Szabadságra nem tudnak elmenni, annyi szakdolgozó hiányzik az egészségügyből

Továbbra is létszámgondok vannak az egészségügyi szakdolgozóknál.

2021. szeptember 14., 11:28

Szerző:

Az alulfizetettség miatt, akiknek július végi több ezres nagygyűlése egyelőre kevés hatással bírt. Hogy a Covid-oltás megtagadása miatt hányan esnek ki a munkából, azt a kamara nem tudja, a kórházi főigazgatóság pedig egyelőre nem árulja el – írja a 24.hu.

Bár az Országos Kórházi Főigazgatóság tájékoztatása szerint nagyjából 1700 fővel bővült a szakdolgozói állomány – köszönhetően részben annak, hogy munkába álltak a most végzettek – Balogh Zoltán szerint így is 1300 szakdolgozó hiányzik, ezért is figyeli aggódva, hogy a koronavírus negyedik hulláma hogyan tépázza tovább a szakdolgozói kar működését.

Ráadásul további szakdolgozók eshetnek ki az ellátásból, ha nem oltatják be magukat, ugyanis a kormány július végén döntött arról, hogy az egészségügyi dolgozók számára kötelező a koronavírus elleni oltás felvétele. Aki ennek nem tesz eleget, az nem dolgozhat tovább szeptember 15-e után.

A létszámgondok mellett a kimerültség is nehézséget jelent a szakdolgozók körében. Noha a kormány plusz tíz nap szabadságot adott a Covid-ellátásban résztvevőknek, Balogh szerint csak kevesen tudtak élni ezzel, mert nyáron, a harmadik hullám lecsengése után a visszarendeződő ellátásban az elhalasztott műtétek és a visszaáramló betegek miatt óriási volt a hajtás.

Hogy mennyire, azt jelzi: több szálloda is megkereste a szakdolgozói kamarát, hogy szállást ajánljon fel a szakdolgozóknak ingyen vagy jelentős kedvezménnyel.

„A visszautasíthatatlannak tűnő ajánlatra alig tudtunk csapatokat szervezni, mert sokan nem tudtak elszabadulni a munkahelyükről”

– mondja Balogh Zoltán, aki tud olyan intézményről, ahol nem is adták ki a tíz nap plusz szabadságot azoknak, akiknek járt volna.

Legutóbb júliusban voltak megmozdulások annak érdekében, hogy az egészségügyi szakdolgozók az orvosi fizetésekhez képest arányos juttatásokban részesüljenek. A tömeg a gyűlés egy pontján Kásler Miklós szakminiszter lemondását követelte és egyértelművé vált, hogy a szakdolgozók finoman szólva sem elégedettek a kormány döntéseivel vagy éppen azok hiányával.

A 24.hu beszámol arról is, hogy a szakdolgozók azt kérték a döntéshozóktól, hogy állítsák vissza a közalkalmazotti jogviszonyukat, mivel március1-je óta minden egészségügyben dolgozót az új jogállási törvény szerint foglalkoztatnak. A kiáltvány pontjai között szerepelt az is, hogy szeptember 1-jétől 30%-os béremelést kérnek, illetve, hogy 2022. január 1-jétől lépjen életbe a szakdolgozói kamara által kidolgozott bértábla.

Az orvosok mellett közvetlenül dolgozó ápolók alacsony fizetése évek óta megoldásra váró probléma, a jogállási törvény életbe lépése óta azonban felerősödött az elégedetlenségük. Ennek oka az, hogy amíg az orvosok alapbérét jelentősen növelték, a szakdolgozók fizetésemeléséről nem rendelkezett a jogszabály, így tovább mélyült a szakadék az orvosok és a velük dolgozó ápolók bére között. Bár emelésről a szakdolgozók esetében is szó van, március óta sokan érezhetően kevesebb pénzt visznek haza.

További problémát szült, hogy az új egészségügyi szolgálati törvény értelmében megváltozott a szolgálati elismerés (jubileumi jutalmazás) mértékének számítása. Noha továbbra is 25, 30 és 40, szolgálatban eltöltött év után jár a jutalom, korábban ezekbe az évekbe csak a közalkalmazotti jogviszonyban eltöltöttek számítottak bele. Az új szabályozás azonban ide vesz minden, egészségügyi dolgozói jogviszonyban eltöltött évet, tehát a magánszolgáltatónál vagy akár külföldön ledolgozottakat is.

A számítási módszer megváltozása, bár látszólag kedvező, azzal járt, hogy sokan nem kapták meg a várt juttatásokat. Azok közül, akik az új törvény március 1-jei hatálybalépése környékén töltötték volna be valamelyik kerek évfordulót, a közalkalmazotti státuszon kívüli évek beszámítása miatt átcsúsztak ezen a mérföldkőn, és így nem váltak jogosulttá a jutalomra.

(Kiemelt képünk illusztráció: Védőfelszerelést viselő orvos a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon a Szent László Kórházban 2021. április 12-én. Fotó: Balogh Zoltán / MTI)