Ángyán József kilépett a Fidesz-frakcióból

Ángyán József kilépett a Fidesz parlamenti frakciójából. Ezt a politikus jelentette be pénteken, a földtörvény elfogadása utáni demonstráción, amelyet a Váralja Szövetség, az Élőlánc Magyarországért Mozgalom és a Gazdálkodó Családok Egyesülete rendezett az Alkotmány utcában, a jogszabály parlamenti végszavazásával egy időben.

2013. június 21., 14:18

Az eredetileg sajtótájékoztatóként meghirdetett eseményen a volt fideszes képviselő bejelentette, hogy egyúttal új, alulról építkező politikai mozgalom szervezésébe fog Tisztességes Emberek Szövetsége elnevezéssel a három szervezet segítségével. Ugyanis csak egy széles összefogással létrejövő politikai platform lehet képes arra, hogy leválassza a közügyekről és a törvényhozásról a „háttérmaffiát” – közölte, a mintegy száz ember részvételével megtartott demonstráción a politikus.

Ángyán József elmondta, hogy a most elfogadott földforgalmi törvényt, amely véleménye szerint alkalmatlan arra, hogy megvédje a helyi gazdálkodók számára a földet, meg kell változtatni, mert – amint mondta – „a hazánk és a megmaradásunk a tét. Ugyanis aki megszerzi az erőforrásainkat, a földünket a vizeinket, azt csinál velünk amit akar, vagyis a puszta létünk forog kockán.” Szerinte a most elfogadott törvény lehetővé teszi a földtulajdon maximális méretének családon belüli megsokszorozását, és nem szab korlátot a bankok földszerzésének sem. Ez utóbbi pedig azzal fenyeget, hogy „a finánctőke ráteszi a kezét a magyar földre és akkor végünk” – fogalmazott a politikus.

„A mohóság nem ismert határokat”

Szerinte az integrátor szerepre szánt, úgynevezett mintagazdaságok is arról szólnak, hogy állami földkoncesszióhoz juttassanak tőkés társaságokat. „A mohóság nem ismert határokat és mindent visz” – tette hozzá. Úgy vélekedett, hogy nagykoalíció látszott kialakulni a törvény kapcsán, mert a szocialista képviselők nem léptek fel látványosan a törvény ellen. Ez pedig szerinte azt jelenti, hogy több korábbi esethez hasonlóan a földtörvényt is „lezsugázták”. Mint mondta, mindez tovább erősíti azt a meggyőződését, hogy „egy MSZP és Fidesz közeli maffiahálózat mozgatja a törvényhozást”. Éppen ennek a „háttérmaffiának” a leválasztása érdekében szükséges a többségben lévő tisztességes embereket egybegyűjtő mozgalom elindítása – hangsúlyozta a képviselő.

Szólt arról, hogy az elmúlt két évben hosszú csatát vívott a készülő földtörvény kapcsán a Fideszen belül és mindvégig abban reménykedett, hogy sikerül megfordítani a káros folyamatot. De az elmúlt két évben rá kellett döbbennie, hogy „ezzel a társasággal” képtelenség leválasztani a maffiahálózatot az államról, és az energiáit inkább a Tisztességes Emberek Szövetségének megteremtésére kell fordítania – mondta Ángyán József.

Hetzmann Róbert a Váralja Szövetség képviselője a sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, a földtörvény megszavazása bebizonyította, hogy a magyar kormány nem a nemzet érdekében áll fenn és nem a nemzet oldalán áll. Éppen ellenkezőleg, Orbán Viktor kormánya „dezertált és átállt” a nemzetközi tőkeérdekeltségek oldalára – mondta.

Ertsey Attila az Élőlánc Magyarországért Mozgalom elnökségi tagja úgy vélekedett, hogy ma éppen úgy kellene szólnia a harangoknak országszerte, mint a trianoni döntés idején. Egyben felajánlotta a pártként is bejegyzett mozgalom szervezeti kereteit az újonnan létrehozandó Tisztességes Emberek Szövetsége számára.

A demonstráció résztvevői, akik a többi között a „Földrablás helyett földosztást” feliratú transzparenst tartottak a magasba, a kihangosításnak köszönhetően a helyszínen követték a parlamenti szavazás menetét, majd a végszavazáskor ütemesen azt kiáltozták, hogy „hazaárulók”. Egyesek „fegyverbe” szólították és arra bíztatták a jelenlévőket, hogy induljanak az Országgyűlésbe, ám erre nem került sor. A demonstráción az is elhangzott, hogy országszerte 50-60 helyszínen félpályás útlezárással tiltakoznak a döntés ellen a helyi gazdálkodók.

"A társadalom kettészakadása robbanáshoz vezet”

Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkár korábban már jelezte: ha elfogadja a parlament a földtörvényt, kilép a Fidesz parlamenti frakciójából.

A 168 Órának nemrég így

nyilatkozott: „Azt gondoltam, a nagybirtokkal szemben a helyi közösségeket helyzetbe hozó stratégiának egy magát néppártinak, kereszténynek, nemzetinek mondó kormánynál van a helye. A komoly ígéret birtokában jártam én is a vidéket, buzdítottam az embereket. Ilyen értelemben – bár tudtomon kívül, akaratlanul – én is részt vettem a félrevezetésükben. Amikor világossá vált számomra, hogy más irányt vesznek a folyamatok, felálltam a kormányból. Az én lelkiismeretem tiszta, és nyugodtan tudok az emberek szemébe nézni. Az én sorsom – ahhoz képest, amilyen katasztrófa felé viszi a magyar társadalmat ez az irányváltás – elhanyagolható ebben a történetben. Egyébként pedig mindenkinek a saját lelkiismeretével kell majd elszámolnia”.

Hozzátette: „A közös hazugságok hosszú ideig nem tarthatnak össze egyetlen működőképes, hatni tudó emberi közösséget sem. Én legalábbis így látom, és amint azt Orbán Viktornak a legelején is megmondtam, alkatilag vagyok alkalmatlan arra, hogy megmagyarázzam a magyarázhatatlant. Disznósághoz nem asszisztálok. A tőkeérdekek határozottan felülkerekedni, átgázolni látszanak a családok, a helyi közösségek érdekein és értékein. Hogy a saját területemnél maradjak, az eddig bérbe adott állami földek több mint negyven százaléka tizenegy érdekeltség kezébe került. Ha ez a folyamat folytatódik, számításaim szerint 250-300 nagy csoport kezében lesz a magyar föld, vagyis a helyi gazdáknak, családoknak nem jut semmi. Ez a folyamat nyugodtan nevezhető délamerikanizálódásnak. Ott az észak-amerikai és a helyi tőke hatalmas latifundiumokat, tömegtermelő, embert alig foglalkoztató, iparszerű gigabirtokokat hozott létre, és a szó szoros értelmében elüldözte a fal- népét. Sok helyütt még a települések is megszűntek. Ezekből a szerencsétlen, elüldözött falusi, vidéki családokból verbuválódott azután a nagyvárosok körüli nyomornegyedek, bádogvárosok népessége. A társadalom ilyen mértékű kettészakadása kiszámíthatóan robbanáshoz vezet.”

„Nem igaz, amit a politika sugall: nemcsak a mai két oldal létezik, amelyeknek a hátterében ugyanazok a tőkeérdekek állnak, és amelyek 'délelőttös és délutános műszakban' váltják egymást. Léteznie kell a tisztességes emberek szövetségének is. Ők vannak elsöprő többségben, és meg kell tudni szabadulniuk a nemzeti vagyon széthordásából multimilliárdossá vált, gátlástalan rablóbandáktól. A politikai döntéshozatalt le kell választani erről a hálózatról, vissza kell helyezni erkölcsi talapzatára, a közösségek államát ismét a közjó szolgálatába kell állítani. Vagyis igazi rendszerváltásra, valóban új, emberség uralta világra van szükség” – mondta a 168 Órának adott interjúban.