konkurencia hiteltelenítse, s ezzel a saját piaci részesedésének növelése állhat érdekében. "E manőverhez pedig a jelek szerint sajnálatos módon sikerült cinkosokat találni a hatósági ellenőrzés köreiben" – hangoztatta.

A Fővárosi Főügyészség az MTI megkeresésére közölte: a hivatali visszaélés bűntettében az Aranynektár Kft. által tett feljelentés alapján nyomozást rendelt el, amellyel a Budapesti Rendőr-főkapitányságot bízta meg. A BRFK sajtóosztályán megerősítették: a rendőrség nyomoz a mézügyben.