Április 7. után is zárva maradhatnak az iskolák

Maruzsa Zoltán államtitkár szerint az ugyanakkor nem valószínű, hogy év végéig marad a digitális munkarend.

2021. március 25., 08:53

Szerző:

Kizárt, hogy a tanév végéig maradjon a digitális munkarend, de kell ahhoz némi optimizmus, hogy az április 7-i nyitást kőbe vésettnek vegyük – mondta a Magyar Nemzetnek adott mai interjújában Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár. Hozzátette, valószínűbb, hogy az iskolanyitás kitolódhat kicsit, de ehhez látni kell a következő két hét fejleményeit.

Az érettségi vizsgák menetrendjét az államtitkár szerint végső soron az aktuális járványhelyzet fogja eldönteni. Arra a kérdésre, hogy lesznek-e szóbeli vizsgák, az államtitkár nem tudott egyértelműen válaszolni.

„A nagy kérdés az, hogy egyáltalán könnyítés-e a diákoknak az, ha nem lesz szóbeli. Technikailag persze egy vizsgaalkalom kevesebb, mint kettő, de nagyon sokan vannak, akik szóban eredményesebbek, mint írásban, és számukra a szóbeli vizsga kifejezetten jó javítási lehetőség, ez főleg igaz például az idegen nyelvre” – fogalmazott Maruzsa Zoltán. Mint hozzátette, tavaly is csak az írásbeli időpontjáig volt népszerű, hogy nem lesznek szóbelik, de azután kimondottan sok kérést kaptak, hogy szeretnének szóban javítani a diákok.

Az államtitkár a lapnak azt mondta, a tantermen kívüli, digitális munkarend a lehetőségekhez képest zökkenőmentesen működik. Arra a kérdésre ugyanakkor, hogy tudnak-e elegendő laptopot, tabletet biztosítani a rászoruló gyerekeknek, Maruzsa azt mondta, tavaly tavasszal nyolcezer számítógépet szereztek be, ami akkor gyorssegély volt, utána további 18 ezer gépet vásárolt a Klebelsberg Központ, amelyek 2020. év végén a tankerületekhez kerültek, "így összesen 376 ezer körüli eszköz áll rendelkezésre jelenleg, amelyek szükség esetén tanulóknak is kiadhatók". (Azt az államtitkár nem részletezte, miként jött ki ez utóbbi szám.)

Amint az interjúból kiderült, a gyermekfelügyelet állam által biztosított lehetőségét viszonylag sokan veszik igénybe, ám a számok naponta változnak. Az államtitkár közlése szerint március 19-én óvodai felügyeletet országosan 20 313 fő kért, ez az összes óvodás 6,3 százaléka. Az általános iskolákban ennél kisebb az arány, összesen 5036 fő élt a felügyelet lehetőségével, ami mindössze a tanulók 0,7 százalékát jelenti.

(Kiemelt kép: Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára felszólal az iskolai erőszak megszüntetése és megelőzése érdekében szükséges egyes törvénymódosításokról szóló bizottsági jelentések és az összegző módosító javaslat vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. július 2-án. MTI/Kovács Tamás)

11:08

Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent – tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Ez minden idők harmadik legalacsonyabb értéke, aminek meg is látszik az eredménye: egy városnyi lélekszámmal lett kevesebb Magyarország.

A kormány két hetet adott az üzemanyag-kereskedőknek, hogy a régiós országokhoz igazítsák az áraikat. Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke szerint nem mindegy, hogy a KSH mely környező államok árait fogja alapul venni.

Dobrev Klára szerint megtámadták a közös listára és a közös főpolgármesternek ajánlásokat gyűjtő aktivistákat, amellyel a hatalom egyértelműen jelezte, hogy a végnapjait éli. Orbán Viktor mindeközben meglehetősen máshogy gondolkodik a kormánypártokról, szerinte ugyanis a közelgő választások egyértelmű esélyese a Fidesz-KDNP.